
Wkrętarki akumulatorowe: top wybory dla majsterkowiczów
Niezależnie od tego, czy montujesz półkę, czy składasz meble, wkrętarka akumulatorowa jest niezbędnym narzędziem w domu każdego majsterkowicza.
1. Modele wkrętarek akumulatorowych
Wkrętarka akumulatorowa zastępuje uciążliwe ręczne wkręcanie śrub śrubokrętem. Niektóre modele są również w stanie wykonywać prace wiertnicze i na przykład wiercić otwory pod kołki w drewnie lub kamieniu. Wkrętarką akumulatorową pierwotnie określano tak zwaną miniwkrętarkę, ale obecnie określa się tak różnego rodzaju wkrętarki, które nie są zasilane kablem.
1.1 Miniwkrętarka
Miniwkrętaki to elektronarzędzia przeznaczone do wkręcania i wykręcania śrub w materiałach takich jak drewno czy plastik. Ze względu na brak ważnych komponentów technicznych, takich jak 2-biegowa przekładnia czy uchwyt wiertarski oraz niski moment obrotowy, nie nadają się do wiercenia otworów pod kołki. Zamiast tego mają uchwyt do bitów sześciokątnych, który w zależności od modelu może być magnetyczny. Można do niego przymocować różne nakrętki na śruby. Co więcej, miniwkrętarki mają kierunek obrotów prawo/lewo, dzięki czemu można określić kierunek obrotu śrub do wkręcania lub wykręcania.
Zalety miniwkrętarek akumulatorowych:
- Niewielkie wymiary: Wiercenie możliwe również w trudno dostępnych miejscach
- Niewielka waga: Możliwość długiego użytkowania bez wysiłku
- Korzystna cenowo
- Prosta i bezpieczna obsługa

Dla kogo przeznaczona jest miniwkrętarka akumulatorowa?
Miniwkrętarka to idealne rozwiązanie, jeśli...
- ... chcesz ułatwić sobie pracę podczas montażu mebli.
- ... szukasz narzędzia, którego możesz użyć do wkręcania śrub w trudno dostępnych miejscach.
- ... chcesz wkręcić lub wykręcić wiele śrub w bardzo krótkim czasie.
- ... możesz obejść się bez funkcji wiercenia lub posiadasz już wkrętarkę.
1.2 Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa łączy w sobie funkcje wiertarki i wkrętarki akumulatorowej i nadaje się zarówno do wkręcania, jak i wiercenia otworów pod kołki w materiałach takich jak plastik czy drewno. Jednak brak siły uderzeniowej utrudnia korzystanie z niej na twardych powierzchniach, takich jak metal czy kamień. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa jest również potocznie nazywana wiertarką akumulatorową.
Cechy akumulatorowej wiertarko-wkrętarki (w przeciwieństwie do miniwkrętarki) można znaleźć w poniższym wykazie:
- 2-biegowa przekładnia
- Uchwyt wiertarski (gwint)
- Ogranicznik momentu obrotowego
- Poziomy momentu obrotowego
- Wyższe napięcie
- Wysoka prędkość
Aby dorównać mocy wiertarki przewodowej, wiertarka akumulatorowa powinna mieć napięcie od 10 do 15 V.
Możliwości zastosowania wkrętarki akumulatorowej
1.3 Akumulatorowy klucz udarowy
Akumulatorowe klucze udarowe to bardzo wydajne i mocne miniwkrętarki. Takie modele mają dodatkowy mechanizm udarowy, który wyzwala ruch wibracyjny w kierunku osiowym. Skutkuje to znacznie wyższym momentem obrotowym, dzięki czemu śruby i nakrętki można dokręcać jeszcze mocniej. Akumulatorowy klucz udarowy nadaje się również do wkręcania śrub w beton.
Klasyczny klucz udarowy NIE nadaje się do wiercenia otworów. Dlatego też urządzeń tych rzadko używa się w domu i mają zastosowanie głównie w sektorze profesjonalnym, na przykład w warsztatach samochodowych do dokręcania śrub.
1.4 Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa jest bardzo uniwersalnym i wszechstronnym modelem wśród wkrętarek akumulatorowych, ponieważ łączy w sobie funkcje zarówno wiertarki jak i wkrętarki. Nadaje się do wiercenia otworów, a także wkręcania i wykręcania śrub z wszelkiego rodzaju materiałów.
Decydując się na zakup tego typu wkrętarki akumulatorowej, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- Wydajna bateria
- Wysoka prędkość i moment obrotowy
- Uchwyt szybkomocujący
- Duża rozpiętość mocowania uchwytu wiertarskiego
- Wysoka wydajność wiercenia
Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki udarowe są wielofunkcyjne i mają wszechstronne zastosowanie.
Przy zakupie nowej wkrętarki akumulatorowej decydującą rolę odgrywa nie tylko typ wiertarki, ale także jej parametry techniczne.
Moment obrotowy i prędkość
Moment obrotowy wskazuje siłę w niutonometrach (Nm), z jaką wkręcane są śruby. Im większa śruba, tym wyższa powinna być wartość. Prędkość natomiast określa liczbę obrotów maszyny na minutę. Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej wkrętarka akumulatorowa nadaje się do wiercenia otworów w twardych materiałach, a nawet do frezowania.
| Istotne dla | Zalecane wartości |
---|
Moment obrotowy | Do wyjątkowo dużych śrub i równomiernego wkręcania | 20 (miękki) - 36 (twardy) Nm |
Prędkość | Do wiercenia lub frezowania twardych materiałów | 3.000 U/min |
Przekładnia
Rozróżnia się tutaj jednobiegową i 2-biegową przekładnię. Podczas gdy wkrętarki akumulatorowe z jednobiegową przekładnią nadają się tylko do wkręcania śrub, urządzenia z dwubiegową przekładnią można używać do wiercenia i wkręcania. Większość modeli posiada przekładnię planetarną napędzaną przez koła zębate.
Uchwyt wiertarski
Uchwyt wiertarski to urządzenie, w którym mocowane są wiertła lub bity. Dostępne są też uchwyt z wieńcem zębatym (klasyczny uchwyt wiertarski) i uchwyt szybkomocujący. Zalecamy uchwyt wiertarski o średnicy co najmniej 13 milimetrów, aby używać wiertarki akumulatorowej na wiele różnych sposobów.
2.2 Akumulator
Przy zakupie wkrętarki należy wziąć pod uwagę przede wszystkim pojemność i jakość akumulatora. Wydajność wskazuje, jaką prace może wykonać wkrętarka akumulatorowa i określa czas pracy. Podpowiemy Ci, na jakie aspekty techniczne zwrócić uwagę.
- Napięcie: Ogólnie rzecz biorąc, im wyższe napięcie (V), tym mocniejsza wiertarka. Wartość 3,6 V jest zwykle wystarczająca do wkręcania i wykręcania śrub. Do wiercenia zalecamy napięcie od 10 do 18 V. Wysokie napięcie jest szczególnie ważne w związku z pojemnością akumulatora.
Należy pamiętać, że wysokie napięcie znamionowe oznacza również wyższą wagę i może mieć wpływ na konstrukcję urządzenia. Im większa i cięższa wkrętarka akumulatorowa, tym mniej poręczna i bardziej niewygodna w użyciu.
- Amperogodzina: Pojemność akumulatora jest określana w amperogodzinach (Ah) i jest bezpośrednio związana z mocą wkrętarki akumulatorowej. Mnożąc ją przez liczbę woltów daje watogodziny (W), a tym samym rzeczywistą wydajność wkrętarki. Im wyższa wartość Ah, tym więcej energii akumulator może zmagazynować, co ma wpływ na maksymalny czas pracy. Normalna lub dobra wartość to 2 Ah.
Moc urządzenia można rozpoznać po napięciu ORAZ amperogodzinach. Ponieważ wartość ta często nie jest uwzględniana w specyfikacjach producenta, należy ją obliczyć samodzielnie.
Aby uniknąć konieczności robienia przerw na ładowanie akumulatora podczas dłuższej pracy, zaleca się zakup dodatkowego akumulatora. W przypadku wysokiej jakości produktów często znajduje się on już w zestawie.
Z reguły we wkrętarkach akumulatorowych stosuje się jeden z trzech różnych typów akumulatorów. Dane techniczne każdego modelu można znaleźć w poniższej tabeli:
| Akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd) | Akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy (NiMH) | Akumulator litoto-jonowy (Li-Ion) |
---|
Samorozładowanie | ok. 10 % | 15-20 % | ok. 1-3 % |
Cykle ładowania | Do 1500 | 350-500 | 500-800 |
Efekt pamięci** | Tak | Nie | Nie |
Efekt bezwładności | Nie | Tak | Nie |
Uwagi | Nadaje się do pracy w bardzo niskich temperaturach; bardzo odporny na głębokie rozładowanie i przeładowanie | Tańszy niż akumulatory litowo-jonowe o tej samej wydajności | Krótki czas ładowania; niższa waga niż w przypadku innych typów akumulatorów |
Akumulatory niklowo-kadmowe są generalnie zakazane w Niemczech od 2009 roku, z wyjątkiem działania systemów awaryjnych i alarmowych oraz narzędzi elektrycznych, takich jak wkrętarki akumulatorowe. Powodem tego jest toksyczny kadm. Dlatego takie akumulatory należy utylizować w określonych punktach zbiórki.
Podsumowanie: Polecamy urządzenie, które zawiera akumulator litowo-jonowy . Są one uważane za szczególnie wydajne i trwałe.
2.3 Funkcje dodatkowe
W szczególności markowe urządzenia, takie jak Bosch czy Makita, posiadają szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym praca z wkrętarką akumulatorową jest jeszcze wygodniejsza i przyjemniejsza:
- Światło LED dla lepszego oświetlenia
- Dodatkowy akumulator
- Ergonomicznie ukształtowany uchwyt
- Miękka powierzchnia uchwytu zapobiega ślizganiu się
3. Jaka wkrętarka akumulatorowa jest odpowiednia?
Wybór odpowiedniej wkrętarki akumulatorowej zależy od jej przeznaczenia. Poniższy przegląd pomoże Ci w lepszym rozeznaniu i zgłębieniu tego tematu:
Miniwkrętarka
- Może...
- Śruby w tworzywo sztuczne lub drewno
- Nie może...
- Śruby w metal lub kamień
- Dokręcanie śrub
- Wiercenie w plastiku lub drewnie
- Wiercenie w metalu lub kamieniu
- Nadaje się dla
- Początkujących (prace okazjonalne)
Wiertarko-wkrętarka
- Może...
- Śruby w tworzywo sztuczne lub drewno
- Wiercenie w plastiku lub drewnie
- Nie może...
- Śruby w metal lub kamień
- Wiercenie w metalu lub kamieniu
- Dokręcanie śrub
- Nadaje się dla
- Początkujących (prace okazjonalne)
Klucz udarowy
- Może...
- Śruby w tworzywo sztuczne lub drewno
- Śruby w metal lub kamień
- Dokręcanie śrub
- Nie może...
- Wiercenie w plastiku lub drewnie
- Wiercenie w metalu lub kamieniu
- Nadaje się dla
- Profesjonalny rzemieślnik (codzienna praca)
Wiertarko-wkrętarka udarowa
- Może...
- Śruby w tworzywo sztuczne lub drewno
- Śruby w metal lub kamień
- Dokręcanie śrub
- Wiercenie w plastiku lub drewnie
- Wiercenie w metalu lub kamieniu
- Nie może...
- Nadaje się dla
- Rzemieślnicy-amatorzy (regularne prace)
Wybierając odpowiednią wkrętarkę, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wybrać produkt no-name czy markowy. Chociaż modele różnią się tylko nieznacznie pod względem jakości, zaletą wkrętarek akumulatorowych znanych producentów, takich jak Metabo, jest to, że dostępne są części zamienne. Ponadto naprawy lub reklamacje są zazwyczaj mniej skomplikowane niż w przypadku produktów no-name.
4. Akcesoria
Akumulatorowe wiertarki i wkrętarki wymagają różnych akcesoriów, które w zależności od modelu są już zawarte w zestawie.
- Ładowarka do akumulatora
- Bity do wkręcania i wykręcania różnych śrub, takich jak śruby gwiazdkowe, krzyżakowe lub z rowkiem
- Etui na wkrętarkę akumulatorową
- Głowice wiercące do różnych materiałów: wiertła do drewna, wiertła do metalu i wiertła do kamienia
Zestawy wierteł | Bity |
---|
 |  |
5. Słownik specjalistyczny
2-biegowa przekładnia
Można ją znaleźć we wkrętarkach akumulatorowych, które są używane zarówno do wkręcania, jak i wiercenia, przy czym wolna prędkość jest odpowiednia do wkręcania, a szybsza do wiercenia.
Pojemność akumulatora
Dane w Ah (amperogodzinach) informują o czasie pracy akumulatora i w połączeniu z napięciem akumulatora określają moc wkrętarki akumulatorowej.
Napięcie akumulatora
Dane w V (woltach) w połączeniu z pojemnością akumulatora informują o wydajności akumulatora; zalecana wartość wynosi od 10 do 16 woltów.
Moment dokręcania
Zobacz moment obrotowy
Efekt bezwładności
Problem w akumulatorach NiMH, który prowadzi do zmniejszenia ładunku zgromadzonego w akumulatorze, jest spowodowany niepełnym rozładowaniem.
Bit
Wkładka narzędziowa do wkrętaków i wierteł, za pomocą której można wkręcać i wykręcać różne rodzaje wkrętów
Uchwyt wiertarski
Urządzenie do elektronarzędzi, w którym mocowane są głowice wiertarskie o różnych średnicach w celu umożliwienia wiercenia otworów różnej wielkości
Rozpiętość mocowania uchwytu wiertarskiego
Dane w mm (milimetrach), wskazują maksymalną średnicę narzędzi mocujących (bitów lub głowic wiertarskich).
Moment obrotowy
Dane w Nm (niutonometrach), wyróżnia się miękkie (drewno) i twarde (metal)
Prędkość
Dane w o/min., wskazuje liczbę obrotów wkrętarki na minutę, zwykle można ustawić kilka poziomów prędkości, co zwiększa wydajność urządzenia)
Cykl ładowania
Obejmuje całkowite naładowanie i późniejsze całkowite rozładowanie akumulatora
Akumulator litowo-jonowy
Wysokiej jakości akumulator, który nie posiada efektu pamięci i wyróżnia się wysokim przewodnictwem
Efekt pamięci
Problem w akumulatorach NiCd, który prowadzi do zmniejszenia ładunku zgromadzonego w akumulatorze, jest spowodowany niepełnym rozładowaniem
Funkcja udaru
Mechanizm udarowy, który wyzwala ruch wibracyjny w kierunku osi, niezbędny do wiercenia otworów w kamieniu
Uchwyt szybkomocujący
Uchwyt wiertarski umożliwiający wymianę głowic wiercących bez użycia śrubokręta
Samorozładowanie
Dane w procentach/miesiąc, utrata energii akumulatora, gdy nie jest używany, idealna wartość to utrata od jednego do dwóch procent
Głębokie rozładowanie
Określa całkowite rozładowanie akumulatora
6. Często zadawane pytania
Jaki moment obrotowy powinna mieć wkrętarka akumulatorowa?
Moment obrotowy określa się również jako prędkość i wyraża w niutonometrach (nm). Określa on siłę, z jaką można wykonać wiercenie. Im wyższy moment obrotowy, tym wyższa odpowiednia moc wiertarki akumulatorowej. Miniwkrętarkom wystarcza moment obrotowy od trzech do pięciu nanometrów, podczas gdy wartość dla klasycznych narzędzi do majsterkowania wynosi od 30 do 40 nanometrów. Moment obrotowy 30 nanometrów jest uważany za wystarczający do większości prac (wkręcanie, wiercenie).
Jaka jest różnica między miniwkrętarką akumulatorową a wiertarko-wkrętarką akumulatorową?
Miniwkrętarki są poręczne, kompaktowe i odpowiednie do wkręcania i wykręcania śrub na miękkich powierzchniach. Dzięki niskiej wadze można ich używać przez długi czas bez większego wysiłku. Miniwkrętarki nie nadają się jednak do wiercenia otworów, ponieważ mają niski moment obrotowy. W tym celu potrzebna jest wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, której można używać nie tylko do wkręcania i wykręcania śrub, ale także do wiercenia otworów pod kołki.
Jaką moc powinna mieć wkrętarka akumulatorowa?
Moc wkrętarki akumulatorowej podawana jest w woltach. Mniejsze wersje, na przykład do wkręcania śrub w miękkie materiały, wymagają tylko 3,6 V, podczas gdy mocniejsze narzędzia profesjonalne mają 12, 14,4 lub 18 V. W tym przypadku warto pójść na kompromis: Jeśli chcesz elastycznie korzystać z wkrętarki akumulatorowej, upewnij się, że urządzenie ma napięcie 10,8 woltów.
Ile watów potrzebują wkrętarki akumulatorowe i wiertarko-wkrętarki akumulatorowe?
W przeciwieństwie do przewodowych wiertarek, moc wkrętarki akumulatorowej nie jest określana liczbą watów, ale przez parametry woltów (V) i amperogodzin (Ah). Zatem przy wyborze akumulatorowej wiertarko-wkrętarki nie należy brać pod uwagę liczby watów.
Jaka jest różnica między wkrętarką akumulatorową a wiertarko-wkrętarką akumulatorową?
Wkrętarki akumulatorowe nie mają uchwytu wiertarskiego i dlatego nie można w nich mocować wierteł. Zamiast tego mają sześciokątny uchwyt na bity, za pomocą których można wkręcać śruby. Z kolei akumulatorowa wiertarko-wkrętarka - jak sama nazwa wskazuje - może być również używana np. do wiercenia otworów w ścianie. Dzięki uchwytowi wiertarskiemu można zamocować w niej różne wiertła.
Co wyróżnia wysokiej jakości wkrętarkę akumulatorową?
Wysokiej jakości wkrętarka akumulatorowa charakteryzuje się przede wszystkim wydajnym akumulatorem. Warto zdecydować się na model z akumulatorem litowo-jonowym, gdyż modele te nie posiadają efektu pamięci. Ponadto należy wziąć pod uwagę kluczowe dane, takie jak wolty i amperogodziny, ponieważ można je wykorzystać do określenia rzeczywistej mocy akumulatora w watach. Liczba amperów dostarcza również informacji o żywotności akumulatora. Zalecamy wkrętarki akumulatorowe o minimalnym napięciu dziesięciu woltów i pojemności dwóch amperogodzin.
Dlaczego akumulator litowo-jonowy jest tak odpowiedni dla wkrętarek akumulatorowych?
Akumulatory litowo-jonowe mają długą żywotność i charakteryzują się wysoką gęstością energii. Zasilają one urządzenia o dużej mocy i wysokim zapotrzebowaniu na energię, ponieważ konwencjonalne akumulatory nie byłyby w stanie zapewnić niezbędnej mocy.
Jaka wkrętarka akumulatorowa jest odpowiednia?
Wybór najlepszej wkrętarki akumulatorowej zależy przede wszystkim od preferowanego zastosowania. Jeśli chcesz tylko wkręcać i wykręcać śruby, wystarczy miniwkrętarka. Jeśli chcesz również wiercić otwory pod kołki w ścianach, wybierz wiertarko-wkrętarkę akumulatorową lub akumulatorową wiertarko-wkrętarkę udarową. Akumulatorowe klucze udarowe są odpowiednie do dokręcania śrub, na przykład podczas wymiany opon.
Wybór wkrętarki akumulatorowej: Bosch czy Makita?
Zarówno Bosch jak i Makita słyną z wysokiej jakości, dlatego nie można udzielić tutaj ogólnej odpowiedzi. Zastanów się, jakie funkcje powinien mieć model, którego szukasz i wybierz wkrętarkę akumulatorową w oparciu o te kryteria. Modele z niebieskiej serii Bosch są zazwyczaj mocniejsze niż wkrętarki akumulatorowe z serii zielonej.
Jak długo trzeba ładować wkrętarkę akumulatorową
Czas ładowania zależy od jakości i wydajności akumulatora i wynosi od 15 do 120 minut. Dokładne informacje można znaleźć w informacjach producenta. Niektóre modele są wyposażone w tak zwaną 1-godzinną szybką ładowarkę, dzięki której wkrętarka akumulatorowa osiąga 80-procentowy poziom naładowania w bardzo krótkim czasie. Nawet krótki czas ładowania nie jest w stanie zapobiec koniecznym przerwom podczas długiej pracy. Dlatego zalecamy zakup drugiego akumulatora.
Co można zrobić przy użyciu wkrętarki akumulatorowej?
Wkrętarki akumulatorowe oferują szeroką gamę zastosowań. Nadają się do wkręcania i wykręcania śrub oraz do wiercenia otworów w betonie, drewnie, a nawet metalu. Wkrętarki z funkcją udaru można również używać do odkręcania zakleszczonych śrub.
Jak mogę zapobiec efektowi pamięci we wkrętarce akumulatorowej?
Wydajność akumulatorów niklowo-kadmowych i niklowo-wodorkowych zmniejsza się z czasem z powodu tak zwanego efektu pamięci lub bezwładności akumulatora. Można temu zapobiec poprzez pełne naładowanie i rozładowanie akumulatora. Efekty pamięci i bezwładności baterii są jednak odwracalne: często można je odwrócić poprzez wielokrotne pełne ładowanie i rozładowywanie, dzięki czemu akumulator ponownie osiąga maksymalną wydajność.