- Wymiary (szer./wys./gł.)
- 42,5 x 86,8 x 45,5 cm
- Pojemność
- 60 l
- Energieeffizienzklasse
Lodówko-zamrażarki
Nasze najlepsze oferty
- Lodówko-zamrażarki
- Lodówki
- Lodówki turystyczne elektryczne
- Lodówki na butelki
- Minilodówki
- Części zamienne do urządzeń chłodniczych
- Lodówki na beczki
- Witryny chłodnicze
- Stoły chłodnicze
- Wolnostojące
- Czarny
- Merax
- F & wyższe
- G & wyższe
Spis treści
Lodówko-zamrażarki - oszczędność energii i przestrzeni
Lodówko-zamrażarki oferują funkcję chłodzenia i zamrażania w jednym urządzeniu, dzięki czemu nadają się również do małych mieszkań. W naszym poradniku można znaleźć szczegółowe informacje na temat modeli, funkcji i konserwacji chłodziarko-zamrażarek.
1. Co wziąć pod uwagę przy zakupie
W związku z tym, że w lodówko-zamrażarce dwa urządzenia połączone są w jedno, ich wymiary wydają się bardzo duże. Należy się liczyć z wysokością co najmniej 140 centymetrów. Przy wyborze wielkości urządzenia decydującą rolę odgrywa jego pojemność i liczba osób, które będą z niego korzystać. Zalecana pojemność chłodziarki wynosi od 100 do 140 litrów dla gospodarstw domowych jedno- lub dwuosobowych. Na każdą dodatkową osobę należy doliczyć około 50 do 60 litrów. W odniesieniu do zamrażarki wystarczy średnia pojemność wynosząca od 50 do 80 litrów. Na większe zapasy dostępne są modele o pojemności od 100 do 130 litrów.
1.1 Różne modele i zabudowa
Ponieważ większość lodówko-zamrażarek jest bardzo duża ze względu na ich podwójną funkcję, urządzenia te często nie są dostępne w wersji do zabudowy. Chodzi najczęściej o wysokie, wolnostojące lodówki, przy czym część chłodząca znajduje się w górnym obszarze, a część zamrażająca w dolnym obszarze. Możliwy jest jednak również wariant odwrotny. Zawiasy drzwi mogą być mocowane w większości modeli po lewej i prawej stronie. Szczególnie popularne są tzw. lodówki side by side. Mają one dwoje drzwi na całej wysokości urządzenia, obydwa obszary znajdują się więc obok siebie. Wariant ten oferuje szczególnie dużą powierzchnię użytkową, a także zajmuje odpowiednio dużą ilość miejsca.
1.2. Klasy efektywności energetycznej
Lodówko-zamrażarki zużywają dużą ilość energii elektrycznej. Aby zminimalizować zużycie energii, należy zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej. Jest to unormowane dyrektywami UE i określane na podstawie zużycia energii elektrycznej, zakresów temperatur i pojemności użytkowej. Klasa jest oznaczona literami A dla urządzeń o niskim zużyciu energii do G dla urządzeń o wysokim zużyciu energii. Niektóre starsze urządzenia podają jedynie klasę efektywności energetycznej do D. Według obecnego stanu klasa efektywności energetycznej A+++ jest klasą o najniższym zużyciu energii elektrycznej. Klasy A++ i A+ należy uznać za minimalny standard.
Etykieta energetyczna
1.3 Zdolność zamrażania
Zdolność chłodzenia komory zamrażarki jest oznaczona gwiazdkami wskazującymi minimalną temperaturę i maksymalny czas przechowywania żywności. Należy wybierać chłodziarko-zamrażarkę o części zamrażającej odpowiadającej temu, w jakiej temperaturze i jak długo żywność ma być w niej przechowywana.
Oznaczenie | Temperatura minimalna | Czas przechowywania |
---|---|---|
1 gwiazdka | do -6°C | do jednego tygodnia |
2 gwiazdki | do -12°C | do jednego miesiąca |
3 gwiazdki | do -18°C | do trzech miesięcy |
4 gwiazdki | do -18°C i zimniej | do jednego roku i dłużej |
2. Funkcje
Niektóre kombinacje chłodzenia wyróżniają się praktycznymi cechami i szczegółami technicznymi, które sprawiają, że są one jeszcze bardziej komfortowe.
Automatyczny system rozmrażania
Woda kondensacyjna jest zbierana z tyłu urządzenia i przekazywana do pojemnika, gdzie odparowuje.
Technologia no frost
Technologia ta pozwala na zmniejszenie wilgotności w komorze zamrażarki dzięki oddzielonym lamelom chłodzącym i jednoczesne równomierne rozprowadzanie powietrza chłodzącego za pomocą wentylatora. Redukuje to gromadzenie się lodu, dzięki czemu rzadziej musimy rozmrażać zamrażarkę, i zmniejsza zużycie energii.
Powłoka antybakteryjna
Specjalna powłoka we wnętrzu redukuje aktywne namnażanie się bakterii. Jednakże należy mimo to czyścić dodatkowo powierzchnie półek raz w miesiącu.
lodówko-zamrażarki łączą dwa urządzenia w jednym
Sygnał ostrzegawczy
Niektóre urządzenia mają sygnał dźwiękowy, który ostrzega, gdy drzwi są otwarte, a temperatura chłodzenia gwałtownie wzrasta powyżej pewnej wartości. W ten sposób dowiadujemy się o drzwiach, które przez nieuwagę pozostały otwarte lub o usterce w urządzeniu. Ta funkcja jest jednak bardzo rzadka.
Komory świeżości
Urządzenia podzielone są na specjalne komory świeżości o różnym poziomie wilgotności, dzięki czemu środowisko chłodzenia optymalnie pasuje do odpowiednich produktów. Pozwala to wielokrotnie zwiększać ich trwałość.
Kostkarka lodu / dozownik wody
Zwłaszcza lodówki side by side mają często kostkarki lodu, które są zintegrowane w drzwiach. Praktyczną dodatkową funkcją są również dozowniki wody w drzwiach, które są napełniane przez zbiornik wewnątrz lodówki.
3. Odpowiednie przechowywanie żywności
Temperatura w lodówce nie wszędzie jest taka sama. Dlatego należy zwracać uwagę na to, w której części przechowywane są dane produkty spożywcze.
- Półka dolna
- mięso
- wędliny
- ryby
- inne łatwo psujące się środki spożywcze
- Półka środkowa
- sery
- inne produkty mleczne
- Półka górna
- ugotowane posiłki
- masło
- Półka na drzwiach
- napoje
- sosy
- mleko
- jaja
- Pojemniki na warzywa na najniższej półce
- warzywa
4. Czyszczenie i pielęgnacja
Aby utrzymać lodówkę w czystości, należy ją regularnie czyścić. Warto przy tym zwracać uwagę na podanej niżej punkty.
- Czyszczenie półek w lodówce Należy wycierać lodówkę raz w tygodniu. Najlepiej zrobić to przed cotygodniowymi zakupami, kiedy w lodówce nie ma dużo jedzenia. W tym celu należy wyjąć całą żywność i wszystkie napoje, a następnie wytrzeć półki oraz pojemniki na warzywa wilgotną szmatką. Jako środka czyszczącego można używać środków do mycia lodówek, octu lub wody z cytryną.
- Raz w roku przecierać gumowe uszczelki drzwi talkiem, aby zapobiegać ich kruszeniu się i dbać o niezawodne uszczelnianie. W przeciwnym razie może dochodzić do utraty zimna i większego zużycia energii.
- Regularnie odkurzać tylną część lodówki. Pokryte kurzem kratki wentylacyjne, wymienniki ciepła i kompresory również zwiększają koszty prądu.
- Jeżeli chłodziarko-zamrażarka nie posiada funkcji no frost ani funkcji automatycznego rozmrażania, urządzenie należy raz w roku rozmrażać ręcznie. Grube warstwy lodu zmniejszają wydajność chłodzenia i podnoszą koszty energii.
- W przypadku lodówek ze zintegrowanym filtrem higienicznym należy go wymieniać co około sześć miesięcy.
5. Oszczędzanie energii
Aby lodówka niepotrzebnie nie zużywała zbyt dużo energii, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
- Lodówki nie umieszczać w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie słońca, w pobliżu kuchenki lub ogrzewania, lecz w chłodnym miejscu. W przeciwnym razie agregat chłodzący musi dostarczać więcej mocy, co jednocześnie zwiększa zużycie prądu. Ponadto urządzenie powinno znajdować się około pięciu centymetrów od ściany, aby umożliwić cyrkulację powietrza.
- Do lodówki nie wolno wkładać gorących czy ciepłych potraw, ponieważ będzie musiała zużyć więcej energii.
- Nie wkładać do lodówki ani za dużo, ani za mało. Gdy urządzenie jest optymalnie napełnione, pochłania mniej energii niż gdy jest puste.
6. Często zadawane pytania
Na co należy zwrócić uwagę przy używaniu lodówko-zamrażarki?
Szczególnie ważna jest wielkość urządzenia oraz klasa efektywności energetycznej. Ponadto można wybierać między różnymi modelami, które mają wiele funkcji.
Czy po transporcie lodówki trzeba zaczekać z jej uruchomieniem?
W zależności od tego, jak lodówka była transportowana, nie powinna być natychmiast uruchamiana. Po transportowaniu lodówki w pozycji poziomej należy odczekać pewien czas, zanim będzie można ją podłączyć. Podczas transportu środek smarny przemieszcza się do układu chłodzenia i musi wrócić z powrotem do kompresora. W przypadku nowoczesnych lodówek trzeba odczekać od dwóch do dwunastu godzin, w zależności od producenta. W przypadku starszego sprzętu należy odczekać od chwili postawienia lodówki w pozycji stojącej nawet do 24 godzin.
Jak zutylizować lodówkę?
Chłodziarko-zamrażarki zawierają substancje szkodliwe dla środowiska, dlatego starą lub zepsutą lodówkę należy w odpowiedni sposób zutylizować. Osoby prywatne mogą nawet bezpłatnie zutylizować swój sprzęt w centrach recyklingu lub surowców wtórnych, jednak przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność muszą uiszczać opłatę. Jeśli nie masz możliwości przewiezienia lodówki, może ona też zostać odebrana przez gminną komórkę utylizacji odpadów. Niektórzy sprzedawcy detaliczni oferują bezpłatną utylizację starego sprzętu przy zakupie nowego.
Jak transportować lodówkę?
Najlepiej jest transportować urządzenie chłodnicze w pozycji stojącej, ale ze względów przestrzennych często nie jest to możliwe. Podczas transportu należy pamiętać o następujących kwestiach:
- Odpowiednio wcześniej wyłączyć urządzenie, aby je rozmrozić i dokładnie wytrzeć.
- Usunąć wszystkie wyjmowane części, takie jak półki i szuflady, aby zapobiec ich przesuwaniu się wewnątrz lodówki podczas transportu. Dokładnie zapakować szklane akcesoria, co zapobiegnie ich pękaniu, i transportować osobno.
- Zabezpieczyć drzwi lodówki taśmą, dzięki czemu nie otworzą się podczas jazdy.
- Podczas transportu lodówki w pozycji pionowej zamocować lodówkę za pomocą pasków i upewnić się, że jest odpowiednio zabezpieczona i nie przewróci się podczas jazdy.
- Jeśli lodówka ma być transportowana w pozycji poziomej, powinna leżeć na boku, a nie na części tylnej, przeciwnym razie pręty chłodzące lodówki mogą zostać uszkodzone.
- W celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed zarysowaniami warto owinąć urządzenie w folię lub stare koce.
- Po transporcie poziomym należy odczekać odpowiedni czas przed ponownym włączeniem lodówki.