Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Towarzyski cocooning jako antidotum na FOMO: Żyj w duchu uważności

Relaks w domu z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi: Towarzyski cocooning jest teraz w modzie. Tutaj dowiesz się wszystkiego o nowym stylu życia w duchu uważności i jak jej doświadczyć w domu z bliskimi osobami.

Widać trzy osoby grające w karty.
© Pressmaster – stock.adobe.com

Informacje w skrócie

  • Towarzyski cocooning to współczesny trend spędzania wolnego czasu w atmosferze domowego ciepła.
  • Po prostu miłe spotkanie w przyjaznym gronie w przytulnej, spokojnej przestrzeni.
  • Celem jest świadome przeżywanie wspólnych chwil.
  • Istnieje wiele sposobów na stworzenie bezpiecznego towarzyskiego kokonu, w którym celebrujemy dobrą kolację, gramy w planszówki lub ćwiczymy jogę.
Definicja

Nowa koncepcja uważności – czym jest towarzyski cocooning?

Towarzyski cocooning to trend, który łączy przytulną domową atmosferę z nowym rodzajem uważności. Termin ten oznacza ograniczenie obecności w cyfrowym świecie i świadome spędzanie wolnego czasu z lubianymi osobami w bezpiecznym zaciszu własnych czterech ścian. Lub, jak opisują to zjawisko eksperci: Towarzyski cocooning to powrót do spotkań w domowej, przyjaznej atmosferze. I o to właśnie chodzi: Wspólne cieszenie się chwilą. Celem szczęśliwego życia jest poczucie wspólnoty i skupienie uwagi na teraźniejszości. Do tego nie są potrzebne ożywione rozmowy. Przyjemnymi chwilami z bliskimi osobami można się delektować w ciszy.


Projekt

Nowa koncepcja uważności – czym jest towarzyski cocooning?

Wokół stołu jadalnego widać trzy osoby, które właśnie nakładają sałatę na talerze. Na stole stoją miska z jabłkami, salaterka z sałatą, talerze i szklanki.
© Seventyfour – stock.adobe.com Wspólne gotowanie lub relaksujące popołudnie spędzone na kanapie i miłe rozmowy – idea towarzyskiego cocooningu jest taka prosta.

Po okresie pandemii, w którym kontakt twarzą w twarz był prawie niemożliwy, znów pragniemy bezpośrednich relacji. Świadome przeżywanie chwil, gdy obdarzamy się czułą uwagą wymaga miejsca, w którym czujemy ciepło i bezpieczeństwo – domu. I właśnie na tej idei opiera się towarzyski cocooning. Termin ten istnieje już od dawna. Po raz pierwszy pojawił się on jako nowa forma uważności. Bliska filozofii „hygge” i „JOMO”, czyli czerpania radości z wycofania się z mediów społecznościowych.

Popularny, wywodzący się z Danii styl urządzania domu w duchu „hygge” cechuje przytulna i ciepła atmosfera, do stworzenia której wystarczają pyszne ciasteczka, blask świec i miękki koc. Z kolei zjawisko JOMO jest przeciwieństwem syndromu FOMO, czyli strachu przed pozbawieniem dostępu do informacji. Należy je rozumieć jako radość z celowego pominięcia jakiegoś wydarzenia, odłożenia smartfona na bok i wykorzystania tego czasu dla siebie. Towarzyski cocooning opiera się na obu tych trendach. Jednak tym, co go wyróżnia nie jest tylko przyjemna aura, ale – jak sama nazwa wskazuje – bliskość relacji w domowym zaciszu.


Realizacja

Towarzyski cocooning – siedem wskazówek, jak rozwinąć nową formę uważności

1. Medytuj z bliską osobą!

Skupienie się na własnych myślach i uczuciach, świadomość chwili i uspokojenie umysłu: Medytacja pomoże ci to osiągnąć. Różne techniki medytacyjne wnoszą większą uważność do życia. Istnieje wiele aplikacji lub filmów w serwisie YouTube, dzięki którym zaczniesz medytację w zaledwie kilku minut. Zaproś bliską osobę i rozsiądźcie się wygodnie w salonie. Wspólna medytacja daje poczucie bliskości i jednocześnie pozwala skupić się na własnych myślach i odczuciach.

2. Wybierz wspólną aktywność!

Podobnie jak medytacja, joga polega na skupieniu się na tym, co tu i teraz, oraz na rozwijaniu uważności. Różnica: Świadomie oddychasz, jednocześnie wprawiając całe ciało w ruch. Podczas gdy medytacja najczęściej przebiega w ciszy, joga łączy relaksację z aktywnością fizyczną. To stwarza idealną okazję do wspólnych ćwiczeń. Szukasz wygodnej odzieży sportowej?

3. Planuj posiłki!

Przystawkę, danie główne i deser można przyrządzić razem z przyjaciółmi lub całą rodziną. Zaangażuj wszystkich we wspólne gotowanie lub pieczenie. Jedna osoba przygotowuje przystawki, inna przyrządza danie główne lub deser. I proszę – wspólny obiad jest gotowy!

4. Spędź popołudnie z książką!

Nie zawsze trzeba coś robić razem, żeby mieć poczucie wspólnoty. Czasami wystarczy samo przebywanie w tym samym pokoju. Deszczowe popołudnie przyjemnie jest spędzić w domu z partnerem, bratem lub najlepszą przyjaciółką. Każdy znajduje sobie przytulne miejsce i bierze do ręki książkę. Czytanie pozwala wspólnie delektować się ciszą. Przyjemna jest świadomość, że mamy obok siebie bliską osobę. Druga możliwość: Wybieracie tę samą książkę i czytacie sobie nawzajem jej fragmenty albo czytacie je po cichu i potem o nich rozmawiacie.

5. Zrób niespodziankę i umów się na randkę!

Jeśli od waszego ostatniego randkowania minęło już trochę czasu, to najwyższa pora na wieczór we dwoje. Zaproś swojego towarzysza życia do domu lub, jeśli mieszkacie razem, poproś, aby poświęcił ci wolny wieczór. Telewizor jest wyłączony, laptop też. Wystarczą wygodna kanapa, dobre wino lub drink, smaczna kolacja, masaż, blask świec i dobra rozmowa. Czego chcieć więcej?

6. Wyjmij ekscytujące gry!

Szachy, tryktrak, warcaby albo kości: Zorganizowanie relaksującego wieczoru gier z najlepszymi przyjaciółmi lub rodziną zapewni nie tylko mnóstwo zabawy, ale stworzy domową atmosferę i odwróci uwagę od stresującego życia codziennego. A do tego pyszna przekąska?

7. Co powiesz na romantyczne chwile w cieple ogniska?

To zdecydowanie obowiązkowa pozycja latem, jeśli pozwala na to otoczenie domu! Ogrzewanie się w ogrodzie w blasku ognia, pieczenie chleba na patyku i delektowanie się filiżanką kakao lub herbaty to zachęta do długich rozmów. Jeśli teraz pomyślisz, że w swoim domu nie masz możliwości zorganizowania ogniska, mamy dla ciebie równie ekscytujący pomysł: Ustaw kilka krzeseł w małym kręgu na balkonie lub na pobliskiej łące. Zabierz ze sobą świeczki, przekąski i napoje. Świadomie ciesz się wspólnym wieczorem!

Nasze przepisy na romantyczną kolację w blasku płomieni


Technika

Pamiętaj: Towarzyski cocooning nie wyklucza technologii

Wyłączasz telefon komórkowy i Internet. Po prostu odcinasz się od wirtualnego świata: Można sądzić, że towarzyski cocooning jest możliwy tylko w trybie offline. Nie jest to jednak do końca prawda. Ponieważ: Komunikacja za pomocą mediów społecznościowych ułatwia stworzenie towarzyskiego kokonu w naszym współczesnym świecie i pozwala zachować poczucie swobody oraz niezależności. Oto przykład: Na zewnątrz burza i grad. Tęsknisz za bliskością, ale przy takiej pogodzie nie chcesz nikogo (ani siebie) nakłaniać do wyjścia z domu? Umów się z przyjaciółmi na wspólne gotowanie w sieci. Po prostu przygotuj ulubione danie przed monitorem komputera, prowadząc jednocześnie miłe rozmowy. 

Inny przykład: Uwielbiasz towarzyskie spotkania, ale często jesteś w podróży służbowej? Jeśli chcesz czuć się komfortowo w podróży, nie decyduj się na hotel, lecz wybierz bardziej przytulne miejsce. Na portalach internetowych można zarezerwować pokój, mieszkanie lub domek letniskowy. Praca w pojedynkę nie jest koniecznością, jeśli znajdziesz osobę chętną do współpracy online. W ten sposób cztery ściany wynajętego lokum zamienią się w przytulne miejsce, które umili wspólną pracę. Rozwijaj swoją uważność. Bez względu na to, gdzie jesteś.