Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Rzeżucha: źródło substancji odżywczych

Rzeżucha jest rośliną z rodziny kapustowatych. Nazywana jest również rukwią wodna. Jest niewymagająca i rośnie niemal na całym świecie. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, a do rozwoju potrzebuje wody bogatej w składniki odżywcze. Często występuje w pobliżu źródeł, strumieni i stawów, ponieważ lubi wilgotną próchniczą glebę.

Ciekawostki

Szczególne właściwości rzeżuchy

Świeża rzeżucha – szczegółowe informacje

Istnieje kilka odmian rzeżuchy. Wykorzystuje się ją głównie jako przyprawę. Rośnie zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w doniczkach na parapecie. Pod względem smaku rukiew wodna przypomina lepiej znaną rzeżuchę ogrodową, ale jest od niej bardziej aromatyczna. Rukiew wodna ma lekko ostry, orzeźwiający aromat.

Zawdzięcza go glikozydom oleju gorczycznego. Są to związki chemiczne, które jako wtórne substancje roślinne nadają warzywom, takim jak gorczyca czy rzodkiew, gorzki, kwaśny lub ostry smak. Ta właściwość ogranicza kulinarne zastosowanie rzeżuchy do wykańczania lub dekorowania potraw.


Pochodzenie

Skąd pochodzi rzeżucha?

Rzeżucha pochodzi z Bliskiego Wschodu. Znana była już w starożytnej Grecji jako przyprawa i roślina lecznicza.


Sezon

Kiedy jest sezon na rzeżuchę?

Rzeżucha rośnie w ciągu zaledwie dziesięciu dni i jest dostępna przez cały rok.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać rzeżuchę i jak ją przechowywać?

Świeża rzeżucha – szczegółowe informacje

Rukiew wodną dodaje się głównie do sałatek i zup, aby nadać im ostrzejszy smak. Jednak w przeciwieństwie do innych warzyw i ziół po wysuszeniu nie może być używana jako przyprawa, ponieważ wtedy prawie całkowicie traci swój typowy aromat.

Rukiew wodną, samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami, używa się do przyprawiania potraw z ryb i jaj, produktów mlecznych, takich jak masło, ser biały albo sosu tatarskiego. Jest częstym dodatkiem do steków, kanapek czy surowego szpinaku.

Przechowywanie rukwi wodnej

Rukiew wodna nie nadaje się do długiego przechowywania, ponieważ wymaga wilgotnych warunków i szybko wysycha. W temperaturze pokojowej zachowuje świeżość przez około jeden dzień W lodówce można ją przechowywać przez tydzień w temperaturze od trzech do pięciu stopni, owiniętą w folię. Rzeżuchę należy więc szybko zużyć, aby uniknąć utraty smaku i jakości.


Przepisy

Dania z rzeżuchy


Składniki

Składniki rzeżuchy

Rukiew wodna jest wysokiej jakości pokarmem, bogatym w witaminy i minerały, takie jak potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo i cynk. Stosuje się ją często w wiosennych kuracjach, ponieważ pobudza metabolizm. Ziele poprawia pracę układu trawiennego, działa moczopędnie i jest uznawana za naturalny antybiotyk. W przeszłości rukiew wodna stanowiła ważne źródło witaminy C, ponieważ można ją było zbierać przez cały rok.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 22 kcal

Węglowodany: 0,4 g

Białko: 1,2 g

Tłuszcze: 1 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,16 mg

Witamina B2: 0,06 mg

Witamina B6: 0,23 mg

Witamina C: 62 mg

Witamina E: 1,5 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 170 mg

Żelazo: 2,2 mg

Potas: 230 mg

Magnez: 15 mg

Sód: 49 mg