Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Balkon – inspiracje: Cztery pomysłowe aranżacje do samodzielnego wykonania

Czytanie książki w przytulnym kąciku wypoczynkowym lub wieczorne spotkania z najbliższymi – balkon to wyjątkowe miejsce, ponieważ jesteśmy w domu, a jednocześnie trochę na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy masz dużą zieloną oazę czy mały balkon: Wystarczą proste środki i niewielki wysiłek, aby stworzyć przytulne miejsce do wypoczynku. Oto cztery inspirujące pomysły na ładne dekoracje na balkon do samodzielnego wykonania.

Widać balkon z wieloma zielonymi roślinami doniczkowymi i skrzynkami na kwiaty na balustradzie. Są też rozkładane krzesło i drewniany stolik, na którym stoją trzy wazony z kwiatami oraz butelka i szklanka z mrożoną herbatą.
© Hristina - stock.adobe.com

Informacje w skrócie

  • Aby w pełni wykorzystać przestrzeń na balkonie, należy ją właściwie zaplanować.
  • Odpowiednie dekoracje stworzą przytulną atmosferę. 
  • Możesz wykazać się kreatywnością, tworząc własne ozdoby na balkon ze starych materiałów.
  • Lampiony, klimatyczna świeca w butelce, malowane doniczki lub łańcuchy z proporczyków. Szukasz inspiracji? Tutaj dowiesz się, jak urządzić balkon. 
Podział przestrzeni

Optymalnie wykorzystaj każdy kąt

Zanim wprowadzimy się do nowego domu lub mieszkania zastanawiamy się, jak je urządzić. Planujemy, jak ustawić meble i jednocześnie optymalnie wykorzystać przestrzeń. Balkon, taras czy ogród to miejsca, o których często się zapomina. Jak je komfortowo zaaranżować? Należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

  • Zwłaszcza na małym balkonie należy przyjąć zasadę: Mniej znaczy więcej. Zdecyduj się na meble, które nie zajmują dużo miejsca. Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz – i co chętnie robisz na balkonie. Lubisz się opalać? Musisz mieć miejsce na leżak. Jesienią otulasz się kocem na balkonie i czytasz książki? Wtedy potrzebny jest przytulny kącik do czytania z poduszkami. Często przesiadujesz z gośćmi na zewnątrz? Musisz mieć więcej miejsc siedzących. Zależy ci na stole do spożywania posiłków, czy może wystarczy barek na napoje? 
  • Nasłonecznienie to kolejny czynnik, który wpływa na urządzenie balkonu. Lubisz słońce? Wybierz słoneczne miejsce do siedzenia lub leżenia. Natomiast markiza albo parasol to dobry pomysł dla każdego, kto gorzej znosi intensywne słońce i woli cień. Chcesz podziwiać widok w oddali, czy mieć więcej prywatności? Zależnie od upodobań możesz zachować widoczny krajobraz lub rozważyć dającą odrobinę prywatności osłonę z odpowiednio dobranych roślin.  

Po ustaleniu tych istotnych kwestii można przystąpić do dekorowania balkonu. Warto własnoręcznie zrobić ozdoby na balkon, aby zaaranżować go w duchu zrównoważonego rozwoju. Do realizacji naszych czterech pomysłów wystarczą w większości materiały, które z pewnością masz w domu.


Dekoracja ze słoików

Zrób lampion

Majsterkowanie może być bardzo proste, a mimo to dać wspaniały efekt. Najprostszą dekoracją, która stworzy przytulną atmosferę na balkonie, jest lampion. Albo jeszcze lepiej – dużo lampionów. Nie tylko pięknie wyglądają, ale także służą jako przyjemne źródło światła. Do własnoręcznego wykonania tej dekoracji potrzebujesz tylko sznurka z jasnych, naturalnych materiałów oraz kilku pustych słoików bez pokrywek. Mogą to być typowe słoiki po dżemie lub pękate na ogórki: Im bardziej różnią się kształtem i rozmiarem, tym lepiej.

Owiń kawałkiem sznurka otwór słoika i zrób ładną kokardkę. Od ciebie zależy, jak grubo nawiniesz sznurek i jak duża będzie kokardka. Jeśli słoiki mają zbliżony kształt i wielkość, ustaw je na balkonie w sposób, który ci się najbardziej podoba. Jeżeli bardzo się różnią, warto ustawić je w grupach. Na koniec umieść w każdym słoiku małą świeczkę, np. typu tealight.

Wskazówka: Nie masz w domu słoików, ale chcesz szybko stworzyć klimatyczne oświetlenie na balkonie lub tarasie? Co powiesz na własnoręcznie wykonany lampion z papieru śniadaniowego? Wystarczy włożyć świeczkę tealight do małej miseczki i umieścić ją w papierowej torebce. Za pomocą dziurkacza zrób po jednym otworze u góry każdego dłuższego boku torebki. Możesz przewlec przez nie kawałek sznurka i zawiązać lampion na małą kokardkę, aby chronić płomień przed wiatrem.


Dekoracja z butelek

Zrób ozdobę ze świecy w butelce

W pogodne letnie wieczory szczególnie miło jest usiąść razem na balkonie i wypić lampkę wina. A gdy butelka jest już pusta? Nie wyrzucaj jej, bo możesz ją wykorzystać do udekorowania balkonu: W mgnieniu oka zamienisz ją w nostalgicznie ociekającą woskiem świecę. Taka dekoracja na balkon jest prawdopodobnie najłatwiejsza do wykonania, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, to długa świeczka. Jej dolną część podgrzej we wrzącej wodzie. Gdy tylko wosk zmięknie, wciśnij świecę do otworu butelki, lekko ją wkręcając. Im częściej użyjesz świecy w butelce, tym szybciej powstaną charakterystyczne spływające krople wosku. Szczególnie efektowne są butelki o nietypowych kolorach i wzorach. Na przykład gin lub wódka, ale także wysokiej jakości oliwy są często sprzedawane w butelkach o ciekawym kształcie i z pięknymi etykietami. Dzięki takiej dekoracji kolacja przy świecach w letni wieczór na świeżym powietrzu zrobi niezapomniane wrażenie. Łańcuch lampek stworzy również efektowne dodatkowe źródło światła podczas wspólnych wieczorów na balkonie.


Dekorowanie doniczek

Pomaluj doniczki

Widać dużo różnej wielkości doniczek z zielonymi roślinami. Doniczki są pomalowane w różne wzory. Za nimi widać pastelową żółtą ścianę.
© FollowTheFlow – stock.adobe.com Wystarczy kilka pociągnięć pędzlem, aby zmienić zwykłe doniczki w wyjątkowe dekoracje na balkon.

Chwyć za pędzel i nadaj swojej zielonej oazie indywidualny styl. Nie musisz być artystą ani przejawiać zdolności plastycznych, aby samodzielnie wykonać ten projekt. Chodzi tylko o to, żeby zwykłe doniczki stały się ozdobą. Wystarczy kilka pociągnięć pędzlem, aby nadać im niepowtarzalny charakter. 

Wszystko czego potrzebujesz to farby akrylowe lub inne barwniki, które pokryją ceramikę i glinę. Do ciemnych doniczek użyj koloru białego, a do jasnych czarnego. Rozłóż stare gazety na stole lub podłodze, zaparz sobie kubek herbaty i gotowe: Malując donice, wybieraj proste, powtarzające się wzory. Wystarczy malować rządki zygzaków od górnej do dolnej krawędzi naczynia. Ładny efekt dają też równomiernie rozmieszczone kropki, strzałki lub kwiaty. Jeśli lubisz bardziej subtelny styl, udekoruj tylko górną krawędź doniczki, a resztę zostaw bez zmian. Ładną dekorację tworzą też malowane na małych doniczkach buźki. 


Dekoracja z papieru

Zrób girlandę z proporczyków

Łańcuch z proporczykami ozdobi twoją oazę spokoju, nawet jeśli masz mały balkon. Zaleta: Ta dekoracja ożywi balkon, taras lub ogród w zimnych porach roku, gdy nie kwitną rośliny. Do wykonania takiej girlandy potrzebne są wycięte z mocnego, białego papieru romby. Naszkicuj ołówkiem krzyż na papierze. Linia pionowa powinna mieć długość 16 cm. Na środku naszkicuj poziomą linię o długości 10 cm. Pomagając sobie linijką, połącz wszystkie punkty krzyża. Powstanie romb, który należy ostrożnie wyciąć nożyczkami. Liczba potrzebnych rombów zależy od długości girlandy. 

Złóż każdy romb na pół, przykładając do siebie jego dłuższe końce i przygotuj klej. Pozostaw około 40 cm wolnego końca sznurka i następnie zawieś pierwszy romb w taki sposób, aby jego zagięcie znajdowało się na sznurku, a długi koniec zwisał w dół. Teraz sklej końcówki po wewnętrznej stronie. Mocuj kolejne proporczyki na sznurku, aż uzyskasz pożądaną długość. Pozostaw wolny drugi koniec sznurka na długość 40 cm, a następnie odetnij powstały łańcuch. Girlanda z proporczyków jest gotowa!