Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Jak zrobić domek dla owadów

Czy masz już doświadczenie w budowaniu hotelu dla owadów? Nie jest tak trudno zadbać o równowagę ekologiczną. Tutaj dowiesz się, dlaczego określenie „hotel dla owadów” jest błędne, jak samodzielnie wykonać mały domek dla pszczół i co wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca.

Widoczne są rurki wykonane z trzciny i bambusa. Na środku zdjęcia z rurki wychodzi pszczoła.
© lcrms – stock.adobe.com

Informacje w skrócie

  • Ludzie budują domki dla owadów, aby ułatwić pszczołom zakładanie gniazd.
  • Robią to, ponieważ naturalne siedliska tych stworzeń są narażone na wiele zagrożeń.
  • Pszczoły zakładają gniazda w stabilnych i osłoniętych od wiatru miejscach, które są dobrze nasłonecznione i znajdują się blisko źródła pożywienia.
  • Nawet z aluminiowej puszki można zbudować mały, ale ładny domek dla owadów. 

 

Definicja

Co to jest hotel dla owadów?

Określenie „hotel dla owadów” nie jest właściwe, ponieważ nie jest to miejsce, w którym owady mogą spędzić noc, odpocząć i odlecieć. Lepiej nazwać je domkiem dla owadów, ponieważ mają pomóc w zakładaniu gniazd: Swoje jajeczka składają w nim na przykład dzikie pszczoły. Rozwijają się z nich larwy, które opuszczą domek już jako w pełni rozwinięte owady.


Znaczenie

Dlaczego hotele dla owadów są potrzebne?

W koszu leżą drewniane patyczki, po lewej stronie znajdują się trzy puszki wypełnione drewnianymi patyczkami. Przed nimi leżą nożyce ogrodowe.
© lcrms – stock.adobe.com Chcesz zrobić domek dla owadów? Użyj aluminiowej puszki!

Domki dla owadów spełniają ważne zadanie: Pomagają owadom zakładać gniazda. „Czy owady nie mają wystarczająco dużo miejsca w naturze?” – zapytają niektórzy. Odpowiedź brzmi: Niestety nie. Naturalne siedliska tych stworzeń są zagrożone na wiele różnych sposobów. W rezultacie naruszona zostaje równowaga ekologiczna. Na całym świecie zmniejsza się populacja owadów, również tych pożytecznych, takich jak dzikie pszczoły: Śmiertelność pszczół staje się coraz większym problemem. Istnieje kilka czynników, które wpływają na zmniejszanie się ich populacji. Wiele owadów jest wypieranych ze swojego naturalnego środowiska, na przykład z powodu dużych ilości pestycydów i nawozów sztucznych stosowanych w rolnictwie. Ale także na skutek urbanizacji i kurczenia się obszarów leśnych. Dlatego tak ważne jest zapewnienie owadom pomocy w zakładaniu gniazd w miejscach, w których żyjemy my, ludzie. Poza tym, budowanie domku dla owadów to świetna zabawa! Warto wiedzieć: Sieć Kaufland również dąży do pozytywnych zmian. O tym, co robimy, aby przeciwdziałać wymieraniu gatunków, dowiesz się tutaj.


Kryteria

Gdzie umieścić domek dla owadów?

Lokalizacja hotelu dla owadów jest co najmniej tak samo ważna jak sama budka lęgowa. Budki są często zawieszane na drzewach jako dekoracja. Choć wyglądają ładnie, nie jest to dobry pomysł. Pszczoły preferują stabilne i osłonięte od wiatru budki lęgowe. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest ich przymocowanie za pomocą opasek kablowych niż wieszanie. Ogólna zasada: Im bardziej miejsce na gniazdo jest osłonięte od wiatru, tym lepiej. Korzystna jest również orientacja południowa, bo zapewnia dużo słońca. Najważniejsze jest jednak, aby w otoczeniu rosły rośliny stanowiące dobre źródło pożywienia. Dzikie pszczoły i inne pożyteczne owady muszą mieć dostateczny dostęp do pyłku dzikich kwiatów, żeby wykarmić larwy. W przeciwnym razie nawet najpiękniejszy domek dla owadów nie zostanie wykorzystany. 

Czy hotel dla owadów musi być luksusowy?

Nie, nie trzeba budować dużej drewnianej budki z niezliczoną ilością komór i różnorodnością materiałów. Z reguły liczniejsze duże i małe otwory przyciągają więcej różnych gatunków i mogą być schronieniem dla dzikich pszczół, trzmieli, biedronek, motyli i innych owadów. Jednak nawet przy niewielkim wysiłku można zrobić w ogrodzie lub na balkonie niewielki domek, który spełni swoją rolę, zapewniając miejsce do życia i bezpieczeństwo dla określonych owadów.


Instrukcja

Jak łatwo zrobić domek dla owadów

Aby założyć hotel dla dzikich pszczół we własnym ogrodzie lub na tarasie, wystarczy dodać kilka rzeczy do listy zakupów. Szybkim i skutecznym wariantem jest mały, ale ładny domek dla pszczół z aluminiowej puszki. Do jego wykonania wystarczą proste materiały i narzędzia. 

Budowa domku dla pszczół – materiały
 

  • Duża, pusta i czysta puszka po konserwach, z której dokładnie usunięto wieczko
  • Patyczki bambusowe lub łodygi trzciny
  • Wyrzynarka i piła do metalu
  • Cienkie wiertło
  • Papier ścierny
  • Opaska kablowa 

Budowa domku dla pszczół – instrukcja

1

Krok 1

Najpierw przygotuj rurki, w których będą rosły larwy. Pędy bambusa lub trzciny można ściąć w ogrodzie, jeśli w nim rosną lub nabyć je w sklepie budowlanym. Łodygi trzciny zazwyczaj nie są sprzedawane pojedynczo, lecz w formie trzcinowych mat. Dzięki temu łatwo je zwinąć w rulon. W przypadku łodyg bambusowych należy usunąć z nich rdzeń. Można je wydrążyć za pomocą cienkiego wiertła lub drutu.

2

Krok 2

W dnie puszki wywierć po jednym otworze, na tej samej wysokości – trzy centymetry na lewo i na prawo od środka. Dno powinno przypominać gniazdko elektryczne. Przeciągnij opaskę zaciskową przez otwory i przymocuj skrzynkę poziomo, dnem skierowanym do wąskiego drzewa.

3

Krok 3

Łodygi bambusa lub trzciny potnij na patyczki o długości 10 cm. Trzcinę tnij ostrymi nożycami ogrodowymi – gładkie brzegi bez drzazg uzyskasz, gdy wcześniej namoczysz ją w wodzie. Po przycięciu pozostaw trzcinową matę do wyschnięcia, a następnie zwiń ją w rulon. Grubsze łodygi bambusa przetniesz za pomocą wyrzynarki, a cieńsze piłką do metalu.

4

Krok 4

Wyszlifuj końcówki każdej wydrążonej łodygi: Będą wystawać z puszki i do nich będą przylatywać pszczoły. Aby zapobiec zranieniu się pszczół, rurki nie mogą być kruche ani ostre.

5

Krok 5

Teraz nadszedł czas na wypełnienie. Wepchnij rurki wzdłuż do puszki. Ważne: Muszą one przylegać do jej dna – w ten sposób powstaje mały daszek dla owadów. Ważne jest także, aby wszystkie rurki sięgały bezpośrednio dna puszki, dzięki czemu każda larwa będzie mieć własną przestrzeń. Należy całą puszkę zapełnić rurkami. Powinny one trzymać się na tyle mocno, aby z niej nie wypadały. 

6

Krok 6

Przechyl puszkę poziomo, jakby się przewróciła – to jest kąt, pod jakim należy ją ustawić. Przymocuj domek do wąskiego pnia drzewa lub poręczy za pomocą opaski kablowej.