
Zestawy do zabudowy

Nasze najlepszeoferty
Zestaw do zabudowy: płyta i piekarnik
Piekarnik i płyta do zabudowy jest instalowana bezpośrednio w meblach kuchennych i wpisuje się w nie wizualnie. W tym poradniku znajdziesz informacje, jakie technologie płyt grzewczych i dodatkowe funkcje są do wyboru.
1. Dlaczego warto wybrać zestaw do zabudowy?
Piekarniki i płyta grzewcza mają tę zaletę, że płynnie wpisują się w ogólny wygląd kuchni. Zazwyczaj umieszcza się je w jednej z szafek dolnych,odpowiednio dobranej do aneksu kuchennego. Szeroka gama różnych wersji gwarantuje przy tym znalezienie wariantu, który spełnia nasze wymagania.
2. Kryteria zakupu
Kupując zestaw do zabudowy, należy wcześniej dokładnie wymierzyć dostępną przestrzeń w kuchni. Standardowe wymiary to 60 x 60 centymetrów, dla mniejszych kuchni są też jednak dostępne kompaktowe piekarniki do zabudowy (45 x 39 centymetrów). Oto, na jakie inne aspekty należy jeszcze zwracać uwagę:
- Oszczędność energii: Przy zakupie urządzenia pamiętaj o możliwie jak najlepszej klasie efektywności energetycznej. Modele oznaczone A+++ należą obecnie do najbardziej energooszczędnych wariantów na rynku. Nawet jeśli te bardziej energooszczędne piekarniki do zabudowy są generalnie związane z wyższymi kosztami zakupu, urządzenie w perspektywie długoterminowej jest tańsze, ponieważ mniejsze są późniejsze koszty energii elektrycznej.
- Tryby grzania: Tryby grzania dla Twojego piekarnika do zabudowy powinny zależeć przede wszystkim od rodzaju potraw, jakie chcesz przygotować. Standardowo zintegrowane są funkcje góra-dół i termoobieg. Ponadto niektóre modele posiadają funkcję grilla z termoobiegiem, przyciski rozmrażania, funkcję pizzy lub grzania dolnego z termoobiegiem. Im więcej dostępnych opcji, tym dokładniej można im przypisać poszczególne potrawy, które chcesz przygotowywać. Zakres funkcji nie powinien jednak w miarę możliwości przekraczać Twoich potrzeb: Każda dodatkowa funkcja jest minusem pod względem kosztów technicznych.
- Szeroki zakres dostawy: Upewnij się, czy kuchenka do zabudowy ma wszystkie ważne dla Ciebie funkcje i akcesoria. W przypadku wielu modeli zakres dostawy obejmuje na przykład blachy do pieczenia i ruszty.
3. Różne modele
Piekarniki i płyty grzewcze do zabudowy różnią się przede wszystkim technologią ogrzewania. Poniżej znajduje się zestawienie zalet różnych wariantów.
Kuchenka do zabudowy dyskretnie wpisuje się w aneks kuchenny.
3.1 Płyty elektryczne
Elektryczne zestawy AGD do zabudowy należą do standardowych modeli i są elementem składowym większości kuchni. Podłączenie musi być wykonane na zabezpieczonym przyłączu zasilania, a realizacja podłączenia zlecona osobie o odpowiednich kwalifikacjach.
Wybrane korzyści w skrócie:
- łatwa w użyciu
- brak otwartego ognia, a zatem niski poziom zagrożenia
- brud czy pozostałości przygotowywanych potraw można łatwo usunąć z powierzchni
3.2 Płyty CERAN
Określenie CERAN jest używane potocznie w odniesieniu do płyt grzejnych z ceramiki szklanej, ale CERAN jest prawnie chronioną marką. Są to płyty grzewcze z ceramiki szklanej, które w przeciwieństwie do konwencjonalnych płyt szklano-ceramicznych działają w technologii halogenowej. Ciepło płynące z rozgrzewającej się lampy halogenowej jest przekazywane do szklanego tworzywa ceramicznego, a następnie do garnka lub patelni.
Wybrane korzyści w skrócie:
- prawie nie wymaga napraw
- płyty grzejne świecące na czerwono sygnalizują gorącą powierzchnię
- łatwe czyszczenie
- w porównaniu do konwencjonalnych płyt elektrycznych czas nagrzewania płyty jest bardzo krótki -> redukcja kosztów energii
3.3 Płyty indukcyjne
Istotną cechą płyt indukcyjnych jest to, że indukcyjne prądy wirowe nagrzewają wprawdzie garnki i patelnie, ale nie same płyty grzejne.
Wybrane korzyści w skrócie:
- ogrzewane jest nie tylko dno garnka lub patelni, ale także ich ścianki boczne -> równomierny rozkład ciepła
- pozostałości przygotowywanych potraw nie mogą się spalać na płycie, ponieważ same płyty nie są nagrzewane
- znacznie mniejsze straty energii w porównaniu z piecami gazowymi czy elektrycznymi
- pożądaną temperaturę osiąga się wkrótce po uruchomieniu pokręteł obrotowych
3.4 Płyty gazowe
Ta forma wbudowanych płyt do zabudowy zasilana jest gazem. W przypadku zestawów kuchenek do zabudowy występuje zatem pod względem trybu pracy kombinacja gazu (do gotowania) i energii elektrycznej (do pieczenia). Gaz jest zazwyczaj dostarczany przez butle gazowe lub złącze do rury gazowej.
Wybrane korzyści w skrócie:
- przyjazna dla środowiska w porównaniu z piecami elektrycznymi
- stosunkowo niskie koszty energii
- możliwa łatwa i szybka regulacja ciepła
- możliwe osiąganie wysokiego ciepła
4. Możliwe dodatkowe funkcje
Niektóre zestawy do zabudowy oferują dodatkowe funkcje, które z jednej strony zapewniają przygotowanie wielu różnych potraw, z drugiej mogą ułatwiać czyszczenie. Przedstawiamy dokładniejszy przegląd najważniejszych funkcji:
- Funkcja grilla: Jeśli chcesz grillować lub piec, przydatna jest funkcja grilla. Można go używać osobno lub razem z innymi opcjami ustawień.
- Pieczenie za pomocą grzałki infra: Funkcja ta zapewnia szybkie i równomierne pieczenie żywności. Chodzi w efekcie o połączenie funkcji termoobiegu i grilla.
- Samooczyszczanie: Można przy tym rozróżnić między samooczyszczaniem katalitycznym a pirolitycznym. Kuchenki do zabudowy z samooczyszczaniem katalitycznym posiadają powłokę, która zapewnia rozkład zanieczyszczeń i pozostałości przygotowywanych potraw w czasie gotowania. W wariancie pirolitycznym komora piekarnika ogrzewana jest do około 500 stopni Celsjusza. Po okresie około trzech godzin zabrudzenia zostają spalone i w postaci popiołu można je łatwo usunąć z piekarnika. Takie czyszczenie nie stanowi też problemu pod względem zużycia energii. Kuchenki do zabudowy z samooczyszczaniem pirolitycznym są zwykle optymalnie izolowane, co pozwala odpowiednio oszczędzać energię przy każdym uruchomieniu samooczyszczania.
- Bezpieczeństwo: Przy obchodzeniu się z piekarnikiem konieczne jest zachowanie określonych środków ostrożności, zwłaszcza jeśli w gospodarstwie domowym znajdują się dzieci. Niektóre modele mają zabezpieczenie przed włączeniem przez dzieci. Jeśli ta opcja jest włączona, żadne ustawienia kuchenki nie mogą być dokonywane. Dodatkowo zablokowane są drzwiczki. Bezpieczne przeszklenie minimalizuje nie tylko zużycie energii, ale także ryzyko oparzenia.
5. Czyszczenie
Jeśli piekarnik do zabudowy nie posiada funkcji samooczyszczania, konieczne jest czyszczenie ręczne. Przygotowaliśmy najważniejsze porady w tym zakresie:
- Przed usuwaniem zabrudzeń z piekarnika należy usunąć wszelkie części ruchome, takie jak kratki czy ruszty. Kratki i ruszty powinny być moczone przez dłuższy czas w odrobinie octu z gorącą wodą. Dzięki temu trudno usuwalne stwardnienia szybciej się odklejają, po czym można je łatwiej usunąć.
- Do czyszczenia wnętrza piekarnika przydatna jest mieszanina proszku do pieczenia z wodą. Środek powinien zostać nałożony na zanieczyszczenia i pozostawiony na pewien czas. Następnie można go łatwo wytrzeć. Alternatywnie możliwe jest użycie soli, a następnie podgrzanie piekarnika do 50 stopni Celsjusza. Gdy sól będzie brązowa, można wyłączyć piekarnik i zaczekać, aż prawie całkowicie się schłodzi. Ostatnim krokiem jest w tym przypadku wymiecenie soli z wnętrza, przy czym nie należy jej wycierać, ponieważ może to powodować zadrapania na powierzchni.
W odniesieniu do zestawu kuchenki do zabudowy można rozważyć różne metody czyszczenia w zależności od trybu pracy:
- Płyty elektryczne
- wszelkie pozostałości zawsze usuwać natychmiast po gotowaniu
- zawsze moczyć brudne miejsca
- przecierać wodą
- Płyty CERAN
- wszelkie pozostałości zawsze usuwać natychmiast po gotowaniu
- używać specjalnego środka czyszczącego do płyt ceramicznych
- po pewnym czasie działania wytrzeć ściereczką z mikrofibry
- przecierać wodą
- Płyty indukcyjne
- wystarczy woda lub nieco sprayu kuchennego, ponieważ do płyty nie przylegają żadne resztki przygotowywanych potraw
- przed czyszczeniem zawsze pozostawiać płytę do ostygnięcia
- Płyty gazowe
- zasilanie gazem musi być całkowicie wyłączone
- usunąć wszystkie ruchome części, a następnie wyczyść mleczkiem do czyszczenia i wełną stalową
- podczas instalacji upewnić się, że pokrywki palników są mocno osadzone
- podczas instalacji upewnić się, że pokrywki palników są mocno osadzone
6. Często zadawane pytania
Jak instaluje się piekarnik i płyte do zabudowy?
Nie zaleca się samodzielnego instalowania kuchenki do zabudowy, chyba że jesteś elektrykiem. Instalacja musi być wykonana z zachowaniem ścisłych środków ostrożności – nieprawidłowy montaż może mieć poważne konsekwencje dla Ciebie i ewentualnych sąsiadów. Jeśli nie wykażesz, że kuchenka została zainstalowana przez osobę wykwalifikowaną, Twoja firma ubezpieczeniowa nie zapłaci za powstałe ewentualnie szkody.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu do zabudowy?
Decydując się na kuchenkę do zabudowy, możesz w zależności od modelu wybierać między różnymi funkcjami i akcesoriami. Ponadto oferowane są różne technologie płyt grzejnych, różne rodzaje grzania i dodatkowe funkcje.
Czy lepiej wybrać piekarnik wolnostojący czy do zabudowy?
Decyzja zależy w dużej mierze od Twoich życzeń: Kuchenka wolnostojąca jest tańsza w zakupie i pozwala na pełne wykorzystanie poszczególnych płyt grzejnych, ponieważ odległość między poszczególnymi paleniskami jest większa. Kuchenki do zabudowy można natomiast idealnie zintegrować z ogólnym wyglądem kuchni, w związku z tym, że jej urządzenia wpuszczane są do blatu roboczego.
