Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Podwyższone grządki: To warto wiedzieć

Coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego i zdrowego odżywiania. Szczególnie praktyczna i łatwa do wykonania jest podwyższona grządka do domowej uprawy ziół i warzyw. Należy jednak przestrzegać kilku wskazówek dotyczących zarówno zakupionych, jak i samodzielnie zrobionych grządek, aby rośliny dobrze na nich rosły. Podpowiadamy, co jest ważne przy wyborze lokalizacji, wypełnianiu i obsadzaniu.

Podwyższona grządka z drewna, na której rosną różne gatunki sałat.
© Sonja Birkelbach - stock.adobe.com

Informacje w skrócie

 • Coraz więcej osób decyduje się na podwyższone grządki w swoich ogrodach. Tutaj przeczytasz o tym, gdzie najlepiej je założyć.
 • Liczy się zawartość: Podpowiadamy, czym wypełnić podwyższone grządki.
 • Dowiedziesz się również, które rośliny dobrze znoszą swoje towarzystwo, a które się nie tolerują. 
Materiał

Odpowiedni materiał na podniesione grządki

Niezależnie od tego, czy budujesz własną podwyższoną grządkę, czy kupujesz gotową: Możesz zdecydować się na różne wzory i materiały. Wybór materiału – drewno, tworzywo sztuczne czy metal – zależy przede wszystkim od projektu, ale także od miejsca ustawienia i nasadzeń. Dużą popularnością cieszy się drewno, ponieważ zapewnia piękny, naturalny wygląd grządki. Jednak należy pamiętać, że starzeje się pod wpływem czynników atmosferycznych. Z tego względu wykonane z niego grządki należy zawsze wyłożyć folią przed ich wypełnieniem. Pomocny jest też impregnat. Jednak, zwłaszcza w przypadku uprawy warzyw, należy uważać, aby nie przedostał się do gleby. Niektóre rodzaje drewna są trwalsze: Na przykład modrzew ma dobrą odporność na warunki atmosferyczne dzięki dużej zawartości żywicy. 

Alternatywą są podwyższone grządki wykonane z tworzywa sztucznego. Są one zazwyczaj tańsze od zrobionych z drewna lub kamienia. W przeciwieństwie do drewnianych grządek, nie wymagają one impregnacji i są łatwiejsze w utrzymaniu. Jednak tworzywo sztuczne narażone na zmienne warunki pogodowe z czasem staje się kruche. Zaletą jest jednak to, że wykonane z niego grządki są często łatwiejsze w montażu, a niektóre z nich mają podwójne ścianki, które zapewniają dobrą izolację termiczną. 


Miejsce

Wybór miejsca na grządki

Gdzie najlepiej umieścić podwyższoną grządkę? Podwyższona grządka ma tę zaletę, że umożliwia hodowanie roślin na tarasie lub balkonie, jeśli nie mamy własnego ogrodu. Jednak, aby uprawa się powiodła, wybrane miejsce powinno być nasłonecznione. W celu jak najlepszego wykorzystania światła słonecznego wybierz orientację północ-południe.

Następnie zastanów się, co chcesz posadzić na grządce. W zależności od gatunku rośliny wymagane są różne warunki: Na przykład miejsce przy nasłonecznionej ścianie domu jest odpowiednie dla roślin, które potrzebują dużo światła. Natomiast zadaszony taras bardziej nadaje się dla roślin lubiących całkiem lub częściowo zacienione miejsca. Dużą zaletę mają półprzezroczyste zadaszenia lub markizy, które można w razie potrzeby rozwinąć. 


Wypełnianie

Warstwowe wypełnianie podniesionych grządek

Aby zapewnić optymalne warunki wzrostu oraz chronić grządkę przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami, trzeba ją odpowiednio wypełnić. Najlepiej warstwami. To stymuluje tworzenie się próchnicy, która przez kilka lat zapewnia składniki odżywcze. Jednocześnie w procesie gnicia powstaje ciepło, rodzaj naturalnego ogrzewania, które umożliwia wczesny siew. Połączenie tych czynników sprawia, że plony z podwyższonych grządek warzywnych są zazwyczaj lepsze niż z tradycyjnych. Tak to działa:
 

 1. Do podłoża pod grządką należy przymocować siatkę, która zapobiegnie przechodzeniu przez myszy i inne gryzonie. 
 2. Pierwszą warstwę o grubości ok. 25 cm powinny stanowić pocięte grubsze kawałki drzew lub krzewów.
 3. Druga warstwa powinna być wypełniona pociętymi gałęziami i mieć wysokość 15–20 cm. 
 4. Następnie, trzecią warstwę usypać z gruboziarnistego kompostu lub skoszonej trawy na wysokość 20–30 cm.
 5. Wreszcie tworzy się tak zwaną warstwę roślinną, którą można wypełnić glebą ogrodową. 
 6. Wystarczy powierzchnia o grubości około 30 cm. 


Uwaga
: Na skutek procesów gnilnych wypełnienie z czasem naturalnie opada. Dlatego na wiosnę należy uzupełnić kompost i ziemię ogrodniczą. Cały cykl kompostowania zwykle trwa od pięciu do siedmiu lat.


Obsadzanie

Nie wszystkie rośliny się tolerują

Nie tylko przy wypełnianiu podwyższonych grządek, ale także przy ich obsadzaniu należy przestrzegać kilku zasad, aby zapewnić dobre zbiory. Rośliny sadzi się na nich gęściej, należy więc zadbać o to, aby się wzajemnie uzupełniały. Nie powinny konkurować o składniki odżywcze ani nawzajem się zacieniać. Wyższe rośliny należy sadzić za niższymi, w zależności od ustawienia grządki. 

Warto także się zastanowić, jakie zioła i/lub warzywa chcemy posadzić. Ponieważ rośliny muszą do siebie pasować. To prawda: Nie wszystkie się tolerują. Na przykład wymagają różnych substancji odżywczych i są sadzone w innych miesiącach. Początkujący ogrodnicy powinni wybierać kolorowe mieszanki sałat, warzyw i ziół. Taki sposób zwykle dobrze się sprawdza: Ponieważ w mieszance często są rośliny o niskich i wysokich wymaganiach pokarmowych.

Krótki przegląd popularnych odmian warzyw pod kątem ich zapotrzebowania na składniki odżywcze:
 

 • Rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych: ogórki, pory, pomidory, brokuły, papryka, ziemniaki, cukinia
 • Rośliny o średnich wymaganiach pokarmowych: buraki, szpinak, koper, marchew, boćwina
 • Rośliny o małych wymaganiach pokarmowych: roszponka, rzodkiewka, cebula, groch, fasola, zioła 

Dobre sąsiedztwo: Te rośliny się lubią

Na grządkach ziołowo-warzywnych dobrze rosną obok siebie pietruszka, boćwina, marchewka, cebula, kapusta, seler. Piękną dekorację, która wypełnia puste miejsca, stanowią jadalne kwiaty, np. nagietki. Jeśli lubisz smaki śródziemnomorskie, obok warzyw możesz posadzić zioła, takie jak: bazylia, oregano, tymianek, szałwia, rozmaryn, bakłażan i papryka. Dobrze przyjmują się też pomidory, ale należy pamiętać, że w przeciwieństwie do ziół potrzebują dużo składników odżywczych. Jeśli na jednej grządce zasadzimy zioła śródziemnomorskie i rośliny wymagające większej ilości składników odżywczych, warto miejscowo nawozić glebę lub ją rozluźnić za pomocą drobnych kamyczków.

Jak zebrać większe plony

Każdy, kto założył w ogrodzie dużą podniesioną grządkę i chciałby mieć obfite zbiory warzyw, powinien sadzić rośliny w określonej kolejności. Eksperci zalecają, aby w pierwszym roku sadzić rośliny o większych, a dopiero później te o mniejszych wymaganiach żywieniowych, jak np. rzodkiewki. Nadmiar składników odżywczych powoduje, że ich naziemna liściasta część rośnie szybciej niż bulwiaste korzenie. W drugim roku najlepiej uprawiać rośliny o średnim zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, a w trzecim te o najmniejszych wymaganiach.  

Jeśli chodzi o pielęgnację, najważniejsze jest dostarczanie wystarczającej ilości wody: Jeżeli więc panuje susza, należy regularnie podlewać grządki. Chwasty pieli się zwykle na początku sezonu, czyli jesienią lub wiosną. Ze względu na gęste nasadzenia, niepożądany wzrost jest zwykle i tak ograniczony. Jesteś miłośnikiem ogrodnictwa? Poznaj nasz asortyment Countryside® – tutaj znajdziesz wszystko, co jest ci potrzebne w ogrodzie, na balkonie i tarasie!


Przepisy

Przepisy na apetyczne warzywa i zioła