Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Truskawki - przepisy i inspiracje

Truskawki, zwane też poziomkami ananasowymi, należą do rodziny różowatych, a powstały w wyniku skrzyżowania północnoamerykańskiej poziomki wirginijskiej z południowoamerykańską poziomką chilijską. Były ulubionym przysmakiem króla Francji Ludwika XIV oraz cara Rosji Piotra I, a francuskie arystokratki zażywały kąpieli w soku truskawkowym, która pozwalała zachować skórze jędrność i gładkość. Co ciekawe, owoce truskawek nie są tak naprawdę owocem, ale rozrośniętym mięsistym dnem kwiatowym.

Czy wiesz, że…

…truskawki traktowane są jako afrodyzjak? We Francji przyrządzano niegdyś z truskawek zupę dla nowożeńców.
…istnieją białe truskawki, które smakują jak ananasy?

Na zdrowie

Truskawki zawierają dużo witaminy A, B1, B2 i C (więcej niż cytrusy!) oraz wapń, fosfor, magnez, żelazo, mangan, potas, sód i cynk. Działają wzmacniająco, krwiotwórczo (zalecane osobom cierpiącym na anemię) i moczopędnie (wskazane zatem dla chorujących na nerki), regulują procesy przemiany materii, usuwają z organizmu trujące substancje oraz… wybielają zęby. Zawierają też łatwo przyswajalne cukry – glukozę i fruktozę. Truskawki, podobnie jak czosnek i cebula, posiadają substancje bakteriobójcze. Ze względu na zawartość bromu ułatwiają zasypianie.

Przechowywanie

  •  truskawki można przechowywać w lodówce na nieprzykrytym płaskim talerzu lub tacce wyścielonej papierowymi ręcznikami kuchennymi; najlepiej ułożyć je tylko w jednej warstwie
  • z lodówki wyciągamy je ok. 30 minut przed podaniem
  • owoce płuczemy krótko, bezpośrednio przed podaniem