Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Trwałe produkty rybne: Gotowe danie

Do produktów z długim terminem ważności należą konserwy rybne. Mają one znaczący udział w rynku rybnym, ponieważ wynosi on aż 30 procent. Asortyment przetworów z ryb o długiej przydatności do spożycia jest bardzo zróżnicowany. W sprzedaży detalicznej dostępne są konserwy o wadze od 50 do 200 gramów.

Ciekawostki

Szczególne właściwości produktów rybnych z długim terminem ważności

Termin „Konserwy rybne” jest zbiorczym określeniem ryb lub przetworów rybnych, które dzięki takiej formie opakowania mają długi okres przydatności do spożycia. Do konserwowania produktów rybnych wykorzystuje się przede wszystkim metalowe puszki wykonane z blachy i aluminium. Umieszcza się w nich produkt i szczelnie zamyka. W celu lepszego zakonserwowania marynuje się go w soli, aby zapobiec rozwojowi potencjalnych zarazków.

Trwałe produkty rybne – szczegółowe informacje

Zakonserwowane produkty można przechowywać do sześciu miesięcy, ale w sprzedaży są również konserwy, które praktycznie mają bezterminową przydatność.

Więcej o produktach rybnych z długim terminem ważności

Dużą popularnością cieszą się konserwowane produkty marynowane lub smażone. Do ulubionych przetworów rybnych o długim terminie przydatności do spożycia należą ryby suszone, klipfisz, sztokfisz i ryby peklowane, takie jak matiasy.


Pochodzenie

Skąd pochodzą trwałe produkty rybne?

Produkty rybne z długim terminem przydatności do spożycia są jednym z najstarszych towarów eksportowych krajów uprzemysłowionych. Obecnie duża część światowej produkcji pochodzi z Norwegii, Szwecji, Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady i USA. Przez wieki ryby były początkowo peklowane i przechowywane w specjalnych beczkach w celu ich konserwacji. Technologię konserwowania ryb w puszkach wynaleziono na początku XIX wieku. To zapoczątkowało produkcję dzisiejszych przetworów rybnych.

Długa tradycja konserwowania

Dla wielu ludzi ryby, owoce morza i wyrabiane z nich produkty są podstawowym pożywieniem. Ale były nim już w czasach starożytnych. Chociaż jeszcze wtedy nie istniała kategoria „produktów rybnych z długim terminem ważności”, ludzie potrafili już konserwować tę wartościową żywność. Stosunkowo szybkie psucie się i jedynie naturalne możliwości przechowywania w chłodzie sprawiły, że bardzo wcześnie zaczęto stosować różne metody konserwacji takie jak suszenie, wędzenie, kiszenie w solance lub marynacie – a później konserwację hermetyczną i głębokie mrożenie.


Sezon

Kiedy jest sezon na produkty rybne z długim terminem ważności?

Tak naprawdę nie ma sezonu na przetwory rybne z długim terminem ważności, ponieważ są one w sprzedaży przez cały rok. Tylko produkcja poszczególnych przetworów zależy od sezonu połowowego danego gatunku ryb. Na przykład śledzie są przetwarzane od marca do października, czyli w okresie połowów. Konserwuje się świeżo złowione ryby, które są następnie marynowane lub przetwarzane na konserwy. Produkty rybne o długim terminie ważności są więc dostępne w handlu detalicznym przez cały rok.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie trwałych produktów rybnych

Trwałe produkty rybne – szczegółowe informacje

Jest wiele sposobów na wykorzystanie produktów rybnych o długim terminie przydatności. Mogą być spożywane jako osobne danie albo składnik pysznych sałatek czy dań rybnych. Ponadto konserwy rybne stanowią doskonałe zapasy żywności. Mają bowiem bardzo długi okres przydatności do spożycia, dopóki nie zostaną otwarte.


Składniki

Składniki produktów rybnych z długim terminem ważności

Produkty rybne o długim okresie przydatności mają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne. Są bogate w cenne kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają układ krążenia. Zawierają również dużo jodu, który jest dobroczynny dla tarczycy, i są ogólnie lekkostrawne. Ponadto przetwory rybne o długim terminie ważności są niedrogie i gotowe do spożycia, dzięki czemu łatwo je włączyć do codziennej diety.