Spis treści
Zabawki dla każdego wieku - od niemowląt po nastolatków
Zabawki spełniają wiele różnych celów. Służą do zabawiania dzieci i znajdowania im zajęcia, ale mogą też pełnić funkcje edukacyjne i ćwiczyć zdolności motoryczne.
1. Porady dotyczące kupowania zabawek
Zabawki są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci i służą im zarówno do zabawy, a także jako pomoc edukacyjna rozwijająca umiejętności językowe, społeczne i motoryczne. Aby mogły jednak spełnić swoje zadanie, zabawki dziecięce powinny być odpowiedniej jakości i dostosowane do wieku. To właśnie zamierzamy poniżej objaśnić.
1.1 Cechy jakościowe
Nierzadko zabawki kupowane są wyłącznie na życzenie najmłodszych, bez zwracania uwagi na dokładne informacje producenta i pochodzenie. Kupując zabawki należy jednak przede wszystkim wziąć pod uwagę ich cechy jakościowe. Nowa zabawka dla dziecka powinna zawsze spełniać następujące kryteria:
- Na opakowaniu musi być dokładnie podane, skąd i od jakiego producenta pochodzi ten artykuł.
- Przy wyborze zabawki trzeba też uwzględnić dane dotyczące wieku.
- Kupując zabawkę, która gra muzykę, musisz wcześniej sprawdzić jej głośność. Dotyczy to w szczególności pozytywek lub podobnych artykułów, które maluchy zabierają ze sobą do łóżka. Zbyt głośna muzyka może straszyć dzieci i nie przynosi efektu uczenia się.
Zwłaszcza w przypadku zabawek przeznaczonych dla małych dzieci istotne znaczenie mają certyfikaty kontrolne.
1.2 Różne grupy wiekowe
Kluczową rolę przy zakupie zabawek odgrywa oczywiście wiek. Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na zranienie się lub połknięcie drobnych elementów podczas zabawy przedmiotami, które nie nadają się do ich wieku. W każdym przypadku należy zatem przestrzegać klasyfikacji wiekowej producenta dla zabawek.
Co więcej, stan rozwojowy i zainteresowania dziecka również zależą od jego wieku. Dlatego dzieci w odpowiednich grupach wiekowych wolą bawić się następującymi zabawkami:
Jeśli masz małe dziecko, zawsze musisz zwracać uwagę na ten symbol przy zakupie zabawek.
Niemowlęta i małe dzieci
W pierwszych latach życia Twoje dziecko przechodzi ogromny proces rozwojowy. W tym wieku kształtują się zwłaszcza zdolności motoryczne i kreatywność. Zabawki dla niemowląt i małych dzieci są przede wszystkim nieskomplikowane i składają się z prostych kształtów. Mogą również rozwijać zmysły, takie jak widzenie, czucie i słuch. W związku z tym, że małe dzieci mają tendencję do wkładania zabawek do ust, zabawki powinny być w każdym przypadku wolne od zanieczyszczeń i szkodliwych substancji.
Przykłady zabawek dla niemowląt i małych dzieci: Zwierzątka-przytulanki, grzechotki, klocki, Duplo, książki obrazkowe
Przedszkolaki
W tym wieku faza zabawy jest zwykle u najmłodszych najbardziej intensywna. Tworzą przy tym własne światy, stają się kreatywni przy majsterkowaniu i malowaniu, uczą się zachowań społecznych. Zaczynają również rozumieć zasady gier, dlatego gry planszowe i towarzyskie są w tym momencie szczególnie ważne i lubiane. Dzieci w wieku przedszkolnym rozumieją też różnicę między wygraną a przegraną.
Przykładowe zabawki dla dzieci w wieku przedszkolnym to: puzzle,, zwierzątka-przytulanki, Playmobile, Lego, książki przedszkolne, materiały do majsterkowania, lalki
Dzieci w wieku szkolnym
U dzieci w wieku szkolnym wykształcona jest w znacznym stopniu motoryka duża i mała. Teraz mocniej kształtują się też indywidualne zainteresowania, realizowane zarówno w grupie, jak i samodzielnie. Popularne wśród dzieci w wieku szkolnym są na przykład eksperymenty naukowe lub zabawki kreatywne. Gry z wygranymi i przegranymi stają się coraz ważniejsze, podobnie jak książki, które w końcu można czytać samodzielnie. Konsole do giertakże stają się w tym wieku interesujące, ale powinny być dozwolone tylko pod nadzorem i przez określony czas w ciągu dnia.
Przykładowe zabawki dla dzieci w wieku szkolnym to: książki,, gry planszowe, zwierzęta-przytulanki, zestawy do eksperymentów, Lego, materiały do majsterkowania, lalki Barbie, karty do kolekcjonowania
Młodzież i dorośli
Instynkt gry cechuje też młodzież i dorosłych, choć nie jest już tak wyraźnie widoczny. Grywamy jednak w różne gry wieczorami z przyjaciółmi, popularny jest też sport przy stole bilardowym. Także tutaj liczy się zwyciężanie i przegrywanie. Innym popularnym zajęciem są puzzle oraz modelarstwo: sklejanie modeli samochodów czy pociągów. Z codziennego życiu wielu młodych ludzi i dorosłych trudno byłoby też wyeliminować gry komputerowe oraz konsole do gier.
Przykładami gier dla młodzieży i dorosłych są: gry planszowe, modele samochodów, modelarstwo, stoły bilardowe, materiały do majsterkowania, konsole do gier, piłkarzyki
2. Konsole do gier i multimedia
Coraz ważniejszym elementem życia dzieci, młodzieży i dorosłych są gry komputerowe i konsole do gier. Pozwalają one graczowi praktycznie zanurzyć się w nowe światy. Można grać w pojedynkę, w parach lub online przeciwko wielu przeciwnikom.
Niezależnie od tego, czy jest to Xbox, Wii czy Playstation: Przy dokonywaniu zakupu najlepiej kierować się potrzebami gracza i informacją, jakie gry są odpowiednie dla danej konsoli do gier.
Z pokoju dziecięcego nie sposób już wyeliminować także inne oferty multimedialne. Komputer do nauki, odtwarzacze MP3 czy ulubione filmy Disneya na DVD – w erze cyfrowej dzieci już bardzo wcześnie mają do czynienia ze światem technologii.
Zarówno w przypadku konsoli do gier, jak i innych artykułów multimedialnych należy zwrócić uwagę na ograniczenia wiekowe danej gry. Przydatne jest również określenie dziennego okresu, w którym dziecko może się grać. Warto postawić na kompromis: Po zabawie urządzeniem elektronicznym sensowna będzie na przykład przerwa na świeżym powietrzu.
3. Zabawki na zewnątrz
Dzieci oczywiście nie bawią się tylko w mieszkaniu, ale też chętnie przebywają na zewnątrz. Dzięki odpowiednim produktom aktywność na świeżym powietrzu sprawia szczególnie dużo radości, niezależnie od tego, czy jesteśmy w posiadaniu małego lub dużego ogrodu, czy idziemy się bawić do parku.
Rozróżnia się sprzęt do zabawy na świeżym powietrzu i zabawki używane na zewnątrz. Pierwszy rodzaj to urządzenia, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie czy piaskownice, które zajmują stałe miejsce w ogrodzie i zwykle zajmują dużo miejsca. Zabawki używane na zewnątrz to z kolei wszelkiego rodzaju piłki, pojazdy dla dzieci, takie jak Bobbycars, pistolety wodne czy latawce. Zapraszają one do wspólnej zabawy, ale mogą być również wykorzystane do indywidualnych zajęć z dzieckiem.
Zabawa na powietrzu jest ważna dla rozwoju dziecka.
4. Często zadawane pytania
Jak przechowywać w zimie zabawki używane na zewnątrz?
Zabawki używane na zewnątrz, które nadają się tylko na lato, najlepiej przechowywać w pudełkach w piwnicy lub na poddaszu. Z kolei duży sprzęt do zabawy na świeżym powietrzu zazwyczaj pozostaje w ogrodzie nawet przez zimę. Piaskownicę należy na przykład przykryć wodoodporną plandeką. Nadaje się ona również do innych urządzeń do zabawy wykonanych z drewna lub metalu.
Czy należy prać zabawki tkaninowe?
Przytulanki i inne zabawki wykonane z tkaniny należy prać w przybliżeniu co cztery tygodnie. W ten sposób unikasz roztoczy kurzu i zarazków na zabawce. Zawsze zwracaj uwagę na instrukcje producenta, jednak z reguły zabawki pluszowe można prać w pralce w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Umieść zabawkę w poszewce na poduszkę, aby uniknąć jej uszkodzenia podczas prania.