Pralko-suszarki - idealne połączenie prania i suszenia
W tym poradniku znajdziesz praktyczne informacje o pralko-suszarkach i ich funkcjach, wariantach modeli, zaletach i wadach, a także zużyciu energii i wody.
1. Pralko-suszarka: Funkcja i zastosowanie
Pralko-suszarki to urządzenia wielofunkcyjne składające się z pralki i suszarki bębnowej, w którym pranie jest najpierw prane, a następnie suszone w tym samym bębnie. Jednak tylko około połowę załadunku można wysuszyć bezpośrednio po wypraniu, ponieważ suszone pranie potrzebuje większej pojemności.
Pranie i suszenie pełnego załadunku nie jest możliwe w większości urządzeń.
W związku z tym na każdy cykl prania należy uruchomić dwa cykle suszenia. Możesz również wcześniej włożyć tylko połowę załadunku do prania, ale nie jest to zalecane ze względu na oszczędność energii. Oczywiście możliwe jest również korzystanie z obu funkcji urządzenia oddzielnie; można tylko prać lub tylko suszyć.
Kondenstrocknung
Suszenie kondensacyjne
Proces suszenia w pralko-suszarce odbywa się inaczej niż w przypadku zwykłych suszarek dzięki suszeniu kondensacyjnemu. Pralko-suszarki zawsze działają na zasadzie kondensacji. Rozróżnia się trzy rodzaje suszenia kondensacyjnego:
- Suszarki kondensacyjne chłodzone wodą
- Suszarki kondensacyjne chłodzone powietrzem
- Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła (kondensacja przez parownik)
Przykład pralko-suszarki
Pralko-suszarki z technologią pompy ciepła zużywają o 40 procent mniej energii w porównaniu z innymi urządzeniami, ale dostępność takich modeli jest ograniczona. W większości pralko-suszarek zainstalowana jest suszarka kondensacyjna chłodzona wodą. Te pralko-suszarki oprócz wody do cyklu prania wykorzystują świeżą wodę do chłodzenia ciepłej pary wodnej. Ponadto w urządzeniach tych nie ma filtra wychwytującego drobne elementy tkanin, co oznacza, że urządzenie albo zużywa więcej świeżej wody do wypłukania nitek, albo trzeba ręcznie usuwać je z okienka i gumowej uszczelki po każdym cyklu suszenia. Należy również regularnie opróżniać pojemnik kondensacyjny.
Podczas prania nie wolno umieszczać w bębnie środków wspomagających dozowanie, takich jak saszetki czy kulki, ponieważ mogą się one stopić podczas suszenia.
1.1 Zalety i wady
Zalety i wady pralko-suszarek są różne i zależą od wielkości gospodarstwa domowego i mieszkania. Pralko-suszarki są przydatne, jeśli nie ma w mieszkaniu miejsca na suszarkę stojącą.
Zalety
- Oszczędność miejsca
- Do małych mieszkań bez możliwości wstawienia suszarki na ubrania
- Brak konieczności przekładania prania z jednego urządzenia do drugiego
Wady
- Może równocześnie albo prać albo suszyć
- Cena jest tylko trochę niższa od ceny dwóch osobnych urządzeń
- Zwiększone zużycie wody i energii
1.2 Porównanie różnych modeli pralko-suszarek
Pralko-suszarka Candy
Modele pralko-suszarek oprócz zasady kondensacji różnią się od siebie pod względem sposobu i wielkości załadunku.
Większość modeli to pralko-suszarki ładowane od przodu, ale kilku producentów oferuje również pralko-suszarki ładowane od góry lub pralko-suszarki do zabudowy. Rodzaj konstrukcji nie ma wpływu na wydajność, pojemność i elementy eksploatacyjne.
W zależności od modelu pralko-suszarki mogą wyprać siedem, osiem lub dwanaście kilogramów prania, susząc cztery do ośmiu kilogramów prania.
- Wymiary standardowego urządzenia: około 60 cm szerokości
Wielkość załadunku: sześć do dwunastu kilogramów prania, cztery do ośmiu kilogramów prania do suszenia
- Wymiary wąskiego urządzenia: około 45 cm szerokości
Wielkość załadunku: sześć kilogramów prania, cztery kilogramy prania do suszenia
1.3 Ważne kryteria zakupu
W związku z tym, że istnieje wiele różnych modeli pralko-suszarek, które różnią się pod względem programów prania, suszenia i obsługi, zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru. Możesz ustawić cykl prania i suszenia oddzielnie lub, jeśli masz mało prania, wybrać kombinację programów, która automatycznie najpierw wypierze ubrania, a następnie bezpośrednio je wysuszy. Pralko-suszarką steruje się
- przyciskami,
- pokrętłem,
- wyświetlaczem dotykowym
- lub za pośrednictwem aplikacji (wymaga dostępu do sieci WLAN).
Niektóre urządzenia mogą same określić niezbędną ilość wody, temperaturę wody i prędkość wirowania, w zależności od wybranego programu. Większość urządzeń posiada funkcję programatora czasowego i jest wyposażona w zabezpieczenie przed przelaniem się wody i systemy czujników odcinających dopływ wody, takie jak Aquastop. Urządzenia z suszeniem kondensacyjnym często mają również program czyszczenia, który wypłukuje resztki tkanin po suszeniu. Oprócz tych podstawowych funkcji, różne modele oferują różne programy prania i suszenia. Więcej informacji na temat funkcji pralko-suszarki można znaleźć w odpowiedniej ulotce informacyjnej i instrukcji obsługi producenta.
Programy prania
- Bawełna 30°C, 40°C, 60°C, 90°C
- Wełna
- Pranie delikatne
- Pranie w niskiej temperaturze
- Syntetyki
- Zasłony
- Jedwab
- Odzież funkcyjna
- Odzież dziecięca
- Dżinsy
- Puch
- Impregnacja
- Program antyalergiczny
Programy suszenia
- Suszenie zimnym powietrzem
- Suszenie ciepłym powietrzem
- Program Airwash (np. suszy np. pluszaki)
2. Zużycie energii i wody
Używanie pralko-suszarki zużywa więcej zasobów niż pralki i suszarki jako osobnych jednostek. Zbadanie średnich wartości zużycia i dokładne ich porównanie może być przydatne, ponieważ wyższa cena zakupu może oznaczać wyższą efektywność energetyczną, a tym samym może być opłacalna finansowo w dłuższej perspektywie.
Wszystkie informacje na temat zużycia energii elektrycznej/wody i efektywności energetycznej pralko-suszarek można znaleźć na etykiecie energetycznej.
Przykładowa etykieta energetyczna
Przykład karty danych
2.1 Zużycie energii
Zwróć uwagę na klasę efektywności energetycznej, aby zminimalizować zużycie energii i koszty. Nawet najbardziej ekonomiczne pralko-suszarki osiągają tylko klasy efektywności od B do A, podczas gdy osobne urządzenia są również dostępne w klasie efektywności energetycznej A+++. Etykieta energetyczna pokazuje zużycie kilowatogodzin (kWh) na jedno pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza razem z suszeniem.
Zwróć również uwagę na prędkość wirowania. Wskazuje, ile razy bęben może obracać się na minutę. Im wyższa prędkość, tym wyższa skuteczność wirowania i mniejsze zużycie energii.
2.2 Zużycie wody
Zużycie wody przez pralko-suszarki jest szczególnie wysokie w porównaniu z osobnymi urządzeniami, ponieważ świeża woda jest wykorzystywana do prania, chłodzenia suszarki kondensacyjnej i czyszczenia urządzenia z resztek tkanin. Przeciętna pralko-suszarka zużywa na cykl prania/suszenia następującą ilość wody:
Pralko-suszarka
- Pranie: ok. 60 litrów
- Suszenie: ok. 30 do 40 litrów
- Płukanie: ok. 4 do 8 litrów
Pralka i suszarka
- Pranie: ok. 50 litrów
- Suszenie: nie potrzeba wody
- Płukanie: nie jest konieczne ze względu na filtr wychwytujący drobne elementy tkanin
2.3 Wskazówki dotyczące oszczędności energii
Aby pomóc Ci zaoszczędzić energię podczas korzystania z pralko-suszarki, zebraliśmy najbardziej przydatne i praktyczne wskazówki dotyczące oszczędzania energii podczas prania i suszenia przy użyciu pralko-suszarki:
- Wykorzystaj pojemność pralko-suszarki, aby prać i suszyć możliwie jak najrzadziej
- Pierz w niskich temperaturach
- Wybierz najwyższą prędkość wirowania w cyklu prania, aby później krócej korzystać z funkcji suszenia
- Często wystarczy wybrać stopień wysuszenia prania „do szafy”, „extra suche” czy „bardzo suche” nie zawsze jest konieczne
3. Często zadawane pytania
Nie mam zbyt dużo miejsca w mieszkaniu, czy pralko-suszarka jest dla mnie odpowiednia?
Zajmująca niewiele miejsca pralko-suszarka jest szczególnie przydatna w mniejszych mieszkaniach, w których nie ma możliwości wstawienia suszarki stojącej.
Na co zwrócić uwagę w pralko-suszarce?
Najważniejszym kryterium przy wyborze pralko-suszarki jest jej efektywność energetyczna. Urządzenia różnych producentów niewiele różnią się między sobą pod względem innych właściwości i funkcji. Pralko-suszarka zużywa więcej energii elektrycznej i wody niż osobne sprzęty (pralka i suszarka), dlatego przy wyborze należy sugerować się efektywnością energetyczną, aby zminimalizować zużycie energii i przyszłe koszty. Więcej informacji na temat zużycia energii elektrycznej i wody przez pralko-suszarki znajdziesz tutaj.
Co to jest pralko-suszarka?
Pralko-suszarka to połączenie pralki i suszarki w jednym sprzęcie, w którym możliwe jest najpierw wypranie, a następnie wysuszenie prania. Więcej informacji dotyczących funkcji znajdziesz tutaj.
Jak działają pralko-suszarki?
Podczas gdy proces prania odbywa się na takiej samej zasadzie jak w pralce, to pralko-suszarka suszy w tym samym bębnie, wykorzystując zjawisko kondensacji. Więcej informacji na temat zasady kondensacji znajdziesztutaj.