Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Proste i kreatywne pomysły na świąteczne świece

Samodzielne wykonanie efektownej świecy nie zajmie ci dużo czasu. W tym artykule znajdziesz proste instrukcje, jak zrobić tę klimatyczną ozdobę. Do zrealizowania tego pomysłu wystarczy tylko kilka materiałów.

Dwie kobiece dłonie wycinają z pomarańczy świecę za pomocą nożyka. Po lewej stronie na stole znajdują się goździki.
© agneskantaruk – stock.adobe.com

Informacje w skrócie

 • W tym artykule dowiesz się, jak zrobić ładne świąteczne świeczki z pomarańczy.
 • Poznasz również inne sposoby samodzielnego wytwarzania świec.
Zalety

Doskonała zabawa dla całej rodziny

Oto jak w prosty sposób wykonać wyjątkowe zapachowe świece świąteczne – z pomarańczy! Zrównoważony i oryginalny pomysł: Świeca i świecznik w jednym. Dodatkowy atut: Przyjemny zapach, który daje przedsmak zbliżających się świąt. Ta świeca o ciepłej pomarańczowej barwie stanowi piękną zimową dekorację w przytulnym domu.


Instrukcja

Pomysł na świece świąteczne DIY

Ujęcie z góry – dwie kobiece dłonie podnoszą łyżeczkę z plastrem pomarańczy.
© agneskantaruk – stock.adobe.com Świecę z pomarańczy można dowolnie kształtować. Do jej wykonania nie jest potrzebny wosk.

Do wykonania świecy nie potrzebujesz wosku ani innych nietypowych materiałów. Wystarczą produkty z Twojej codziennej listy zakupów. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, aby zrobić świąteczną świecę samodzielnie albo razem z dziećmi. Do dzieła!

 

Potrzebne materiały:

 • Pomarańcze
 • Całe goździki
 • Świeczki do podgrzewacza
 • Opcjonalnie do ozdabiania: Suszone plastry pomarańczy, gałązki jodłowe, całe orzechy włoskie

 

Zaczynamy:

 1. Najpierw spróbuj znaleźć środek ciężkości pomarańczy. Połóż owoc na stole i sprawdź, w której pozycji jest stabilna. 
 2. Następnie ustal przybliżony środek pomarańczy, patrząc na nią z góry, i umieść w tym miejscu świeczkę do podgrzewacza. Następnie obrysuj ją flamastrem.
 3. Wytnij w owocu narysowane kółko za pomocą noża do wykładzin i łyżeczką wybierz wystarczającą ilość miąższu, aby idealnie dopasować zagłębienie do świeczki.
 4. Teraz najfajniejszy moment – dekorowanie. Z goździków możesz ułożyć różne wzory. 
 5. Wbijaj goździki w pomarańczę w równych odległościach od siebie. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz naszkicować kształty pisakiem. Od pasków po serduszka – uwolnij swoją kreatywność!

 

Samodzielnie wykonaną świecę świąteczną możesz umieścić na małym talerzyku i ozdobić gałązkami jodły, suszonymi plasterkami pomarańczy lub całymi orzechami włoskimi. Możesz też zrobić kilka świec i ustawić je obok siebie. Wskazówka: Jeśli potrzebujesz wieńca adwentowego lub jego mniejszej alternatywy, która zajmuje mało miejsca na stole, możesz wykonać taką ozdobę z czterech własnoręcznie zrobionych świec.


Wskazówki

Więcej pomysłów DIY: Lampion z płatków wosku

Oczywiście istnieją różne sposoby robienia świec. Pomysły na te efektowne źródła światła są nieograniczone. Oto kilka wskazówek:

 • Do wykonania niepowtarzalnej świecy można również użyć profesjonalnych materiałów: Z arkuszy wosku, dostępnych w szerokiej gamie kolorów i wzorów, można szybko uformować własną świecę o różnej grubości i wysokości. Nie zapomnij o włożeniu knota przed ich zwinięciem. Od Twojego gustu zależy, czy świecę udekorować, czy pozostawić ją prostą, bez ozdób.
 • Z arkuszy wosku możesz również wyciąć różne kształty lub litery i przykleić je do białej lub jednokolorowej świecy, aby nadać jej niepowtarzalny wygląd. Do kupienia są również specjalne pisaki do zdobienia świec.
 • Innym pomysłem jest roztopienie płatków wosku i wlanie ich do szklanej formy. Aby nadać naszemu rękodziełu świątecznego charakteru, można wykorzystać różne elementy dekoracyjne. Przy wlewaniu roztopionego wosku do szklanego naczynia ułóż wysuszone plastry pomarańczy albo gwiazdki anyżu na jego krawędzi. Gdy wosk stwardnieje, powstanie gustowna świąteczna świeca, którą ozdobisz swój dom lub sprezentujesz najbliższym.
 • Jeśli wolisz lampiony od świec, kup świeczki do podgrzewacza i słoiki do udekorowania. Można użyć resztki wstążek, które są zbyt krótkie, aby zapakować prezenty. Ładna kokardka zawiązana na szyjce słoika lub umieszczona w jego środku to szybki i łatwy sposób na wprowadzenie świątecznego nastroju. Do wstążeczki można również przyczepić małe bombki, delikatną gałązkę jemioły lub przykleić małe szyszki.