
Robot sprzątający – praktyczny i wygodny
Czystość ma zasadnicze znaczenie dla domowej atmosfery – robot odkurzający posprząta za Ciebie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy robotów sprzątających.
1. Robot odkurzający do każdego domu
Roboty sprzątające zapewniają dużą oszczędność czasu podczas sprzątania domu czy mieszkania. Nie są wyposażone w worki – wystarczy opróżnić i od czasu do czasu wyczyścić pojemnik.
1.1 Odkurzanie i mopowanie
Wybór odpowiedniego robota sprzątającego do Twojego domu zależy od różnych czynników: decydujące znacznie ma rodzaj podłoża do sprzątania. Twarda powierzchnia, na przykład parkiet lub laminat, jest idealna dla odkurzaczy automatycznych, podczas gdy dywany trudniej jest utrzymać w czystości. Jeśli masz dywany, wybierz wysokiej jakości model i przetestuj go na dywanie z jak najwyższym runem. To samo dotyczy wysokich progów, które w przypadku niektórych robotów sprzątających bez mechanizmu wspinania stwarzają problemy.
Niektóre roboty sprzątające oferują również funkcję mopowania na mokro: są one wyposażone w zbiornik na wodę i dysze służące do natryskiwania płynu czyszczącego na podłogę. Następnie ściereczki przymocowane do spodu odkurzacza myją podłogę. Urządzenia te tylko częściowo nadają się do usuwania silnych zabrudzeń i lepkich plam. Inne modele są wyposażone jedynie w szmatkę, którą przed użyciem należy zwilżyć ręcznie. Ponieważ w trakcie procesu mycia świeża woda nie jest dozowana, dodatkowy efekt czyszczenia jest niewielki.
Sterowanie urządzeniem odbywa się albo na panelu sterowania znajdującym się na obudowie, albo za pomocą smartfona. Jeśli wolisz elastyczną obsługę za pośrednictwem aplikacji od ręcznego włączania lub programowania robota, najlepsze będą dla Ciebie modele klasy średniej i wysokiej. Modele obsługiwane z poziomu aplikacji są sterowane za pomocą kamery lub laserowo i można uruchamiać je również poza domem za pomocą połączenia WiFi.
Roboty sprzątające z funkcją mopowania idealnie nadają się do czyszczenia płytek, parkietu i laminatu.
1.2 Ważne cechy
Przed zakupem robota sprzątającego zmierz przestrzeń pod meblami. Niskie sofy mogą z łatwością stać się pułapką dla urządzenia, dlatego produkowane są również bardzo płaskie modele, na przykład Ecovacs Deebot Slim 2 (wysokość konstrukcji = mniej niż sześć centymetrów). Wymiary robota sprzątającego są zawsze podane w opisie produktu.
Oprócz tego zwróć uwagę na następujące aspekty:
Głośność
Roboty sprzątające mają pracować samodzielnie. Jeśli można zaprogramować urządzenie, głośność jest stosunkowo nieistotna, ponieważ możesz zaplanować sprzątanie o dowolnej porze, na przykład gdy jesteś poza domem – pamiętaj jednak, aby pracujące urządzenie nie budziło sąsiadów, ani im nie przeszkadzało. Jeśli dany model można uruchomić tylko ręcznie, zwróć uwagę na to, aby pracujący robot nie generował więcej niż 75 decybeli.
Moc ssania
Jeśli masz w domu różne rodzaje podłoża, kup robota sprzątającego z regulowaną mocą ssania. Dywany leżące luzem na podłodze odkurzaj na najniższym poziomie ssania, a twarde podłoża – z pełną mocą ssania. Niektóre modele samodzielnie dostosowują moc ssania do podłoża lub są wyposażone w tryb turbo i funkcję sprzątania miejscowego (SPOT), które zapewniają skuteczne sprzątanie mocno zabrudzonych obszarów.
Wydajność akumulatora
Większość robotów sprzątających sprząta od 60 do 100 metrów kwadratowych na jednym ładowaniu akumulatora – wartość ta różni się w zależności od rodzaju podłoża i ustawionej mocy ssania: na przykład tryb turbo, którego używa się w przypadku silnego zabrudzenia, zużywa więcej energii niż tryb standardowy. Dużo dywanów i progów również może sprawić, że urządzenie będzie musiało szybciej wrócić do stacji dokującej.
2. Systemy nawigacyjne robotów sprzątających
Roboty sprzątające poruszają się zgodnie z różnymi zasadami, które ogólnie można zaklasyfikować jako nawigację zgodnie z zasadą chaosu, nawigację laserową i nawigację za pomocą kamery.
2.1 Zasada chaosu
Zasada ta obejmuje wiele systemów, które wszystkie razem działają na użytkownika w sposób nieskoordynowany. Takie modele nie skanują wcześniej pomieszczeń do sprzątania, lecz poruszają się po nich, nawigując na podstawie ścian i przeszkód.
a) Strategia ameby
Robot sprzątający porusza się po torze prostym, aż trafi na obiekt, który uniemożliwi mu dalsze poruszanie. Następnie zawraca i kontynuuje sprzątanie w losowo wybranym kierunku.
Ten rodzaj nawigacji dobrze odkurza cały obszar przeznaczony do sprzątania, ale jest czasochłonny: na początku niektóre obszary pozostają brudne i robot dociera do nich dopiero po dłuższym czasie. Tory poruszania się robota nakładają się na siebie na środku pomieszczenia, ponieważ urządzenie wielokrotnie tam przejeżdża. Umożliwia to znakomite sprzątanie wąskich gardeł.
Strategia ameby
Robot sprzątający porusza się po torze prostym, aż trafi na obiekt, który uniemożliwi mu dalsze poruszanie. Następnie zawraca i kontynuuje sprzątanie w losowo wybranym kierunku.
Ten rodzaj nawigacji dobrze odkurza cały obszar przeznaczony do sprzątania, ale jest czasochłonny: na początku niektóre obszary pozostają brudne i robot dociera do nich dopiero po dłuższym czasie. Tory poruszania się robota nakładają się na siebie na środku pomieszczenia, ponieważ urządzenie wielokrotnie tam przejeżdża. Umożliwia to znakomite sprzątanie wąskich gardeł.
Strategia przypadku
Roboty sprzątające, które działają na tej zasadzie, zachowują się podobnie jak urządzenia wykorzystujące strategię ameby. Zawracają jednak nie ze względu na przeszkody, lecz również po określonym czasie jazdy.
Ze względu na niesystematyczne zmiany kursu – zwłaszcza w bardzo dużych pomieszczeniach – niektóre powierzchnie mogą pozostać niesprzątnięte. Innym problemem są wąskie obszary, gdzie robot może nie dotrzeć.
Strategia meandrowania
Na początku robot sprzątający porusza się prosto. Przy każdej blokadzie obraca się o 90 stopni i powtarza ten manewr po przebyciu krótkiej odległości. W ten sposób urządzenie zawsze kontynuuje sprzątanie równolegle do poprzedniego toru jazdy.
W pomieszczeniach mieszkalnych przeszkody, takie jak meble, utrudniają pracę robota, ponieważ po każdym zboczeniu z toru jazdy robot koryguje kurs. Przydatna jest tutaj zazwyczaj kamera, która poprzez skanowanie sufitu kieruje urządzenie z powrotem na właściwy kurs.
2.2 Nawigacja laserowa
Lasery skanują otoczenie robota sprzątającego: tworzą przy tym mapę pomieszczenia, na której zaznaczone są meble i inne przedmioty wyposażenia.
W ten sposób powstaje idealna trasa, która pozwala ograniczyć do minimum niesprzątnięte miejsca, wielokrotne odkurzanie tego samego obszaru i kolizje. Często robot dzieli pomieszczenie na kilka sekcji, które odkurza stopniowo.
2.3 Nawigacja za pomocą kamery
Inne roboty sprzątające nawigują za pomocą kamer, które analizują otoczenie i tworzą wirtualną mapę.
Podczas sprzątania odkurzacze automatyczne poruszają się po równoległych torach, które opuszczają tylko wtedy, gdy na drodze pojawia się przeszkoda.
3. Elementy wyposażenia i funkcje
Chociaż każdy robot sprzątający posiada mechanizmy, które chronią jego i jego otoczenie przed kolizjami i uszkodzeniami, niektóre modele wyposażone są również w inteligentne funkcje, które umożliwiają niezwykle elastyczną obsługę urządzenia. Takimi robotami sprzątającymi, na przykład marek iRobot, Xiaomi i 360, można zasadniczo sterować za pomocą przycisków lub wyświetlacza znajdującego się na obudowie urządzenia, a odpowiednia aplikacja oferuje jeszcze inne możliwości, na przykład obsługę poza domem.
3.1 Czujniki
W tak zwanym zderzaku każdego robota sprzątającego zintegrowane są proste czujniki dotykowe i kontaktowe: po wykryciu kolizji urządzenie koryguje kurs.
Czujniki podczerwieni i ultradźwiękowe wykrywają przeszkody, schody i różnice wysokości. Są one zainstalowane również w urządzeniach, które wcześniej skanują swoje otoczenie, aby można było zapobiec kolizjom, na przykład z poruszającymi się ludźmi lub zwierzętami. Umożliwia to ponadto rozpoznawanie obiektów, które do tej pory nie zostały zaznaczone na wirtualnej mapie. Możesz przetestować czujniki zderzenia zamontowane w robocie sprzątającym, umieszczając go na stole i rozpoczynając proces sprzątania. Jak tylko czujniki znajdujące się na spodzie urządzenia zarejestrują otwartą przestrzeń, robot zawróci i będzie kontynuować pracę w innym kierunku. Z kolei czujniki sekwencji ścian umożliwiają sprzątanie obszarów krawędziowych – robot porusza się wtedy wzdłuż ściany.
3.2 Zderzak
Zderzak chroni robota sprzątającego i potencjalne przeszkody przed uszkodzeniami. Dlatego zderzaki są wykonane z kauczuku lub innych miękkich materiałów, które nie powodują zarysowań. Zderzaki są wyposażone w czujniki dotyku i nacisku, które umożliwiają korektę kursu po kolizji. Zwykle są umieszczone wokół całego urządzenia, dzięki czemu robot sprzątający jest chroniony w każdym kierunku jazdy.
3.3. Stacja dokująca
Zaletą stacji dokującej jest to, że po zakończeniu procesu sprzątania robot sprzątający samodzielnie wyszukuje stację i ładuje akumulator. Niektórzy producenci nazywają tę funkcję Coming Home, inni opisują w ten sposób sytuację, gdy urządzenie wraca do stacji dokującej ze względu na niski poziom naładowania akumulatora. Robot sprzątający zapisuje przy tym pozycję, w której przerwał pracę. Po naładowaniu może wrócić do tej pozycji i kontynuować sprzątanie.
3.4 Funkcja timera
Funkcja timera umożliwia zaprogramowanie procesu odkurzania na określony dzień i godzinę. Robot może sprzątać wtedy, kiedy nie ma Cię w domu. Jeśli wyjdziesz z domu bardzo wcześnie, robot i tak włączy się o zadanej godzinie, dzięki czemu nie obudzisz sąsiadów – inaczej niż w przypadku uruchomienia ręcznego.
Pamiętaj, aby przed wyjściem z domu zaprowadzić ogólny porządek. Dzięki temu robot sprzątający nie będzie musiał objeżdżać różnych przeszkód, co zmniejsza wydajność pracy, albo nie zakleszczy się w wąskich przejściach.
3.5 Połączenie WiFi
Funkcja WiFi w robotach sprzątających umożliwia połączenie z aplikacjami opracowywanymi zwykle przez producenta. Oprócz tego możesz sporządzić regularny „plan sprzątania”, tak jak w przypadku funkcji timera. Dużą zaletą sterowania za pomocą aplikacji jest elastyczność: możesz na przykład włączyć odkurzacz automatyczny, gdy jesteś poza domem i właśnie goście zapowiedzieli wizytę. Za pomocą swojego smartfona możesz uruchomić urządzenie, gdy jesteś jeszcze w biurze lub musisz zrobić zakupy.
3.6 Mapy
Wysokiej jakości roboty sprzątające potrafią sporządzić wirtualną mapę pomieszczeń i odkurzać pomieszczenia według ustalonego planu. Taki proces sprzątania zwykle przebiega szybciej niż nawigacja oparta na zasadzie chaosu.
3.7 Mechanizm wspinania
Mechanizm wspinania umożliwia pokonywanie niskich przeszkód – robot nie najeżdża na nie z boku, lecz wspina się na nie. Funkcja ta jest przydatna w przypadku wysokich krawędzi dywanów i progów lub niskich stopni. Mechanizm wspinania jest zamontowany jako ramię do kół napędowych, które podczas najeżdżania na przedmiot mogą się unieść. Poprzez ich rotację ramię się podnosi i robot sprzątający pokonuje przeszkodę.
3.8 Wirtualne ściany
Niektóre roboty sprzątające są dostarczane razem z elementami odgraniczającymi w formie taśm magnetycznych lub małych obiektów, które emitują sygnał podczerwony. Kiedy urządzenie zbliża się do przeszkody, odbiera sygnał, aby zawrócić lub ominąć dany obszar. Jeśli na przykład tylna część kanapy jest nieco głębsza niż przednia, odkurzacz automatyczny może tam utknąć. Bariera rozwiązuje ten problem, chociaż wymagana jest wcześniejsza interwencja człowieka – użytkownik musi umieścić wirtualną ścianę.
3.9 Filtry HEPA
Podobnie jak w przypadku zwykłych odkurzaczy, również w robotach sprzątających zasysane powietrze – oczyszczone z brudu i drobnych cząstek – ponownie wydobywa się z urządzenia. Filtr HEPA (= High Efficiency Particulate Air) pozwala utrzymać bardzo czyste powietrze w pomieszczeniu: filtr cząsteczkowy zatrzymuje nawet najmniejsze cząstki, dzięki czemu kurz, pyłki i roztocza kurzu domowego pozostają w robocie sprzątającym. Przy zakupie robota sprzątającego alergicy powinni więc zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie wyposażenie.
5. FAQ
Jak działają roboty sprzątające?
Na twardych podłożach roboty sprzątające działają podobnie jak zwykłe odkurzacze. Nie docierają one jednak dobrze do niektórych zakątków i mają trudności z odkurzaniem dywanów z wysokim runem. W związku z tym roboty sprzątające ogólnie nie są w stanie kompleksowo zastąpić zwykłych odkurzaczy – można powiedzieć, że stanowią ich wygodne uzupełnienie. Zwykle wystarczy odkurzać ręcznie co dwa do trzech tygodni, aby posprzątać miejsca, do których nie dociera odkurzacz automatyczny.
Czy dostępne są na rynku roboty sprzątające z funkcją mopowania?
Niektóre roboty sprzątające są wyposażone w funkcję mopowania, na przykład 360 S6 i Xiaomi Roborock S5. Wyróżnia się tutaj modele, które same zwilżają podłoże przy użyciu wody ze zbiornika i dysz, oraz takie, w których trzeba ręcznie zamoczyć mopa w płynie czyszczącym. Roboty te nie nadają się jednak do usuwania silnych lub lepkich zabrudzeń.
Czy potrzebuję robota sprzątającego z aplikacją?
Im elastyczniej chcesz używać swojego robota sprzątającego, tym ważniejszy jest wybór modelu z funkcją WiFi i możliwością sterowania z poziomu aplikacji. Dzięki tym właściwościom możesz uruchomić odkurzacz poza domem, kiedy na przykład goście zapowiedzą się ze spontaniczną wizytą. Oprócz tego za pośrednictwem smartfona będziesz otrzymywać informacje o stanie naładowania akumulatora, zakończeniu sprzątania lub ewentualnych problemach. Ponadto roboty sprzątające z funkcją WiFi można doposażyć w nowe funkcje poprzez aktualizacje oprogramowania.