Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Niewymagające rośliny doniczkowe – dla początkujących

Dzięki nim w domu robi się przytulniej, a klimat staje się łagodniejszy: Rośliny domowe są popularnym elementem dekoracyjnym, który ludzie często spontanicznie kupują w supermarkecie – niestety równie często i szybko usychają. Dowiedz się, jak utrzymać rośliny domowe zielone przez długi czas i które z nich są szczególnie łatwe w pielęgnacji.

Na zdjęciu: Dwie półki, na których stoją różne rośliny doniczkowe.
© sonyachny – stock.adobe.com

Informacje w skrócie

 • Rośliny pomagają stworzyć klimat w każdym pomieszczeniu. Ale nie w każdym pomieszczeniu można im stworzyć właściwe warunki.
 • Oto lista roślin do domu, które są szczególnie łatwe w pielęgnacji.
 • Znajdziesz tu również wskazówki, jak prawidłowo dbać o domowe rośliny doniczkowe. 
Przed zakupem

Jaka roślina pasuje do Ciebie i Twojego domu? 

Dla każdego domu – i dla każdego mniej lub bardziej doświadczonego hodowcy roślin, znajdzie się odpowiednia roślina domowa. Ważne jest, aby świadomie dokonywać zakupu i odpowiednio o nie dbać. Jak dużo czasu jesteś w stanie poświęcić na pielęgnację domowych roślin doniczkowych? Niektóre rośliny wystarczy podlewać raz na jakiś czas, inne wymagają nieco więcej uwagi. Gdzie należy postawić roślinę doniczkową? W zależności od tego, czy roślina jest przeznaczona do hodowli w jasnym i ciepłym czy ciemnym i chłodnym miejscu w domu, warto rozważyć zakup różnych roślin. Czy chcesz, aby Twoja nowa roślina kwitła, czy wystarczą Ci zielone liście?


Stanowisko

Właściwe stanowisko dla Twoich roślin doniczkowych

Różne rośliny mają różne wymagania. Jeśli nie zostaną one spełnione, rośliny będą rosły wolniej lub nie będą rosły wcale, nie będą wypuszczały nowych liści i będą bardziej podatne na działanie szkodników i choroby. Dlatego, wybierając nową roślinę doniczkową, nie kieruj się tylko jej wyglądem, ale zastanów się, jakie cechy musi mieć, aby przetrwać w nowym miejscu. Zasadniczo rozróżniamy stanowiska słoneczne, półcieniste i zacienione. Kwiaty doniczkowe zwykle czują się bardziej komfortowo w pobliżu okna niż niewymagające rośliny zielone, które mogą również tolerować niewielki cień w ciemnych pomieszczeniach.


Pielęgnacja

Dobór właściwej doniczki Nawożenie roślin domowych

Mniejsze rośliny najlepiej jest przesadzać mniej więcej co rok lub dwa lata. Duże rośliny doniczkowe – co cztery lata. Dzięki temu roślina może rozwinąć wystarczającą liczbę korzeni, aby pobierać składniki odżywcze. Kupując ziemię do uprawy roślin doniczkowych, należy zwrócić uwagę na wysokiej jakości ziemię przeznaczoną do tego celu. W zależności od tego, jaką roślinę domową wybierzesz, będziesz potrzebować innej ziemi do roślin zielonych, innej do palm lub do kaktusów. Do listy zakupów należy również regularnie dodawać nawozy. Nawet niewymagające rośliny doniczkowe potrzebują niewielkiej ilości nawozu raz w miesiącu. Jednym z praktycznych rozwiązań jest na przykład nawóz w formie pałeczek, które przez dwa do trzech miesięcy stale uwalniają składniki odżywcze.


Rośliny cieniolubne

Rośliny domowe, które potrzebują mało światła

Aloes w różowo-białej doniczce. Obok inne gatunki sukulentów i paproć.
© tanya – stock.adobe.com Aloe vera: Popularny rodzaj sukulenta, który doskonale radzi sobie z brakiem wody.

Rośliny doniczkowe cieniolubne mogą również przetrwać w korytarzach, łazienkach bez bezpośredniego dostępu światła dziennego, na klatkach schodowych lub w pomieszczeniach wychodzących na północ – o ile zostały starannie dobrane. Ważne: Żadna roślina nie jest w stanie poradzić sobie w całkowitej ciemności. Rośliny potrzebują światła m.in. do fotosyntezy. Brak światła jako źródła energii powoduje ograniczenie wzrostu, a w następstwie nawet śmierć rośliny. Popularne rośliny cieniolubne do ciemnych pomieszczeń, zwane także roślinami do półcienia, to na przykład wężownica, bluszcz, skrzydłokwiat, zamiokulkas, zielistka Sternberga, palma kentia i filodendron. 

Informacje na etykiecie wskazują właściwe stanowisko:

 • Jasne: Bezpośrednio przy oknie, przy natężeniu światła od około 2000 do 3000 luksów. 
 • Półcień: W odległości od jednego do półtora metra od okna, przy natężeniu światła od około 1000 do 2000 luksów.
 • Cieniste: Dwa do trzech metrów od okna przy natężeniu światła od 500 do 1000 luksów.

Niewymagające rośliny

Rośliny domowe, które potrzebują mało wody

Niektóre popularne rośliny domowe dobrze radzą sobie z niewielką ilością wody. Nie lubią natomiast całkowitej suszy lub zalania wodą. Oznaką tego, że roślina potrzebuje wody, są wiotkie liście i łodygi. Roślina może zrekompensować krótkotrwały brak wody, uzupełniając wodą ze swoich komórek. W przypadku długotrwałego niedoboru wody roślina może obumrzeć. W zależności od kształtu liści i rodzaju korzeni rośliny potrzebują różnej ilości wody. Łatwe w pielęgnacji rośliny doniczkowe, które potrzebują niewiele wody, to na przykład aloes, echeveria, stopa słonia/nolina wygięta, pióropusznik, kaktusy, storczyki motylkowe i jukka.

Prawidłowe podlewanie

 • Rośliny podlewamy w dłuższych odstępach czasu i tylko wtedy, gdy ziemia jest ponownie sucha.
 • Należy unikać zalegania wody, sprawdzając godzinę po podlaniu, czy nie należy odprowadzić jej nadmiaru.
 • Niektóre rośliny domowe potrzebują pewnego rodzaju „okresu spoczynku” w niskich temperaturach. 
 • W tym czasie nie należy ich podlewać lub należy podlewać je bardzo słabo.

 

Jeśli roślina domowa nie była podlewana przez dłuższy czas, zwilż ziemię, zanurzając doniczkę w kąpieli wodnej. W tym celu należy umieść roślinę w większej doniczce lub wiadrze wypełnionym wodą i poczekaj, aż przestaną się unosić pęcherzyki powietrza.

Ekstremalnie wytrzymałe: Sukulenty

Rośliny, które mogą przetrwać w bardzo suchych miejscach, często mają specjalną, bardziej mięsistą i soczystą tkankę zamiast zwykłego liścia. Działa ona jak zbiornik na wodę i nazywana jest sukulentem. Komórki roślin mają szczególnie duże wakuole, czyli wewnętrzne przestrzenie wypełnione płynem komórkowym. W zależności od tego, gdzie w roślinie umiejscowiona jest ta tkanka, nazywa się je sukulentami liściowymi, łodygowymi lub korzeniowymi.
 

 • Sukulenty liściaste, na przykład aloe vera i echeveria, magazynują wodę w swoich liściach. Liście są ułożone w rozety, aby zacieniać się nawzajem i zminimalizować parowanie pod wpływem promieni słonecznych.
 • Sukulenty łodygowe, na przykład stopa słonia i kaktusy, magazynują wodę w osi pędu. Często łodyga jest nieco grubsza, a roślina ma tylko kilka liści.
 • Sukulenty korzeniowe, na przykład szczawik czterolistny, magazynują wodę w korzeniach. Ta forma sukulentów występuje raczej rzadko.