Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Kolendra: aromatyczna i zdrowa

Dawniej kolendra była używana tylko do świątecznych wypieków. Obecnie, świeża lub suszona, znajduje zastosowanie w każdej kuchni. Kolendra na stałe zagościła w sałatkach, zupach, daniach warzywnych, ryżowych, mięsnych i rybnych, a także w curry w kuchni indyjskiej, azjatyckiej i latynoamerykańskiej. 

Ciekawostki

Szczególne właściwości kolendry

Świeża kolendra – szczegółowe informacje

Kolendra z wyglądu przypomina pietruszkę, ale smakuje zupełnie inaczej. Liście kolendry mają specyficzny korzenny smak i lekko pieprzowy, cytrusowy zapach. W porównaniu z nimi wysuszone i zmielone nasiona mają łagodniejszą i słodszą nutę. W obu postaciach kolendrę należy stosować raczej oszczędnie, ponieważ jej intensywny aromat może zdominować smak potrawy.


Pochodzenie

Skąd pochodzi kolendra?

Kolendra jest jedną z najstarszych znanych przypraw. Drobne zielone liście i okrągłe nasiona były już wspominane w Starym Testamencie i znalezione w grobowcu Tutenchamona. Dokładne pochodzenie kolendry nie jest jednak znane.  Na podstawie znalezisk archeologicznych przypuszcza się jednak, że to jadalne zioło pochodzi z regionu śródziemnomorskiego lub południowo-wschodniej Europy. Obecnie tę jednoroczną roślinę uprawia się w Azji, Afryce, Ameryce i coraz częściej także w Europie. Najbardziej znane odmiany to santo, cilantro i leisure.


Sezon

Kiedy jest sezon na kolendrę?

Kolendrę można kupić przez cały rok w doniczce lub zapakowaną w folię. Dostępne są również jej całe lub zmielone suszone nasiona.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 25.04.2024 do 30.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać kolendrę i jak ją przechowywać?

Świeża kolendra – szczegółowe informacje

Suszona kolendra jest nieodłącznym składnikiem wielu potraw kuchni indyjskiej i azjatyckiej. Na początku nasiona są często krótko prażone na patelni, a następnie gotowane. Tak jak wszystkie przyprawy, nasiona kolendry powinny być przechowywane w chłodnym, ciemnym i szczelnym miejscu. Ponieważ mielona kolendra z czasem traci swój aromat, warto ją kupować w mniejszej ilości. 

Odpowiednio pielęgnowana kolendra w doniczce utrzyma się przez dłuższy czas. Dzięki temu można w dowolnej chwili zebrać potrzebną ilość świeżych ziół. Zerwane łodyżki należy krótko umyć, następnie zerwać listki i je posiekać. Liście kolendry dodajemy do potraw tuż przed końcem przyrządzania, bo pod wpływem temperatury tracą smak i aromat.



Składniki

Składniki kolendry

Kolendra jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa. Zarówno nasiona, jak i liście świeżej kolendry zawierają dodecenal, substancję uznawaną za naturalny antybiotyk. Dzięki zawartości zdrowych składników odżywczych, olejków eterycznych i protein kolendra zapobiega skurczom, poprawia trawienie i działa przeciwzapalnie.