Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Zamienniki mięsa: Jackfruit, seitan i inne alternatywy

Odżywianie wegetariańskie lub wegańskie jest bardzo popularne. Obecnie stosowanie takiej diety nie wymaga już wyrzeczeń: Wegańskie burgery lub sznycle mogą być naprawdę smaczne. Co można uznać za substytut mięsa? Wybór jest duży! Od tofu i soi po seitan, białko grochu czy jackfruit – tutaj dowiesz się, czym zastąpić mięso.

Na szarej emaliowanej tacy stoi azjatycka miseczka z zupą pho z kapustą pak choi, makaronem i plastrami tofu. Na tacy znajdują się druga, pokazana w przekroju miseczka, ściereczka kuchenna w kolorze czerwonego wina, przecięta limonka, dwie laski cynamonu i anyż gwiaździsty.
© Kaufland

Informacje w skrócie

  • Obecnie istnieje wiele alternatyw dla mięsa, które są zarówno smaczne, jak i pożywne.
  • Tofu, seitan, jackfruit: Prezentujemy przegląd substytutów mięsa.
  • Dowiedz się, jak je przyrządzać. 
Zamienniki mięsa

Znane substytuty mięsa i najnowsze trendy

Każdy, kto stosuje dietę wegetariańską lub wegańską, powinien zadbać o zbilansowanie żywienia. Oznacza to, że organizm powinien otrzymać wystarczającą ilość białka. Ponieważ pozyskuje się je głównie z produktów zwierzęcych, potrzebne są jego alternatywne, roślinne źródła. A cała ich gama jest teraz dostępna niemal wszędzie. Jednak niektóre zawierają więcej białka niż inne. Dlatego wskazane jest wypróbowanie różnych substytutów mięsa. 

Tofu, seitan, jackfruit i inne alternatywy

Uniwersalnym źródłem białka jest tofu. Pozyskuje się je z ziaren soi. Produkt ten można przyrządzić bezpośrednio do spożycia lub przetworzyć na szeroką gamę wegańskich substytutów mięsa lub mleka. Jednak w ostatnich latach, wraz z rosnącym zainteresowaniem zdrowym i zrównoważonym odżywianiem, na rynku pojawia się coraz więcej roślinnych alternatyw. W zależności od gustu i przepisu każdy znajdzie coś dla siebie – nawet jeśli nie toleruje pewnych produktów. Oprócz tofu i seitana nowszym trendem są roślinne alternatywy na bazie białka grochu, chlebowca (jackfruit) lub łubinu. Wegańskie zamienniki mięsa są produkowane w różny sposób, a niektóre z nich mają inne składniki i właściwości. Przede wszystkim są one ważnymi źródłami białka, które w standardowej diecie są pozyskiwane głównie z żywności pochodzenia zwierzęcego.


Jackfruit

Smaczny owocowy zamiennik mięsa

Jackfruit rośnie na drzewach chlebowych w obszarach tropikalnych i jest uprawiany między innymi na Sri Lance, w Brazylii i Australii. Jego konsystencja i smak zmienia się w miarę dojrzewania. Żółty miąższ dojrzałego owocu z wyglądu przypomina mango. Smakuje również jak słodkie mango lub papaja. Natomiast miąższ niedojrzałego jackfruita jest raczej biały i smakiem zbliżony do karczocha. Ugotowany zyskuje jędrną, włóknistą konsystencję jak mięso kurczaka. Dlatego jackfruit jest często używany jako zamiennik mięsa do przyrządzania curry, szarpanej wieprzowiny, a nawet burgerów. Jackfruit jest bardzo dobrym zamiennikiem pod względem smaku i konsystencji, ale w przeciwieństwie do innych substytutów mięsa zawiera stosunkowo mało białka – 1,5 grama w 100 gramach owocu.

Sposób przyrządzenia jackfruita:

  • Otwórz owoc ostrym nożem. 
  • Ponieważ jest lepki, użyj rękawiczek. 
  • Następnie możesz zamarynować miąższ według uznania i go usmażyć. 
  • Istnieje niezliczona ilość przepisów na marynatę do jackfruita.
  • W zależności od przyrządzanego dania można użyć przypraw, ziół, cebuli lub sosu sojowego. 
  • Marynowany miąższ jackfruita piecz w piekarniku przez około 30 minut lub krótko podsmaż na patelni. 

Białko pszenicy

Seitan, substytut mięsa z pszenicy

Na czarnej desce stoi talerz. Na talerzu znajdują się placki polane dipem, obłożone plastrami ogórka, pomidorkami koktajlowymi, sałatą oraz marynowanym i grillowanym tofu. Obok talerza leży kuchenna ściereczka w niebiesko-białe paski, powyżej talerza ustawione są trzy miseczki z marynowanym tofu, dipem i sezamem oraz dwoma plasterkami cytryny.
© Kaufland Widać młodego mężczyznę na zielonym tle z logo marki K-take it veggie.

Jeśli jeszcze nie znasz tego produktu, z pewnością powinien znaleźć się na twojej liście zakupów: Seitan zyskał już uznanie jako wegańska alternatywa dla kurczaka lub wegetariańskiego kebabu. Wywodzi się z kuchni japońskiej i, podobnie jak tofu, ma długą tradycję w Azji. Składa się głównie z białka pszenicy, czyli glutenu, i dlatego jest dobrym źródłem białka (75 gramów na 100 gramów produktu).

W procesie produkcji dodaje się również wodę, przyprawy i zioła. Najpierw mąkę pszenną miesza się z wodą i ugniata w masę, którą następnie wielokrotnie się wypłukuje. W ten sposób w znacznym stopniu usuwana jest z niej skrobia. Masa musi odpocząć, aby uzyskać ciasto, które jest podstawowym składnikiem produktów z seitana. Seitan doskonale sprawdza się w diecie wegańskiej i wegetariańskiej ze względu na dużą zawartość białka i uniwersalne zastosowanie. Po odpowiednim przygotowaniu seitan jest bardzo zbliżony w smaku i konsystencji do mięsa. W zależności od użytych przypraw można z niego przygotować wegańskie kiełbaski, gyros, a nawet wędliny. 

Tak przyrządzisz seitan: 

Podobnie jak w przypadku tofu, istnieje wiele gotowych produktów z seitana, takich jak kotlety lub kiełbaski, które można kupić, a następnie przygotować według własnego uznania z przyprawami i ziołami. Istnieją również gotowe mieszanki przypraw do seitana, które można wykorzystać do samodzielnego przygotowania i przetworzenia podstawowego ciasta, jak opisano powyżej. Wskazówka: Gotowe ciasto najlepiej gotować w bulionie warzywnym do momentu, aż stwardnieje. Dzięki temu pozbawiony smaku seitan zyskuje aromat. Masę można następnie poddać dalszej obróbce według własnego upodobania.


Białko grochu

Najnowszy trend: Białko grochu jako zamiennik mięsa

Od dłuższego czasu alternatywą dla mięsa nie jest już tylko tofu. Nowym trendem są substytuty mięsa z protein roślinnych. Oprócz białka pszennego, coraz większą popularnością cieszy się białko pozyskiwane z suszonego grochu. „Mięso z grochu” można wykorzystać do smarowania, ale także do przygotowania wegańskiego bolognese, klopsików lub kiełbasek z grilla. Substytuty mięsa na bazie grochu mają dużą zaletę: są doskonałym źródłem białka. Jest to ważne, ponieważ w przypadku diety wegetariańskiej, a zwłaszcza wegańskiej, istotne jest włączenie do niej jego alternatywnych źródeł. Białko czerpiemy zwykle z mięsa, ryb, sera lub innych produktów mlecznych.

Natomiast proteiny przeznaczone do produkcji substytutów mięsa są ekstrahowane z proszku zmielonego grochu, a uzyskany w ten sposób produkt nazywa się izolatem białka grochu. Jest znacznie bogatszy w proteiny niż proszek grochowy. Izolat zawiera mniej węglowodanów i tłuszczu, ale ma aż 80 gramów białka w 100 gramach. Jest więc bogatą w składniki odżywcze alternatywą dla mięsa. Białko grochu zawiera dużą ilość aminokwasów, ale nie wszystkich. Dlatego zaleca się uzupełnianie produktów z grochu innymi wegańskimi źródłami protein.

Tak przyrządzisz białko grochu: 

  • Białko grochu jest dostępne w gotowej postaci w różnych wariantach.
  • Na przykład można je wykorzystać jak mięso mielone do wegańskiego bolognese lub jak kotlety do hamburgerów. 
  • Czyste białko grochu w proszku można również użyć do przygotowania naleśników lub batonów proteinowych.

Soja jako źródło białka

Tofu, wegański klasyk

Prawdopodobnie najbardziej znaną roślinną alternatywą dla mięsa jest tofu, które wytwarza się z soi. Z jednej strony tofu jest bardzo pożywne, ponieważ pod względem zawartości białka ma bardzo wysoką wartość biologiczną. Oznacza to, że zawartość białka jest nie tylko dość duża w porównaniu z innymi źródłami roślinnymi, ale jest ono także bardzo dobrze przyswajane przez organizm ludzki. Tofu wytwarza się z ziaren soi przetwarzanych na mleko sojowe. W tym celu nasiona soi moczy się w wodzie, gotuje i wyciska z dodatkiem soli, aby uzyskać „mleko”. Następnie jest ono ponownie podgrzewane i mieszane z koagulantem, dzięki czemu powstaje produkt o konsystencji twarogu: tofu. Jedną z zalet zwartej białej masy jest jej neutralny smak. Dzięki temu tofu nadaje się zarówno do dań słodkich, jak i pikantnych, w zależności od sposobu przygotowania.

Tak przyrządzisz tofu: 

Jako substytut mięsa w daniach pikantnych tofu można marynować, panierować, wędzić, smażyć lub gotować na wiele sposobów. Z kolei tofu jedwabiste szczególnie dobrze nadaje się do kremowych deserów. Różnica polega na tym, że ta pochodząca z Japonii odmiana tofu jest mniej wyciskana podczas produkcji, dzięki czemu konsystencja jest znacznie delikatniejsza i bardziej kremowa. Czy interesuje cię kuchnia wegetariańska i wegańska? Poznaj nasz asortyment produktów marki K-take it veggie!


Przepisy

Przepisy na pyszne dania wegańskie