Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Porady dla mistrzów grillowania przepysznej wołowiny

Dla wielu miłośników mięsa nie ma nic lepszego niż wołowina z grilla. O smaku i delikatności danego kawałka mięsa decyduje część tuszy wołowej, z jakiej powstał. Jest na to jedna zasada: im mniej wykorzystywana przez zwierzę była poszczególna partia mięśni, tym mięso jest delikatniejsze.

Najważniejsze informacje o poszczególnych częściach tuszy wołowej zebraliśmy poniżej:

Ten fragment tuszy wołowej, dzięki luźnej strukturze włókien, smakuje szczególnie krucho i soczyście.  Z tego powodu nie tylko świetnie nadaje się do smażenia, duszenia, na rolady lub steki, ale również jest idealna do grillowania. Kto nie chce wydawać zbyt dużo pieniędzy na mięso, część krzyżowa będzie dobrą alternatywą dla rostbefu – jest prawie tak samo delikatna, jednak w odrobinę korzystniejszej cenie.

Jest szczególnie krucha, bo zbudowana z delikatnych włókien. Ponieważ mięsień ten jest mało używany, polędwica dosłownie rozpływa się w ustach. Każde zwierzę ma tylko jedną taką część, dlatego należy ona do najdroższych kawałków mięsa. Idealnie nadaje się do smażenia i oczywiście grillowania! Z tej części wołowiny przyrządza się  m.in. filet mignon, tournedo staek oraz chateaubriand.

Zaliczany jest do najbardziej wartościowych kawałków mięsa. Charakterystyczne jest dla niego chude mięso (długi mięsień grzbietowy), jak również większe bądź mniejsze przerosty tłuszczowe pomiędzy otaczającymi mięśniami. Z rostbefu wycina się następujące steaki: rumsztyk, stek t-bone z kawałkiem polędwicy i kością, stek porterhouse i stek sirloin.

Pochodzi z przedniej części grzbietu. Dzięki delikatnej marmurkowej strukturze jest soczysty, kruchy i aromatyczny. Z rozbratla uzyskuje się côte de boeuf. Aby mięso nawet na ruszcie pozostało bardzo soczyste, najlepiej grillować je wraz z kością. Ponieważ rozbratel sam w sobie zawiera wystarczającą ilość tłuszczu, należy jedynie posmarować go bardzo cienką warstwą oleju, aby nie przywierał do rożna.

Przygotowanie wołowiny

Lekki tłuszcz na brzegach mięsa chroni je przed wysychaniem, należy jednak usunąć te brzegi, które zawierają więcej tłuszczu niż mięsa.

Na ok. 30 min. przed grillowaniem wyciągnij mięso z lodówki, aby nabrało temperatury pokojowej. Dzięki temu również w środku szybko się zagrzeje i pozostanie soczyste.

Jeżeli mięso grillujemy za długo w wysokiej temperaturze, traci ono na wilgotności, dlatego bardzo ważne jest, by we właściwym momencie zdjąć je z rusztu. W tym celu należy często sprawdzać mięso pod kątem jego stanu upieczenia.

Wołowina najlepiej się udaje, gdy powoli i dokładnie wysmaży się na grillu. Wyjątek stanowią jedynie bardzo grube kawałki mięsa o grubości ponad 2,5 cm, które należy na grillu często przekładać.

Dobry kawałek mięsa niekoniecznie potrzebuje wiele przypraw. Czasami wystarczy tylko po zgrillowaniu przyprawić go odrobiną soli morskiej i świeżo zmielonym pieprzem.

PAMIĘTAJ!

Wołowinę należy doprawiać dopiero po usmażeniu lub pod koniec procesu obróbki cieplnej.

Przepisy