Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Najlepsze mięso wołowe i inne prime cuts: Co wybrać na grilla?

Dla fanów grillowania nie ma nic lepszego niż delikatny, soczysty kawałek pieczonego mięsa. Ale które elementy są najwyższej jakości? Co to jest antrykot, polędwica czy serce antrykotu rib eye? Oprócz jakości i właściwego przyrządzenia mięsa, o przyjemności z jedzenia decyduje także jego cięcie. Prezentujemy przegląd najlepszego mięsa wołowego, jagnięcego, wieprzowego i drobiowego.

Prime cuts to najlepsze kawałki mięsa.
© Mara Zemgaliete – stock.adobe.com

Informacje w skrócie

 • Prime cuts to najszlachetniejsze kawałki mięsa, jakie można wykorzystać w kuchni. 
 • Od antrykotu po rib eye: Tutaj poznasz nazwy przysmaków prime cuts i dowiesz się, co je wyróżnia.
 • Podpowiadamy także, jak przyrządzić mięso na grillu.
Definicja

Co oznacza pojęcie prime cuts?

Jak nazwa wskazuje, „prime cuts” odnosi się do cięcia mięsa. Są to najlepsze kawałki, z których każdy inaczej smakuje. Te droższe są wycinane z grup mięśni, których zwierzę używa bardzo rzadko. Nieco tańsze kawałki pochodzą często z płatów przeponowych i brzusznych. Istnieje wiele odmian wołowiny, a każdy kraj ma inne preferencje. Na całym świecie dużą popularnością cieszą się Black Angus ze Szkocji lub Hereford z Anglii. Miłośnicy grillowania coraz częściej sięgają po tzw. wołowinę dojrzewającą na sucho. Dojrzewa ona w niskiej temperaturze przez okres od 2 do 8 tygodni, uzyskując delikatną konsystencję i szczególnie intensywny, orzechowy smak. 


Rozróżnienie

Stek rip eye, antrykot, high rip: Co oznaczają te pojęcia?

Istnieje wiele nieporozumień związanych z terminami rib eye, antrykot i high rib. Co one oznaczają? High rib to część mięsa wycinana między ósmym a dwunastym żebrem. Zalicza się do niej też element rib eye, ponieważ wycina się go z trzynastego, ale też z piątego żebra. Wywodzące się z francuskiego określenie na te oba steki to antrykot. Inne możliwe nazwy to: rib, high back lub rostbef. Stek tomahawk również należy do grupy high rib i jest podawany z bardzo długą kością. Dla wielu fanów grillowania nie ma lepszego steku do grillowania niż rib eye lub antrykot. Z jednej strony jest bardzo delikatny, a z drugiej pokryty dużą ilością tłuszczu, dzięki czemu ma wyjątkowo intensywny smak. Charakterystyczną cechą steku z antrykotu są przerosty tłuszczowe nadające mięsu marmurkową strukturę.

Wskazówki, jak przyrządzić stek rip eye

Gotowy stek, rozmaryn i pomidor na drewnianej desce do krojenia.
© Pineapple Studio – stock.adobe.com Jednym z najlepszych kawałków mięsa jest stek rib eye. Jest bardzo delikatny i pokryty dużą ilością tłuszczu, dzięki czemu ma wyjątkowo intensywny smak.
 • Idealny stek rib eye ma grubość około trzech do czterech centymetrów i ma ładną marmurkową strukturę. Aby uzyskać idealne rezultaty, wyjmij mięso z lodówki na około dwie godziny przed grillowaniem. 
 • Grill powinien być maksymalnie rozgrzany – co najmniej do 260–300 stopni. Płyta do grillowania pomaga uniknąć rozpryskiwania się tłuszczu. Rozgrzewaj ją wcześniej przez 15 minut na grillu na pełnej mocy. 
 • Połóż stek na płytę i grilluj bezpośrednio nad płomieniem przez dwie minuty z każdej strony. Następnie przełóż mięso w miejsce, które jest podgrzewane pośrednio, aby delikatnie się dopiekało. 
 • Przed podaniem należy je pozostawić na kilka minut. Dzięki temu wyrównuje się temperatura, co sprawia, że pyszne soki z mięsa nie wypływają w dużej ilości podczas krojenia. 

Stek wołowy

Rib of Beef lub Côte de Boeuf: Specjalność z żeberek wołowych

Stek côte de boeuf, nazywany również stekiem wołowym, to wysokiej jakości mięso z młodego bydła. Wyróżniają go równomiernie przebiegające pasma tłuszczu. Ten wyjątkowej jakości stek wołowy jest cięty z mięsa rozciągającego się od ósmego do dwunastego żebra wołowego, między karkówką a rostbefem. 

Wskazówki, jak przyrządzić stek wołowy

 • Dobrej jakości stek wołowy nie potrzebuje żadnych marynat ani przypraw.
 • Połączenie mięsa, tłuszczu i kości zapewnia soczysty i delikatny smak.
 • Aby uzyskać doskonały aromat podczas grillowania, mięso powinno mieć temperaturę pokojową.
 • Skrop surowy kotlet odrobiną oleju.
 • Dobrze rozgrzej grill i umieść mięso w najbardziej gorącej części rusztu. Im grubszy stek, tym dłużej trzeba go grillować. 
 • Zasadą jest jedna minuta grillowania na centymetr grubości z każdej strony.
 • Gdy mięso będzie już upieczone z obu stron, odłóż je na bok i pozostaw na brzegu grilla na około 20 minut.
 • Następnie dopraw do smaku solą, pieprzem i odrobiną rozmarynu.
 • Pozostaw na przykrytym talerzu przez 10 minut.

Stek T-bone

Stek T-bone: Kombinacja rostbefu i polędwicy

Stek T-bone zawdzięcza swoją nazwę kształtowi kości, która oddziela polędwicę od rostbefu. Istotną rolę odgrywa również proporcja polędwicy: ponieważ ta część mięsa składa się z dwóch różnych kawałków – roststbefu i małego kawałka polędwicy połączonych w jeden stek. Stek T-bone jest cięty na grubość od trzech do czterech centymetrów z tylnej części grzbietu. Im dalej do tyłu, tym stek będzie delikatniejszy. Od grillowania do pieczenia: Dzięki takim pierwszorzędnym kawałkom mięsa można puścić wodze fantazji kulinarnej. Codziennie kupuj świeże, wysokiej jakości mięso na jednym z naszych 200 stoisk mięsnych – najbliższe znajdziesz tutaj. 

Wskazówki, jak przyrządzić stek T-bone

Na drewnianej desce surowy kawałek mięsa – z solą i innymi przyprawami.
© Andrey – stock.adobe.com Stek T-bone to część mięsa wołowego grubo cięta z grzbietu. Im dalej z tyłu, tym stek jest delikatniejszy.
 • Stek T-bone jest idealny do przyrządzania na grillu.
 • Przed położeniem mięsa na ruszcie skrop je oliwą z oliwek.
 • Najlepiej obrócić mięso tylko raz podczas pieczenia. 
 • Aby uzyskać optymalny smak, dopraw solą i pieprzem dopiero po grillowaniu. 

Stek T-bone o grubości czterech centymetrów grilluj około pięciu minut z każdej strony, aby był krwisty, sześć minut, żeby był średnio wysmażony i dobrych siedem minut dla uzyskania dobrze wysmażonego. Perfekcyjny rezultat osiągniesz, jeśli użyjesz termometru do mięsa. Przy temperaturze rdzenia 55 stopni stek T-bone jest delikatny, różowy w środku i soczysty. Następnie zawiń mięso w folię aluminiową na około 10 minut. 


Żeberka jagnięce

Żeberka jagnięce: Delikatna sztuka mięsa

Jagnięcinę można dobrze przyrządzić na patelni lub w piekarniku. Ale jest ona również doskonała do grillowania. Stek jagnięcy to delikatny element mięsa cięty z grzbietu. Tu znajduje się najdelikatniejsza część, czyli polędwica jagnięca. Pokrojona w plastry może być również przyrządzona jak kotlet. Żeberka jagnięce zawierają stosunkowo dużo tkanki łącznej, dzięki czemu są bardzo soczyste.

Wskazówki, jak przyrządzić jagnięcinę

 • Najpierw podsmaż żeberka z grubszej strony mięsa w wysokiej temperaturze.
 • Następnie ułóż je bezpośrednio na grillu. W tym celu obniż temperaturę.
 • Żeberka przełóż do pośrednio podgrzewanej strefy grilla, obrócone mięsem do góry, i grilluj, aż ich środek osiągnie pożądaną temperaturę.
 • Aromat jagnięciny zaakcentują tymianek i czosnek.

Pilnuj temperatury. Delikatna jagnięcina szybko się piecze i może stwardnieć.


Kotlet schabowy

Kotlet schabowy: Klasyczny kotlet z wieprzowiny

Ze względu na kształt kości kotlet schabowy przypomina wołowy stek T-bone. W rzeczywistości jednak jest to kotlet z wieprzowiny wycięty z długiego mięśnia. Ciągnie się on przy grzbiecie wzdłuż kręgosłupa od karku do tylnej nogi. Dokładna nazwa kawałka mięsa zależy od odcinka, z którego jest wycinany. Idealnie przyrządzony kotlet schabowy jest soczysty, miękki i ma brązową skórkę. W najprostszym przepisie na marynatę widnieją łyżka oliwy z oliwek, wyciśnięty sok z cytryny, ząbek czosnku, szczypta oregano oraz oczywiście pieprz i sól.

Wskazówki, jak przyrządzić kotlet schabowy

Trzy kawałki mięsa na drewnianej desce do krojenia
© Yulia – stock.adobe.com Kotlet wieprzowy również jest uznawany za prime cut. Idealnie przyrządzony kotlet schabowy jest soczysty, miękki i ma brązową skórkę.
 • Odpowiednią marynatę przygotujesz z oliwy, pieprzu, soli, papryki w proszku i czosnku. Mięso najlepiej zamarynować na około godzinę przed grillowaniem, aby dobrze wchłonęło aromat.
 • Przyrządzenie idealnego kotleta schabowego nie jest łatwym zadaniem, ponieważ podczas grillowania szybko wysycha. Ułóż kotlet schabowy na rozgrzanym ruszcie i grilluj przez dziesięć do dwunastu minut z każdej strony.
 • Jeśli wolisz coś bardziej wysublimowanego, spróbuj steku z łopatki z hiszpańskiej wieprzowiny Ibérico. Mięso zachwyca wyjątkowo delikatną strukturą i orzechowym aromatem. 
 • Doskonale komponuje się z popularną w USA surówką coleslaw robioną z drobno posiekanej kapusty, marchewki i sosu majonezowego.

Pierś z kurczaka

Filet z piersi i polędwiczki z kurczaka

Pierś i filet z kurczaka są smaczne i chude – zawierają 2 gramy tłuszczu na 100 gramów mięsa. Dlatego są szczególnie popularne wśród osób stosujących dietę niskowęglowodanową. W połączeniu z chrupiącymi warzywami docenią je fani grillowania i zdrowej diety. Najlepsze części to filet i pierś z kurczaka. Delikatne białe mięso ma niską zawartość tłuszczu i można je przyrządzać na wiele sposobów w różnych marynatach. 

Wskazówki, jak przyrządzić piersi z kurczaka

Podczas grillowania kluczowe znaczenie ma czas i odpowiednia temperatura. Ważne, aby mięso było ładne i soczyste, ale dobrze upieczone. Obowiązuje następująca zasada: Im wyższa temperatura obróbki, tym więcej soków ono traci. Dlatego należy zachować czujność. Aby uzyskać najlepsze rezultaty grillowania, mięso powinno być jednakowo grube. Tylko w ten sposób upieczesz równomiernie cały kawałek i unikniesz sytuacji, w której jego jedna strona będzie wyschnięta, a druga jeszcze surowa. Po kilku minutach mięso należy zdjąć z rusztu i dalej piec w miejscu, które jest pośrednio podgrzewane. Pierś z kurczaka dobrze komponuje się z wieloma przyprawami. W klasycznym przepisie na marynatę znajdują się papryka w proszku, czosnek, odrobina kminku, sól i pieprz. Mięso do grillowania należy marynować przez kilka godzin. Dzięki temu lepiej wchłonie aromaty.


Przepisy

Przepisy na pyszne dania mięsne do wypróbowania w domu