Lodówki: co wziąć pod uwagę przy zakupie nowego sprzętu
Jakie aspekty są szczególnie ważne przy wyborze lodówki i co należy wziąć pod uwagę przy jej zakupie? Odpowiedzi na te pytania i przydatne wskazówki znajdziesz w poniższym poradniku.
1. Konstrukcja lodówki
Oprócz rozmiaru urządzenia ważną rolę w wyborze odgrywają takie aspekty, jak elementy lodówki lub właściwości drzwi. Aby móc możliwie łatwo przestawić lodówkę, należy zwrócić uwagę na zintegrowane rolki transportowe.
1.1 Rozmiar
Najważniejszym kryterium w wyborze jest wielkość urządzenia. Szerokość i wysokość wyznacza objętość wnętrza, a tym samym również to, ile miejsca będzie do dyspozycji na przechowywanie żywności. Pojemność wyraża się w litrach.
Wbudowane lodówki można optymalnie zintegrować z projektem kuchni.
Jeśli chcesz odnowić swoją kuchnię od podstaw, pamiętaj o istnieniu dwóch rodzajów lodówek:
- Warianty wbudowane: Modele te są zamontowane w szafce kuchennej z dopasowanym panelem wykończenia, dzięki czemu lodówka jest w pełni zintegrowana z projektem kuchni.
- Modele wolnostojące: W przypadku modeli wolnostojących w projekcie kuchni należy uwzględnić wystarczającą przestrzeń oprócz szafek, kuchenki i blatów roboczych.
Chociaż warianty wbudowane są lepszym wyborem pod względem wizualnym – w przypadku uszkodzenia i konieczności wymiany lodówki, praktyczniejszy będzie model wolnostojący. Poza tym w razie potrzeby można też łatwo wymienić lodówkę na inną.
1.2 Właściwości drzwi
W przypadku lodówek wbudowanych wyróżnia się warianty z drzwiami stałymi i holowanymi.
- W wersji holowanej drzwi lodówki są połączone z zabudową szafek kuchennych za pomocą systemu zawiasów i szyn. Prz otwieraniu lodówki drzwi są „holowane”.
- Z kolei drzwi stałe zamontowane są bezpośrednio na drzwiach lodówki jako osłona. Nie posiadają własnych zawiasów.
Chcąc zachować elastyczność co do kierunku otwierania drzwi lodówki, warto zdecydować się na urządzenie z wymiennymi zawiasami. Większość urządzeń posiada zawiasy po prawej stronie. Oznacza to, że drzwi otwierają się po lewej stronie. Odpowiednie informacje można znaleźć w opisie produktu.
1.3 Półki i komory
Aby przechowywać żywność w sposób uporządkowany i oszczędzający miejsce, zwróć uwagę na podział wnętrza. Praktyczne będą pod tym względem następujące elementy:
- półki
- podkładka na jajka w drzwiach
- przegródki na napoje w drzwiach
- szuflady na warzywa
Z reguły można te elementy wyjąć i umyć w zmywarce do naczyń. Zwróć uwagę na to, aby było na jak najwięcej szyn na półki, dzięki czemu będzie można elastycznie regulować wysokość poszczególnych półek.
1.4 Komora zamrażalnika i inne komory
Kolejnym kryterium przy zakupie lodówki jest komora zamrażalnika. Można przy tym wybierać spośród modeli łączonych lub oddzielnych urządzeń, takich jak zamrażarka. W poniższej tabeli podsumowaliśmy wady i zalety tych wariantów:
- oszczędność czasu i wygodny dostęp do produktów mrożonych
- rozmrażanie stosunkowo nieskomplikowane
- zwykle sprzężony z modułem chłodzenia*
oddzielna zamrażarka
- zazwyczaj dużo miejsca do przechowywania
- niezależny moduł zamrażarki*
- utrudniony dostęp
- czasochłonne rozmrażanie
*Bei den meisten Kombikühlschränken sind Kühl- und Gefriermodul mit demselben Stromkreis verbunden. Sollte eines der Module nicht mehr funktionieren, lässt es sich bei der Mehrheit der Modelle nicht separat abschalten.
1.5 Kostkarki do lodu
Jeśli bardzo lubisz pić schłodzone napoje, możesz rozważyć lodówkę z kostkarką lodu. Urządzenia te oferują zazwyczaj wybór dwóch opcji:
- Kostkarka do lodu z podłączeniem do sieci wodociągowej: Należy pamiętać, że ten model wymaga swobodnego dostępu do sieci wodociągowej
- Modele modułowe: Urządzenia z wyjmowanym zbiornikiem
Lodówka z kostkarką do lodu
2. Funkcje lodówki
Funkcje, jakie zapewnia lodówka, zależą od jej konstrukcji: Na przykład urządzenia dwudrzwiowe mają często dwa oddzielne elementy sterujące do regulacji temperatury. Wyjątkowo komfortowe i intuicyjne są urządzenia z wyświetlaczem.
2.1 Funkcja Coolmatic
Modele z tą funkcją są w stanie obniżyć temperaturę do kilku stopni Celsjusza powyżej punktu zamarzania na okres kilku godzin. Po upływie tego okresu temperatura jest automatycznie podnoszona do punktu wyjścia. W ten sposób można na przykład bardzo szybko chłodzić napoje. Wiele urządzeń wykorzystuje tę samą technikę w zamrażalniku do zamrażania żywności w możliwie najkrótszym czasie.
2.2 Funkcja Multi Airflow
Urządzenia wyposażone w tę technologię mają dla każdej jednostki chłodzenia oddzielne chłodzenie powietrzem obiegowym. Dzięki temu wszystkie obszary wnętrza pozostają jednakowo chłodne i nie tworzą się żadne strefy ciepła. Ponadto funkcja ta zapobiega tworzeniu się lodu, który na dłuższą metę mógłby negatywnie wpływać na działanie elementów chłodzących.
2.3 Automatyczne rozmrażanie
W lodówkach z automatycznym systemem rozmrażania sprężarka do chłodzenia sterowana jest za pomocą termostatu. Jeśli temperatura spadnie do poziomu sugerującego tworzenie się lodu, termostat wyłącza sprężarkę i aktywowane są elementy termiczne w ściance tylnej. Zapewniają one rozmrażanie zamrożonych powierzchni. Niewielkie ilości wody z roztopionego lodu wyparowują w wyniku działania ciepła odpadowego wytwarzanego wewnątrz urządzenia. W lodówkach wyposażonych w tę technologię rozmrażanie ręczne nie jest więc zwykle konieczne.
3. Efektywność
Dane dotyczące efektywności energetycznej pokazują, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie. Wartość ta jest wyrażona w kilowatach na godzinę (kW/h). Dla lepszego przeglądu wprowadzono klasy – od najbardziej wydajnej klasy A+++ do najmniej wydajnej klasy D.
Od 2012 roku w produkcji urządzeń chłodniczych wymagana jest minimalna wydajność A+.
Klasa efektywności | A+++ | A++ |
Zużycie energii* | <22% | <33% |
*Klasy efektywności energetycznej podzielone są według udziału, jaki dane urządzenie chłodnicze zużywa w porównaniu z fikcyjnym modelem normatywnym. Lodówka klasy A+++ wymaga zgodnie z tym podziałem jedynie 22% energii modelu normatywnego.
4. Czyszczenie
Aby mieć pewność, że żywność w lodówce jest w dobrym stanie, należy regularnie czyścić urządzenie.
4.1 Odpowiednie środki czyszczące
Środki czyszczące powinny być łagodne, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia: Skuteczne będą na przykład esencja octowa lub roztwór sodu, a przy tym nieszkodliwe dla zdrowia. Do usuwania grubego brudu optymalnie nadaje się gąbka o chropowatej powierzchni, w innych przypadkach najlepszym wyborem jest ściereczka i szmatka do wycierania na sucho.
4.2 O czym trzeba pamiętać
Jeśli to możliwe, przed czyszczeniem wyłączyć urządzenie i dokładnie je wymyć. W zimie na czas czyszczenia najlepiej przechowywać żywność dobrze zapakowaną na świeżym powietrzu.
Wyjmowane części, takie jak komory na warzywa i półki, włożyć do zmywarki do naczyń i dokładnie wytrzeć wnętrze lodówki. Dodatkowo wysuszyć wytarte powierzchnie czystą szmatką. Należy się również upewnić, czy gumowa krawędź uszczelki jest dobrze osadzona na krawędzi drzwi i czy drzwi dokładnie się zamykają.
5. Często zadawane pytania
Jaką klasę efektywności energetycznej powinna mieć lodówka?
Aby zaoszczędzić jak najwięcej energii, należy użyć urządzenia klasy A+++. Oszczędności w postaci zmniejszenia zużycia energii bardzo szybko zrównoważą zakup takiego urządzenia.
Lepiej wybierać połączenie lodówka-zamrażarka czy osobne modele?
W zależności od tego, ile miejsca potrzebujemy w urządzeniu do zamrażania, korzystny może być zakup oddzielnej zamrażarki. Większość modeli łączonych zaprojektowana jest raczej z myślą o zwykłym, codziennym zapotrzebowaniu na mrożone produktu. Alternatywą mogą być lodówki side by side. Zapewniają one więcej miejsca w zamrażalniku, który — w przeciwieństwie do oddzielnej zamrażarki — jest zintegrowany bezpośrednio z jedną stroną lodówki.
Jak działa funkcja Multi Airflow?
Sprzęt z tą technologią ma funkcję recyrkulacji powietrza chłodzącego na każdy dział chłodzenia. Dzięki temu temperatura wewnątrz lodówki pozostaje jednakowa i nie tworzą się żadne strefy ciepła. Jednocześnie funkcja ta zapobiega tworzeniu się warstw lodu, które znacznie obniżają moc chłodzenia lodówki i prowadzą do zwiększonego zużycia energii.
Jak często należy rozmrażać lodówkę?
Zwłaszcza w przypadku starszych urządzeń zaleca się rozmrażanie około dwa razy w roku. Natomiast wiele nowych urządzeń posiada automatyczny system rozmrażania, dzięki któremu ręczne rozmrażanie przestaje być konieczne. Po rozmrożeniu lodówki jesteśmy też w stanie skutecznie wyczyścić komorę zamrażarki.