Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Trybula: nuta świeżości w potrawach

Trybula jest rośliną jednoroczną. Botanicznie należy do baldaszkowatych, a więc do tej samej rodziny roślin co koper, kolendra, pietruszka i kminek.

Ciekawostki

Szczególne właściwości trybuli

Świeża trybula – szczegółowe informacje

Trybula (Anthriscus cerefolium) to roślina dorastająca do 70-80 cm wysokości, botanicznie blisko spokrewniona z pietruszką i marchwią. Ma różnorodny smak przypominający pietruszkę, anyż i estragon. Trybula jest podobna do paproci, ponieważ ma pierzaste lekko ząbkowane na brzegach liście. W naturze występuje głównie w regionach o umiarkowanym klimacie w południowej i środkowej Europie, ale w odpowiednich warunkach można ją również sadzić w ogrodzie, w doniczkach lub w szklarniach.


Pochodzenie

Skąd pochodzi trybula?

Trybula pochodzi z Europy Wschodniej i Azji Zachodniej. Obecnie roślina ta jest szeroko rozpowszechniona w Europie i Ameryce Północnej. Występuje także w regionach górskich do wysokości 2000 metrów.


Sezon

Kiedy jest sezon na trybulę?

Trybulę można kupić od marca do sierpnia.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać trybulę i jak ją przechowywać?

Świeża trybula – szczegółowe informacje

Trybula o lekko słodkim smaku nadaje potrawom nutę świeżości. Jest idealną przyprawą do zup i sosów ziołowych, takich jak zielony sos frankfurcki. Trybula, obok bazylii, jest jednym z niewielu ziół, które dodaje się deserów, zwłaszcza w ekskluzywnych restauracjach. Często wykorzystuje się ją np. w sorbetach, czyli zmrożonych deserach lodowych. 

Mimo bardzo intensywnego i silnego aromatu trybula nie jest ziołem dominującym, lecz jedynie podbija niemal wszystkie smaki potraw. Szczególnie dobrze komponuje się z rybami i drobiem. Ze względu na atrakcyjny wygląd i intensywny zapach, liście są często używane do dekorowania dań.

Wykorzystanie i przechowywanie trybuli

Ze względu na delikatną strukturę trybuli nie należy jej zbyt długo podgrzewać. Dodaje się ją tuż przed końcem gotowania, w przeciwnym razie jej olejki eteryczne wyparują. Najlepsza jest świeżo zebrana, ponieważ jej liście wkrótce po ścięciu tracą kolor i stają się jasnozielone lub żółtawe. Świeżą trybulę należy szybko zużyć. Przechowywana w chłodnym miejscu zachowuje trwałość przez około tydzień.



Składniki

Składniki trybuli 

Trybula była historycznie uważana za roślinę leczniczą, która działa oczyszczająco na krew, witalizująco i moczopędnie. Jednak w dzisiejszej medycynie naturalnej trybula nie odgrywa prawie żadnej roli. W połączeniu z innymi przyprawami wzmacnia ich aromat.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 69 kcal

Węglowodany: 11,5 g

Białko: 3,8 g

Tłuszcze: 0,9 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,12 mg

Witamina B2: 0,3 mg

Witamina B6: 0,03 mg

Witamina C: 36 mg

Witamina E: 2,5 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 400 mg

Żelazo: 1,6 mg

Potas: 600 mg

Magnez: 35 mg

Sód: 10 mg