Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Zgaga: Domowe sposoby i porady

Wiele osób od czasu do czasu cierpi na zgagę – piekący ból, który promieniuje od górnej części żołądka w kierunku szyi i może obejmować całą klatkę piersiową. Tutaj dowiesz się, dlaczego tak się dzieje i jak temu można zaradzić.

Na zdjęciu: człowiek siedzący na łóżku i kładący lewą rękę na klatce piersiowej.
© gballgiggs – stock.adobe.com

Informacje w skrócie

 • W tym artykule wyjaśniamy, czym jest zgaga i co może ją powodować.
 • Podpowiadamy, co można zrobić w przypadku ostrej zgagi i kiedy należy zgłosić się do lekarza.
 • Wystąpieniu zgagi można zapobiec. Zdradzimy Ci sześć domowych sposobów na zgagę i powiemy Ci jak jej zapobiegać. 
Definicja

Czym jest zgaga? 

Zgaga jest chorobą refluksową. Refluks to cofanie się kwasu żołądkowego, a czasem także żółci, do przełyku. Zadaniem zwieracza żołądka jest zapobieganie takiej sytuacji. Jeśli jednak z jakiegoś powodu kwas żołądkowy przedostanie się do przełyku, może wywołać szereg różnych dolegliwości. W przypadku 35 procent osób dotkniętych chorobą zdarza się to co najmniej raz w tygodniu, a czasem częściej. Dolegliwości mogą być szczególnie dotkliwe po jedzeniu, w pozycji leżącej lub po schyleniu się.


Zdrowie

Jak rozpoznać zgagę? 

Głównym objawem zgagi jest silne uczucie pieczenia za mostkiem. Piekącemu bólowi często towarzyszy cofanie się kwasu, ucisk w żołądku lub uczucie pełności. Niektóre osoby skarżą się również na problemy z oddychaniem. Ponieważ przełyk znajduje się tuż obok serca, nie zawsze potrafimy określić, od którego z tych narządów promieniuje ból spowodowany zgagą. W rezultacie pacjenci z silnymi objawami zgagi trafiają czasem na izbę przyjęć z podejrzeniem zawału serca. Ważne: Ból w klatce piersiowej powinien być zawsze diagnozowany przez lekarza. Jeśli lekarz wykluczy choroby serca, często kolejnym krokiem jest badanie żołądka.

Należy przy tym uważać na ukryte objawy zgagi. Niektóre z nich nie są od razu kojarzone z tą chorobą. Mogą to być: poranny kaszel, chrypka i częste przełykanie śliny. Trudności w połykaniu, łykanie powietrza i nieprzyjemny smak w ustach mogą również być objawami choroby refluksowej.


Przyczyny

Najczęstsze czynniki wywołujące zgagę

Za każdym razem, kiedy agresywny kwas żołądkowy dostanie się do przełyku, odczuwamy ból. Dzieje się tak dlatego, że kwas solny zawarty w kwasie żołądkowym wnika w nieosłoniętą błonę ściany przełyku i uszkadza ją. Powoduje to nieprzyjemne uczucie pieczenia i nadżerki przełyku. Z czasem może to, choć nie musi, prowadzić do zapalenia przełyku. Nieleczony stan zapalny prowadzi z kolei do powstania owrzodzeń i blizn. Możliwe przyczyny zgagi:

1. Sposób odżywiania

Słodkie, kwaśne lub tłuste pokarmy, alkohol i napoje zawierające kofeinę pobudzają żołądek do wytwarzania zbyt dużej ilości kwasu po jedzeniu i powodują powstawanie tzw. kieszeni kwasowych. Znajdują się one w pobliżu otworu przełyku w górnej części żołądka i mogą prowadzić do zgagi.

2. Nikotyna, leki i hormony

Nikotyna, niektóre leki lub hormony mogą zmniejszać napięcie mięśni i osłabiać zwieracz znajdujący się między żołądkiem a przełykiem. Sprzyja to cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku i może powodować dyskomfort.

3. Ciąża

Zgagę w ciąży mogą powodować hormony ciążowe osłabiające funkcjonowanie zwieracza. Ponadto, począwszy od drugiego trymestru, a zwłaszcza w ostatnim trymestrze, rosnące dziecko wywiera coraz większy nacisk na żołądek.

4. Choroby przewodu pokarmowego

Poniższe choroby mogą również powodować zgagę:

 • Podrażnienie żołądka
 • Zapalenie przełyku
 • Zapalenie błony śluzowej żołądka
 • Wrzody żołądka
 • Przepuklina przepony 

5. Stres

Istnieją dowody naukowe, że nasza psychika również może mieć wpływ na funkcjonowanie naszego układu trawiennego. Osoby z nadwrażliwością żołądka mogą w sytuacjach stresowych reagować mdłościami, biegunką, zaparciami, wzdęciami lub zgagą.

6. Nadwaga

Dieta wysokotłuszczowa obciąża żołądek. Ułatwia to cofanie się treści pokarmowej do przełyku i powodowanie uszkodzeń pokrywającej go błony.


Co pomaga?

Ostra zgaga Co robić?

Jeśli zgaga występuje sporadycznie i nie towarzyszą jej inne objawy, nie jest to powód do zmartwień. Istnieje wiele domowych sposobów na zgagę, które pomogą nam poradzić sobie z takimi dolegliwościami.

 • Przez pewien czas unikaj szczególnie tłustych i słodkich potraw oraz napojów.
 • Ubieraj się wygodnie i unikaj obcisłych ubrań.
 • Redukuj stres i poświęcaj więcej czasu na relaks.
 • Objawy mogą również łagodzić leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego (zobojętniające soki żołądkowe). 

Ważne: Leki na zgagę dostępne bez recepty należy przyjmować wyłącznie po konsultacji z lekarzem!


Zapobieganie

6 wskazówek, jak radzić sobie ze zgagą 

1. Uważaj na właściwą dietę.

Unikaj tłustych potraw, wędzonych mięs i kiełbas, słodyczy i czekolady. Być może Twój żołądek jest również wrażliwy na pikantne potrawy, miętę pieprzową, pomidory lub świeże pieczywo – spróbuj unikać tych składników przez kilka dni i sprawdź, czy objawy ustąpią. 

2. Pij wodę i herbatę.

Unikaj napojów, które mogą powodować choroby refluksowe. Należą do nich soki cytrusowe, kawa i czarna herbata, kakao, napoje gazowane, cola i alkohol.

3. Jedz powoli.

Pamiętaj o dokładnym przeżuwaniu pokarmu i zaplanuj kilka lekkich posiłków w ciągu dnia. Ostatniego posiłku nie należy spożywać tuż przed położeniem się do łóżka.

4. Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu.

Sport i regularne spacery pomagają redukować stres, który może być jednym z wielu czynników wywołujących zgagę. Ćwiczenia fizyczne pomagają także w utracie wagi, jeśli zachodzi taka potrzeba.

5. Śpij we właściwej pozycji.

W przypadku występowania częstej zgagi w nocy lub w pozycji leżącej, przed snem należy upewnić się, że górna część ciała jest lekko uniesiona. Utrudni to cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku.

6. Rzuć palenie.

Jest to oczywiście łatwiejsze zadanie, niż to, które stoi przed palaczami. Powinni oni jednak pamiętać, że życie wolne od dymu tytoniowego może ich uwolnić także od zgagi.


Domowe sposoby

Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na zgagę?

Szklanka herbaty z kopru włoskiego. Obok leży kilka nasion, a w tle świeża cebulka kopru włoskiego.
© natashamam35 – stock.adobe.com Herbaty o niskiej kwasowości, takie jak rumianek lub koper włoski, łagodzą podrażnienia błony śluzowej żołądka.

W przypadku łagodnych ataków zgagi często zaleca się stosowanie domowych sposobów na zgagę, które przynoszą szybką ulgę i zmniejszają uczucie dyskomfortu. Niektórzy decydują się jeść suchy chleb, sucharki, surowe ziemniaki, garść migdałów lub banany. Pokarmy bogate w skrobię pochłaniają rzekomo nadmiar kwasu żołądkowego – nie ma jednak naukowych podstaw potwierdzających działanie tego domowego środka. Inni żują gumę. Żucie gumy powoduje bowiem wydzielanie śliny, która ma odczyn alkaliczny. Teoretycznie ślina może neutralizować nawet najmniejsze ilości nadmiaru kwasu żołądkowego i transportować go z powrotem do żołądka. Należałoby tu jednak podkreślić, że mowa jest o najmniejszych ilościach.

Najbardziej skutecznym domowym sposobem na zgagę jest szklanka letniej, niegazowanej wody lub herbaty o niskiej zawartości kwasu na przykład z kopru włoskiego lub tymianku. Woda łagodzi podrażnioną błonę śluzową, dzięki czemu nagromadzony kwas żołądkowy zostaje wypłukany z powrotem do żołądka. Najlepiej pić ja powoli, małymi łykami. 

Uważaj na wodorowęglan sodu! Wiele osób zaleca spożywanie wodorowęglanu sodu jako najlepszy sposób na zgagę, ale ta substancja niczym nie zasłużyła sobie na tak dobrą opinię. Z jednej strony istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania, które może zaburzyć wartość pH organizmu. Z drugiej strony soda może powodować nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, biegunka lub nasilone odbijanie się. Odbijanie się może spowodować przedostanie się kwasu żołądkowego do przełyku i wywołać zgagę lub zaostrzyć dolegliwości.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zgaga jest zazwyczaj niegroźna, jeśli występuje raz na jakiś czas. Problem pojawia się, gdy dolegliwości przechodzą w stan przewlekły: Jeśli lekki, drażniący kaszel lub zgaga występują regularnie, co najmniej raz w tygodniu, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, W przeciwnym razie objawy mogą się nasilić. Jedynym sposobem na znalezienie i zwalczenie przyczyn chorób przewlekłych jest postawienie właściwej diagnozy lekarskiej.