Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Majeranek: niezastąpiony do kiełbasy i mięsa

Majeranek jest ziołem kuchennym z rodziny jasnotowatych. Pierwotnie pochodzi z Azji Mniejszej, ale teraz stał się przyprawą używaną na całym świecie. Zioło, które jest blisko spokrewnione z oregano, jest często używane do przyprawiania kiełbas i mięsa. Stąd też pochodzą inne nazwy majeranku takie jak ziele kiełbasiane czy ziele wątrobiane.

Ciekawostki

Szczególne właściwości majeranku

Świeży majeranek – szczegółowe informacje

Majeranek, podobnie jak mięta, bazylia oraz szałwia, należy do rodziny jasnotowatych. Stosuje się go w postaci świeżej, w której jest najbardziej aromatyczny, oraz jako przyprawę suszoną, a także w postaci ciętej i nacieranej. Smakuje pikantnie, lekko słodko i gorzko. Smak najbardziej przypomina cząber lub oregano. Podczas gdy smak oregano charakteryzuje się zawartością olejków eterycznych i fenoli, majeranek nie zawiera tych złożonych kwasów aromatycznych, dlatego istnieją różnice w smaku i zapachu. Majeranek zawiera jednak również olejki eteryczne. W zależności od strefy klimatycznej, gleby i czasu zbioru, ich zawartość może być różna, od poniżej jednego procenta, aż do 3,5%.


Pochodzenie

Skąd pochodzi majeranek?

Majeranek to gatunek rośliny, który pochodzi z Azji Mniejszej i należy do grupy ziół aromatycznych, których uprawa w ciepłym klimacie jest niezbędna dla uzyskania pełnego aromatu. Mówi się, że nazwa pochodzi od łacińskiego amaracum lub od greckiego słowa amarakos. Mówi się, że w tym przypadku chodzi o słowo amor (miłość), ponieważ majeranek już przez Greków uważany był za roślinę bogini miłości, a w literaturze rzymskiej wychwalany był jako afrodyzjak. 


Sezon

Kiedy jest sezon na majeranek?

Majeranek jest dostępny przez cały rok. 

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 25.04.2024 do 30.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie majeranku

Świeży majeranek – szczegółowe informacje

Majeranek ma wyraźny smak i doskonale pasuje do wszystkich pożywnych potraw. Pieprz, liść laurowy i jałowiec szczególnie dobrze harmonizują z majerankiem, a czosnek i inne zioła są również stosowane razem z majerankiem, zwłaszcza w regionie śródziemnomorskim. Włosi używają go z czosnkiem do obfitych sosów pomidorowych; w Ligurii używa się go z innymi ziołami do popularnych ciast francuskich i nadzień warzywnych.  Majeranek po wysuszeniu zachowuje trwałość przez bardzo długi czas. Jako produkt świeży, powinien być spożyty w ciągu tygodnia. Zaleca się przechowywanie w komorze na warzywa w lodówce.


Przepisy

Dania z majeranku


Składniki

Składniki majeranku

Majeranek jest uważany za roślinę leczniczą ze względu na zawarte w nim wtórne substancje roślinne, takie jak olejki eteryczne, garbniki i substancje gorzkie. Oprócz tego, że olejki eteryczne pełnią ważną funkcję zapachową i smakową, uważa się, że mają one wszechstronny wpływ na zdrowie. Majeranek ma działanie wykrztuśne i przeciwskurczowe, wzmacnia żołądek i łagodzi bóle nerwowe. Mówi się, że majeranek ma również działanie antyseptyczne, ale jest ono prawdopodobnie raczej niewielkie w porównaniu na przykład z cebulą.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 50 kcal

Węglowodany: 7,4 g

Białko: 2,3 g

Tłuszcze: 1,2 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,05 mg

Witamina B2: 0,06 mg

Witamina B6: 0,01 mg

Witamina C: 9 mg

Witamina E: 0,1 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 350 mg

Żelazo: 7 mg

Potas: 270 mg

Magnez: 60 mg

Sód: 15 mg