Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Pinsa: Wszystko o włoskich trendach żywieniowych

Pinsa lub Pinsa Romana zdobywa nasze serca. Mimo że wygląda łudząco podobnie do pizzy i smakuje równie wybornie, jest to jednak rodzaj focaccii. Od definicji do przepisu: Tutaj dowiesz się wszystkiego o najnowszym trendzie w kuchni włoskiej.

Na zdjęciu: Pinsa z salami, rzeżuchą i kiełkami na okrągłej, drewnianej desce na szarym blacie, a obok niej kilka pomidorków koktajlowych.
© Rabizo Anatolii – stock.adobe.com

Informacje w skrócie

  • Tutaj można przeczytać wszystko na temat pizzy pinsa i dlaczego konkuruje ona z klasyczną pizzą. 
  • Szczególną cechą pizzy pinsa jest niezwykłe połączenie różnego rodzaju mąk i cienkie ciasto.
  • Znajdziesz tu również przepis na pinsę. 
Definicja

Czym jest Pinsa Romana? 

Nie do końca wiadomo, skąd wzięła się nazwa włoskiego placka pinsa. Prawdopodobnie pewną rolę odegrało tu wizualne podobieństwo do innych klasyków, takich jak pizza i pita. Jeśli chodzi o smak, pinsa jest zupełnie odrębnym daniem. Oryginalny przepis na pinsę zawiera takie składniki jak mąka pszenna, mąka ryżowa, mąka sojowa, drożdże, sól, olej i woda. Największa różnica w stosunku do tradycyjnej pizzy polega na długim czasie wyrastania ciasta. Ciasto na pinsę trafia do lodówki na 24 do 120 godzin, zanim zostanie poddane dalszej obróbce, czyli znacznie dłużej niż ciasto na pizzę. Dzięki temu proces fermentacji zostaje zakończony jeszcze przed spożyciem. W ten sposób uzyskujemy lekkie ciasto i wyjątkowo mało kaloryczną pizzę. Mąka ryżowa zapewnia puszystą konsystencję, a jej połączenie z mąką sojową, która daje ciastu jędrność, pozwala na przygotowanie ciasta na zakwasie.

Kolejna różnica: Oryginalna pinsa nie jest pieczona w kamiennym piecu, ale w metalowej brytfance. Ponadto podłużny placek pokrywa się dodatkowymi składnikami dopiero po upieczeniu. Dobór dodatków jest zupełnie dowolny i zależy jedynie od indywidualnych upodobań. Placek jest podawany „bianco”, tj. tylko z serem, bez sosu pomidorowego, albo klasycznie z sosem pomidorowym i serem. Jego smak można urozmaicić dodając warzywa lub zioła.


Pochodzenie

Skąd pochodzi Pinsa Romana?

Na temat pochodzenia pinsy istnieje kilka mitów. Jeden z włoskich producentów tego rodzaju ciasta, który zgłosił patent na nazwę Pinsa Romana w 2001 r., twierdzi, że podobno ta zdrowa pizza była popularnym daniem już w trattoriach starożytnego Rzymu. Ciekawa historia, niestety, chyba nie do końca prawdziwa. 


Przygotowanie

Ciasto: Wyjątkowe, dzięki mieszance mąk

Różne rodzaje mąk w miskach i pojemnikach
© Kaufland Wyjątkowe, dzięki mieszance mąk: Pinsa wypiekana jest z mąki pszennej, ryżowej i sojowej.

Smak ciasta jest wyjątkowy, ponieważ różne rodzaje mąki łączą się ze sobą, dając interesujący efekt. Mąka pszenna dostarcza energii i jest podstawowym składnikiem wszelkich wypieków. Klasyczna mąka typu 405 jest używana głównie do wypieków delikatnych, takich jak ciasta, biszkopty czy biały chleb. Typ 550 jest stosowany m.in. do produkcji chleba, bułek, ciast drożdżowych i domowej pizzy. Mąka ryżowa składa się w prawie 80 procentach ze skrobi ryżowej i jest wyjątkowo drobnoziarnista. Dzięki temu daje ciastu wyjątkową puszystość. Mąka sojowa ma wysoką zawartość białka i zapewnia dobre wiązanie i strawność.


Przepisy

Podstawowy przepis na pinsę

Jesteś ciekaw, jak smakuje pinsa? Spróbuj przygotować ją sam, korzystając z naszego prostego przepisu na lekkie, chrupiące ciasto. Wierzchnie składniki możesz dobrać zgodnie z własnymi upodobaniami. I pamiętaj: Nie nakładaj dodatkowych składników na placek przed pieczeniem, ale dopiero po wyjęciu ciasta z pieca. Odpowiednie dodatki do pinsy to pomidory lub świeże warzywa, ser feta, oliwki, rukola, salami i wszystko inne, na co masz ochotę!

Składniki na zakwas (porcja na cztery sztuki):  

  • 345 g mąki pszennej (typu 405 lub 550)
  • 55 g maki razowej orkiszowej
  • 70 g mąki ryżowej
  • 30 g mąki sojowej (ewentualnie: mąki z ciecierzycy)
  • 0,5 g świeżych drożdży
  • 300 ml zimnej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek 

 

Przygotowanie:

  1. W dużej misce wymieszaj różne rodzaje mąki.
  2. Rozpuść drożdże w niewielkiej ilości wody, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Do pozostałej wody dodaj sól.
  3. Do mąki dodaj drożdże, wodę z solą i oliwę z oliwek, a następnie wyrabiaj ciasto przez około 10 minut, aż do uzyskania gładkiej masy. 
  4. W razie potrzeby dodaj jeszcze trochę wody.
  5. Ciasto pod przykryciem odstaw na 30 minut, zagniatając je co 15 minut.
  6. Przełóż ciasto do większego, szczelnie zamykanego pojemnika i pozostaw do wyrośnięcia w lodówce na kolejne 48 do 72 godzin.
  7. Wyjmij ciasto z lodówki na 2 lub 3 godziny przed pieczeniem.
  8. Przez chwilę ponownie je zagniataj, następnie podziel na cztery części, przykryj i pozostaw do wyrośnięcia na kolejną godzinę.
  9. Rozgrzej piekarnik do temperatury 240°C, włączając termoobieg.
  10. Rozciągnij ciasto pinsa i uformuj podłużny, owalny placek. Ciasto spłaszcz, ale go nie wałkuj. 
  11. Ciasto może mieć nieregularny kształt i pęcherzyki powietrza. Końcówki brzegów ciasta powinny być tak cienkie jak w pizzy.
  12. Jeśli nie masz podłużnej, metalowej brytfanki, możesz położyć ciasto na blachę posmarowaną olejem.
  13. Piecz pinsę przez około 15 minut, a następnie wyjmij ją z pieca i ułóż na niej swoje ulubione składniki.