Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Koper: smaczne letnie zioło

Koper, potocznie zwany koperkiem, jest wszechstronną rośliną leczniczą i przyprawową. Koper pochodzi z Bliskiego Wschodu i południowej Europy. Już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie stosowano go w kuchni oraz do łagodzenia dolegliwości zdrowotnych. Do Europy Środkowej koper został sprowadzony przez mnichów chrześcijańskich, którzy uprawiali go w swoich przyklasztornych ogrodach.

Ciekawostki

Szczególne właściwości kopru

Świeży koper – szczegółowe informacje

Koper (Anethum graveolens L.) to jednoroczna roślina osiągająca wysokość od 30 do 75 centymetrów – a w wyjątkowych przypadkach nawet do 120 centymetrów. Wszystkie części tej rośliny mają aromatyczny zapach. Smak kopru może być różny – od mocnego i cierpkiego, przez lekko gorzki, po lekko słodki i aromatyczny. Suszone nasiona mają smak podobny do kminku. Świeży koper ma o wiele słodszy smak niż suszone nasiona. Zarówno liście, jak i owocowe baldachimy kopru są ważnym składnikiem do przyrządzania ogórków kiszonych, kapusty kiszonej, marynowanej dyni oraz octu ziołowego.


Pochodzenie

Skąd pochodzi koper?

Roślina kopru pochodzi z Europy Południowej, z rejonu Morza Śródziemnego, skąd 5000 lat temu dotarła aż do Europy Północnej. Najstarsze wzmianki dotyczące kopru pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie był on wymieniany jako dar pogrzebowy. W średniowieczu koper był stosowany jako lek na różne dolegliwości.


Sezon

Kiedy jest sezon na koper?

Wolno rosnąca roślina kopru ma swój sezon od maja do września. Dzięki uprawie w szklarni świeży koper jest jednak dostępny przez cały rok.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać koper i jak go przechowywać?

Świeży koper – szczegółowe informacje

Świeży koper ma słodki smak, jest aromatyczny i lekko korzenny, podobnie jak fenkuł lub anyż. Służy jako aromatyczna przyprawa do zup, sosów i sałat oraz doskonale nadaje się do przyprawiania dań z jajek, ziemniaków, ryb, owoców morza, mizerii z ogórków, twarożku i białych sosów. Poza tym służy do przyprawiania potraw mięsnych oraz przyrządzonych z drobiu i wina. Typowe letnie zioło podczas gotowania traci w znacznym stopniu swój korzenno-słodkawy smak, dlatego należy go dodać na krótko przed serwowaniem dania. Suszony koper należy dodawać w trochę większej ilości. Zielony koper może służyć do nadania potrawom świeżego akcentu lub ich zachęcającego udekorowania.

Przechowywanie kopru

Suszony koper niestety traci ważne substancje czynne i aromat. Jednak zamrożony koper nadal ma swoją moc. Koper należy przechowywać w dobrze schłodzonym miejscu w temperaturze około zero stopni Celsjusza i względnej wilgotności powietrza wynoszącej 95 procent. Jeśli koper jest dodatkowo zapakowany w folię, może wytrzymać do trzech tygodni.



Składniki

Składniki kopru

Koper jest bogaty w witaminę C. Dzięki temu łagodzi między innymi ból głowy. Kolejną tego przyczyną jest wysoka zawartość olejków eterycznych, dzięki którym koper ma działanie pobudzające apetyt, rozkurczowe i wspomagające trawienie. Dlatego koper jest uznawany za prawdziwy cudowny środek na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, choroby nerek, wątroby i woreczka żółciowego, zgagę, hemoroidy, obrzęki i wrzody. Do tego koper działa bakteriobójczo na niektóre bakterie jelitowe. 

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 54 kcal

Węglowodany: 8 g

Białko: 3,7 g

Tłuszcze: 0,8 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,19 mg

Witamina B2: 0,43 mg

Witamina B6: 0,3 mg

Witamina C: 50 mg

Witamina E: 1,7 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 230 mg

Żelazo: 5,5 mg

Potas: 647 mg

Magnez: 28 mg

Sód: 27 mg