Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Tymianek: przyprawa kuchni śródziemnomorskiej

Tymianek ma naukową nazwę „Thymus Vulgaris” i był niegdyś podawany greckim żołnierzom przed bitwą, żeby dodać im odwagi i siły. Dziś ta klasyczna śródziemnomorska przyprawa cieszy się szczególną popularnością podczas przygotowywania dań kuchni śródziemnomorskiej. 

Ciekawostki

Szczególne właściwości tymianku 

Świeży tymianek – szczegółowe informacje

Tymianek należy do rodziny roślin jasnotowatych. Rozróżnia się:

  • Tymianek
  • Tymianek cytrynowy
  • Tymianek szerokolistny

 

Tymianek jest używany głównie jako przyprawa. Pędy mają od 10 do 40 centymetrów długości, są bardzo rozgałęzione i mają zdrewniałe wnętrze. Wąskie liście mają krótkie włoski na spodniej stronie. Do przyprawiania używa się cienkich gałązek, które są odcinane w trakcie zbiorów, suszone i siekane na małe kawałki.

Dojrzały tymianek jest ciemnozielony. Może być spożywany na surowo, gotowany, smażony lub gotowany na parze i ma dość specyficzny smak ze świeżą, aromatyczną nutą. Tymianek zawiera liczne olejki eteryczne, które są odpowiedzialne za jego wyraźnie korzenny zapach.


Pochodzenie

Skąd pochodzi tymianek?

Ponieważ tymianek jest klasyczną przyprawą śródziemnomorską, pierwotnie pochodził tylko z regionu Morza Śródziemnego, po czym stopniowo rozprzestrzenił się na bardziej północne klimaty, takie jak południowo-zachodnia Szwajcaria i inne kraje Europy Zachodniej. Dziś tymianek jest uprawiany głównie w Grecji, Włoszech, a także w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Bułgarii, gdzie znajduje idealne warunki. W sprzyjających warunkach tymianek może rosnąć także w przydomowym ogródku ziołowym. Ważna jest odpowiednia ekspozycja na światło słoneczne i gorąca letnia pogoda.


Sezon

Kiedy jest sezon na tymianek?

Sezon na tymianek trwa głównie od maja do września. W tym czasie jest on najpierw zbierany, a następnie suszony i przetwarzany. Oznacza to również, że tymianek jest dostępny przez cały rok. Można go kupić zarówno w słoiczku, jak i w małych saszetkach na przyprawy – w postaci kawałków lub gałązek. 

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać tymianek i jak go przechowywać?

Świeży tymianek – szczegółowe informacje

Tymianek jest szczególnie chętnie wykorzystywany do przyprawiania dań kuchni śródziemnomorskiej, takich jak potrawy mięsne i rybne. Ponadto świeży tymianek idealnie współgra ze śródziemnomorskimi warzywami, takimi jak np. bakłażan, cukinia i pomidor. Podobno tymianek ma też właściwości łagodzące przeziębienie, dlatego używa się go także w postaci herbat. Świeży tymianek może być przechowywany w lodówce przez około tydzień.



Składniki

Składniki tymianku

Tymianek ma właściwości przeciwskurczowe i wykrztuśne, dzięki czemu pomaga między innymi w przeziębieniach, takich jak zapalenie oskrzeli czy kaszel. Ogólnie rzecz biorąc, tymianek jest bardzo zdrową przyprawą i dlatego powinien być częściej włączany do indywidualnej diety. Ponadto mówi się, że pomaga w zaburzeniach nerwowych, pobudza apetyt i wspomaga trawienie.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 95 kcal

Węglowodany: 15,1 g

Białko: 3 g

Tłuszcze: 2,5 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,16 mg

Witamina B2: 0,07 mg

Witamina B6: 0 mg

Witamina C: 2 mg

Witamina E: 0 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 630 mg

Żelazo: 5 mg

Potas: 270 mg

Magnez: 73 mg

Sód: 18 mg