Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Wędzony łosoś: Doskonałe źródło białka

Wędzony łosoś to klasyk każdego imprezowego bufetu. Ale czy wiesz, że wędzi się go na zimno, a nie na gorąco? Jak długo trwa wędzenie? Albo co odróżnia łososia wędzonego od łososia gravlax? O tym wszystkim dowiesz się na tej stronie.

Ciekawostki

Szczególne właściwości wędzonego łososia

Wędzony łosoś – szczegółowe informacje

Wędzi się kawałki lub płaty solonego łososia. Zazwyczaj w sprzedaży są pakowane średniej wielkości plastry ryby, które są lekko tłuste i mają barwę od czerwonawej do lekko brązowej. Ich brzegi są średniej grubości i mają stosunkowo twardą konsystencję. Wędzony łosoś ma charakterystyczny rybny aromat i jest lekko słony. Mięso jest delikatne i miejscami ma galaretowatą konsystencję.

Wędzenie łososia

Świeże mięso łososia jest wędzone w generatorze zimnego dymu w temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza. Łosoś jest wędzony dwukrotnie przez około osiem godzin. Pomiędzy kolejnymi etapami robiona jest 4-godzinna przerwa. Wędzony łosoś ma znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia niż świeży, ponieważ podczas wędzenia giną potencjalne zarazki.

Oprócz wędzenia na zimno stosowana jest również metoda wędzenia na gorąco nad żarzącym się drewnem bukowym i w szczelnie zamkniętej komorze. Łosoś wędzony na gorąco zwykle ma intensywniejszy aromat. Zgodnie ze skandynawskim zwyczajem gravlax, czyli tzw. pogrzebany łosoś jest marynowany w cukrze, soli i koprze.


Pochodzenie

Skąd pochodzi wędzony łosoś?

Większość łososia wędzonego na zimno pochodzi dziś z krajów skandynawskich – Norwegii, Szwecji i Islandii. Ale kraje Ameryki Północnej – USA i Kanada – również należą do jednych z największych producentów tego przysmaku. W wielu regionach wędzi się łososia na własny użytek – do tego wystarcza zwykle odpowiedni piec wędzarniczy. W sprzedaży detalicznej oferowana jest ryba świeżo wędzona lub pakowana.


Sezon

Kiedy jest sezon na wędzonego łososia?

Wędzony łosoś jest w sprzedaży przez cały rok. Świeżą wędzoną rybę tego gatunku można kupić od lutego do końca września, czyli w sezonie połowów. Wędzony łosoś jest uważany za przysmak, zwłaszcza jesienią i zimą.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie wędzonego łososia

Wędzony łosoś – szczegółowe informacje

Wędzony łosoś doskonale smakuje podawany osobno lub jako dodatek do dań. Aby nabrał pełnego aromatu, należy go wyjąć z lodówki na 30 minut przed spożyciem. Wędzonego łososia można przechowywać w nieotwartym opakowaniu przez około dwa tygodnie od produkcji w temperaturze od czterech do sześciu stopni Celsjusza. Po otwarciu opakowania produkt należy spożyć w ciągu kilku dni.



Składniki

Składniki wędzonego łososia

Wędzony łosoś jest bogaty w cenne kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią układ krążenia. Ponadto ma wysoką zawartość białka, które jest pomocne w budowaniu mięśni, a także wspiera układ odpornościowy.

Wartość odżywcza
 

kcal: 289 kcal

Węglowodany: 0 g

Białko: 28,5 g

Tłuszcze: 19,4 g

Witaminy

 

Witamina A: 89 µg

Witamina B1: 0,2 mg

Witamina B2: 0,18 mg

Witamina B6: 0,64 mg

Witamina C: 0 mg

Witamina E: 0,9 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 23 mg

Żelazo: 1 mg

Potas: 475 mg

Magnez: 38 mg

Sód: 64 mg