Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Kiełki soi: pyszne i niskokaloryczne

W przeciwieństwie do tego, co sugeruje nazwa, kiełki soi nie są soją. W rzeczywistości są to kiełki fasoli mung – rośliny strączkowej. Czy to w postaci sałatki, w woku, czy w zupie: Kiełki soi nadają potrawom azjatycki charakter i sprawiają, że dania w mgnieniu oka stają się bardziej egzotyczne.

Ciekawostki

Szczególne właściwości kiełków soi

Świeże kiełki soi – szczegółowe informacje

Kiełki soi to kiełki fasoli mung – cylindrycznego, zielonego owocu. Fasola mung jest rośliną zielną, która może dorastać do 150 centymetrów wysokości. Jej łodygi są bardzo owłosione i mają liście liściaste. Jej kwiat jest zielonkawy lub jasnożółty. Same pędy są białawe, długie i twarde. Kiełki soi są używane głównie w kuchni azjatyckiej.

Własna uprawa kiełków soi

Czy wiesz, że możesz samodzielnie wyhodować kiełki fasoli w kiełkownicy? Oprócz kiełkownicy, tak naprawdę potrzebujesz jedynie dużo wody i około siedmiu dni cierpliwości. W miarę jak kiełki rosną, woda jest wielokrotnie odlewana, a kiełki są płukane, aż osiągną odpowiednią wielkość.


Pochodzenie

Skąd pochodzą kiełki soi?

Większość ludzi kojarzy kiełki soi z kuchnią chińską. Choć odgrywają one tam ważną rolę, fasola mung pochodzi z Indii. Tam kiełki soi są znane od około 5000 lat. Obecnie uprawia się je prawie wszędzie, ponieważ cieszą się coraz większą popularnością w kuchniach regionalnych.


Sezon

Kiedy jest sezon na kiełki soi?

Kiełki soi uprawia się przez cały rok, więc są dostępne o każdej porze roku. 

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 25.04.2024 do 30.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać kiełki soi i jak je przechowywać?

Świeże kiełki soi – szczegółowe informacje

Kiełki soi są używane w kuchni jako środek odchudzający. Zawierają dużo białka i niewiele kalorii, dlatego świetnie nadają się dla osób dbających o sylwetkę. W pełni rozwinięta fasola mung jest także lekkostrawna i bardziej przyswajalna niż europejska fasola zwykła. Strąk dojrzałej fasoli jest również jadalny.

Przechowywanie kiełków soi

Kiełki soi są bardzo wrażliwe i dlatego należy się z nimi obchodzić ostrożnie. W lodówce zachowują świeżość tylko przez dwa do trzech dni. Przed jedzeniem należy je bardzo dokładnie umyć, a w najlepszym wypadku nawet krótko zblanszować, by zabić wszelkie zarazki. Blanszowane kiełki soi można zamrozić i przechowywać przez dwa do trzech miesięcy. Kiełki soi są też dostępne w puszkach lub słoikach. Po otwarciu zawartość powinna zostać szybko zjedzona.


Przepisy

Dania z kiełki soi


Składniki

Składniki kiełków soi

Kiełki soi to prawdziwa superżywność (ang. superfood). Zawierają dużo białka, witaminy C i kwasu foliowego. Nie mają prawie żadnych kalorii i nie zawierają tłuszczu. Ich neutralny, świeży smak bardzo dobrze komponuje się z wieloma daniami mięsnymi i rybnymi. 

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 59 kcal

Węglowodany: 4,68 g

Białko: 6,81 g

Tłuszcze: 1,02 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,16 mg

Witamina B2: 0,16 mg

Witamina B6: 0,16 mg

Witamina C: 19,62 mg

Witamina E: 0,09 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 32 mg

Żelazo: 0,9 mg

Potas: 235 mg

Magnez: 19 mg

Sód: 30 mg