Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Picie octu jabłkowego: Czy to poprawia trawienie?

Czystsza skóra, dobre trawienie i utrata zbędnych kilogramów – to wszystko za sprawą octu jabłkowego. Stosowanie jest bardzo proste: Pij naturalnie mętny ocet jabłkowy z ciepłą wodą i miodem rano na czczo, a wkrótce osiągniesz pożądany efekt. Zbyt piękne, żeby było prawdziwe?

Widać butelkę z octem jabłkowym, jabłka i szklankę z octem jabłkowym.
© mizina - stock.adobe.com

Informacje w skrócie

  • Ocet jabłkowy to popularny składnik sosów do sałatek. 
  • Niektórzy piją go również rano, aby pobudzić trawienie – ale czy to działa? Zdradzamy, jak jest naprawdę.
  • Istnieje wiele sposobów na poprawienie trawienia. W tym artykule znajdziesz pięć pomocnych wskazówek.
  • Dowiedz się również, na co zwracać uwagę przy zakupie octu jabłkowego.
Definicja

Co to jest ocet jabłkowy?

Podstawę octu jabłkowego stanowi cydr, czyli sfermentowany sok jabłkowy. Po wpuszczeniu powietrza i dodaniu bakterii octowych cydr fermentuje i powstaje ocet. Składniki występujące pierwotnie w jabłkach, w zredukowanej postaci są również obecne w occie jabłkowym. Należą do nich między innymi potas, wapń, magnez, sód, fosforany, żelazo, miedź, fluor, cynk, witaminy B1, B2, B6 i E, flawonoidy, aminokwasy i enzymy. Jednak ocet jabłkowy nie zawiera już szczególnie wielu witamin ani minerałów. A przynajmniej nie więcej niż zwykły sok jabłkowy. Ilość wapnia, potasu i magnezu jest również dość niska. Skąd więc wzięła się obietnica, że ten specyfik pomoże schudnąć lub poprawić trawienie?


Zdrowie

Picie octu jabłkowego: Co dzieje się w jelitach?

Butelka z octem jabłkowym i jabłka z liśćmi na beżowej lnianej ściereczce.
© Natalia Klenova – stock.adobe.com Ekologiczny ocet jabłkowy jest tłoczony ze świeżych jabłek i zawiera więcej witamin i pierwiastków śladowych niż jego tradycyjny odpowiednik, który często jest wytwarzany z resztek tych owoców.

Z przeprowadzonych badań wynika, że picie octu jabłkowego może mieć wpływ na poziom cukru we krwi. Efekty są jednak bardzo zróżnicowane: U każdej z badanych osób ocet ma inne działanie. Nie można więc niczego potwierdzić. Ale badania jednoznacznie wskazują, że: Kwas octowy zawiera cząsteczkę, która powstaje w jelitach również z innych produktów spożywczych. Niezależnie od tego, czy pijemy ocet jabłkowy czy nie. Ten kwas octowy w naszych jelitach ogranicza określone procesy zapalne i poprawia wrażliwość organizmu na działanie insuliny. Są to jednak ilości powstające bezpośrednio w jelitach, które znacznie przewyższają zawartość kwasu octowego pochodzącego z jednej lub dwóch łyżek stołowych octu jabłkowego.

Inne możliwe właściwości: Kondycja skóry i włosów

Mówi się również o korzystnym wpływie octu jabłkowego na skórę i włosy. Uwaga: W tym przypadku octu się nie pije, lecz stosuje go zewnętrznie. Przygotowane na jego bazie nalewki lub okłady działają na skórę kojąco, przeciwbólowo i rozkurczowo. Przynosi to szczególną ulgę w przypadku obrzęków, siniaków, stłuczeń, wysypek i niewielkich oparzeń słonecznych. Rozcieńczony z wodą ocet jabłkowy można również stosować jako kwaśną płukankę do włosów. Wystarczy rozprowadzić go na głowie, wmasować, a następnie pozostawić włosy do wyschnięcia. Zapach octu ulatnia się po kilku minutach.


Trawienie

Brak wpływu na trawienie: Kwas żołądkowy eliminuje kwas octowy

Ale: Czy kwas nie ma zawsze działania antybakteryjnego? A czy ocet jabłkowy nie powinien korzystnie wpływać na naszą florę jelitową? Pity z umiarem nie wyrządzi szkód w organizmie. Kwas żołądkowy jest znacznie bardziej kwaśny niż ocet. Dobroczynne bakterie z kultury octowej nie mają żadnego dodatkowego działania w kwaśnym żołądku i często nie docierają nawet do jelit, gdzie mogłyby korzystnie stymulować przemianę materii. Domowy ocet jabłkowy i zawarte w nim kwasy nie mają wpływu na trawienie.

To dzieje się w jelitach

Przy wypróżnianiu nasze jelito grube zwykle opróżnia się tylko w jednej trzeciej i ponownie wypełnia się następnego dnia. Jeśli dobrze o nie zadbasz, opróżni się znacznie lepiej niż zwykle. Może upłynąć nawet do trzech dni, zanim ponownie się wypełni i nastąpi kolejne wypróżnienie. Nie odczuwasz więc problemów trawiennych, jeśli nie możesz lub nie musisz chodzić do toalety przez dzień lub dwa.


Zastosowanie

Szklanka wody z octem jabłkowym na czczo

Aby samodzielnie przygotować leczniczą miksturę, należy zmieszać dwie do trzech łyżek stołowych naturalnie mętnego, niepasteryzowanego organicznego octu jabłkowego z 200–300 mililitrami letniej wody i dodać kilka kropli miodu lub odrobinę soku dla smaku. Tak przygotowany napój należy pić rano na czczo, około 15 minut przed śniadaniem. Nie ma jednak pewności, czy dostrzeżesz jakikolwiek pozytywny wpływ na skórę lub ciało. Zgodnie z zasadą: Nie pomoże, ale nie zaszkodzi. Istnieją skuteczniejsze sposoby na poprawienie trawienia i ogólnego stanu zdrowia. Należą do nich zdrowa, zrównoważona dieta i aktywność fizyczna. 

Ważne, aby pamiętać, że:

Na dłuższą metę kwas zawarty w occie niszczy szkliwo zębów. Dlatego, jeśli regularnie go pijesz, dobrze płucz jamę ustną.


Zakupy

Który ocet jabłkowy jest najlepszy?

Jeżeli zamierzasz regularnie spożywać ocet jabłkowy, kupuj go w naturalnie mętnej, niepasteryzowanej i organicznej postaci. Ekologiczny ocet jest tłoczony ze świeżych jabłek i zawiera więcej witamin i pierwiastków śladowych niż jego tradycyjny odpowiednik, który często jest wytwarzany z resztek tych owoców. W takim przypadku brakujące witaminy są dodawane sztucznie. Dlatego należy sprawdzić, czy na etykiecie jest podana informacja, że ocet wyprodukowano z całych jabłek. Naturalnie mętny ocet jabłkowy nie jest poddawany dalszej obróbce. Dzięki temu nie traci cennych witamin.


Styl życia

Sposoby na dobre trawienie

Nasza fizjologia: Częstotliwość wypróżnień jest kwestią całkowicie indywidualną. Od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu – to wszystko jest normą. Jeśli jednak czujesz jeszcze rzadszą potrzebę skorzystania z toalety, możesz mieć zaparcia. Przyczyną może być choroba albo wstrzymywanie wypróżnień. Tak wspomożesz pracę układu trawiennego:

Posiłki wysokobłonnikowe

Te pokarmy są bogate w błonnik:

  • Produkty pełnoziarniste
  • Orzechy
  • Rośliny strączkowe
  • Warzywa
  • Owoce (przede wszystkim jagody i suszone owoce)

Eksperci ds. żywienia zalecają dorosłym spożywanie co najmniej 30 gramów błonnika dziennie.

Picie dużej ilości płynów

Płyny poprawiają konsystencję stolca i zwiększają objętość błonnika w żołądku i jelitach. To z kolei zwiększa objętość stolca i stymuluje aktywność jelit. Zaleca się picie co najmniej 1,5 do dwóch litrów wody lub niesłodzonej herbaty dziennie.

Ruch

Wprowadź więcej aktywności do swojej codziennej rutyny i pobudź trawienie, spacerując lub wykonując ćwiczenia fizyczne.

Oliwa z oliwek

Ten domowy specyfik ułatwia trawienie. Wystarczą trzy łyżki stołowe tłoczonych na zimno olejów roślinnych dziennie, dodanych na przykład do sałatek lub dipów, aby wspomóc pracę układu trawiennego.

Naturalny środek przeczyszczający

Należą do nich sok śliwkowy, suszone figi, kiszona kapusta lub jabłka, a także kofeina i teina. Leki, czekolada, białe pieczywo i banany mogą spowalniać trawienie.


Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowego odżywiania? Zapisz się do naszego newslettera Kaufland.

Przepisy

Przepisy na dobre trawienie