Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Szczypiorek: doskonałe dopełnienie wielu potraw

Szczypiorek to jedno z najpopularniejszych ziół ogrodowych. Należy do rodziny botanicznej czosnkowatych i ma łagodny cebulowy smak. Ta wieloletnia roślina przyprawowa dostarcza wielu witamin, zwłaszcza witaminy C, składników mineralnych i olejków eterycznych. 

Ciekawostki

Szczególne właściwości szczypiorku

Świeży szczypiorek – szczegółowe informacje

Szczypiorek (Allium schoenoprasum) był z powodzeniem uprawiany w Europie, Azji i Ameryce Północnej już w średniowieczu. Nazywany jest też między innymi „porem trawiastym” lub „szczypiorem”. Jako wieloletnia roślina cebulowa szczypiorek tworzy wąskie, ciemnozielone, rurkowate liście o długości do około 30 centymetrów nad ziemią, które zawsze odrastają po ścięciu. Zanim pojawią się fioletowe lub białe kwiaty, szczypiorek ma charakterystyczny cebulowy, lekko ostry i pikantny smak. Ze szczypiorkiem spokrewniony jest szczypiorek chiński, który różni się od klasycznego szczypiorku, przynajmniej zewnętrznie, bardziej płaskimi liśćmi i charakterystycznymi cebulkami. Jako krewny pora, ten klasyk przyprawowy dobrze komponuje się z wieloma pikantnymi daniami.


Pochodzenie

Skąd pochodzi szczypiorek?

Szczypiorek wywodzi się z Azji Środkowej. Jednak szczypiorek uprawiany jest w Europie od średniowiecza. Rośnie także w Azji i Ameryce Północnej. Czy wiesz, że już wieki temu szczypiorek nakładano także na skaleczenia i rany wojenne ze względu na jego właściwości antyseptyczne? 


Sezon

Kiedy jest sezon na szczypiorek?

Szczypiorek zbierany na otwartym terenie jest dostępny od początku maja do końca października. W szklarniach szczypiorek rośnie do czasu rozpoczęcia kolejnych zbiorów na otwartym terenie. Szczypiorek może być też uprawiany indywidualnie w ciepłym, słonecznym lub półcienistym miejscu na balkonie lub parapecie. Jeśli szczypiorek zostanie prawidłowo zebrany z doniczki, zawsze odrośnie. W tym celu gleba nie powinna być ani zbyt sucha, ani zbyt mokra i zawsze musi pozostać jakaś niewielka ilość.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać szczypiorek i jak go przechowywać?

Świeży szczypiorek – szczegółowe informacje

Szczypiorek jest siekany i wraz z niewielką ilością olejku czosnkowego dodaje pikantną nutę i sporo witaminy C do sałatek, zup, twarogu, kanapek posmarowanych masłem, ragout, dań z jajek, takich jak jajecznica i omlet oraz potraw z ryb i owoców morza. Białe, a zwłaszcza fioletowe baldachy kwiatowe, które również stanowią ładne akcenty w ozdobnym ogrodzie, mogą służyć również do przyprawiania świeżych sałatek. Jednak kwiaty wykształcają się tylko wtedy, gdy szczypiorek nie był zbierany. Szczypiorek może być spożywany tylko na surowo, ponieważ traci swój smak po ugotowaniu na parze lub w wodzie.

Jak zachować świeżość szczypiorku

Świeży szczypiorek można przechowywać przez około tydzień. Metoda polegająca na włożenia pęczka szczypiorku do szklanki z wodą nie jest optymalnym sposobem przechowywania. Zachowa on dłużej świeżość, jeśli po opłukaniu i wysuszeniu będzie przechowywany w plastikowej torebce w lodówce.


Przepisy

Dania ze szczypiorkiem


Składniki

Składniki szczypiorku

Świeżo posiekany szczypiorek zawiera różne składniki mineralne i witaminy, np. witaminę C.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 27 kcal

Węglowodany: 1,6 g

Białko: 3,6 g

Tłuszcze: 0,7 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,14 mg

Witamina B2: 0,15 mg

Witamina B6: 0,42 mg

Witamina C: 47 mg

Witamina E: 1,6 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 129 mg

Żelazo: 1,6 mg

Potas: 434 mg

Magnez: 44 mg

Sód: 3 mg