Niezbędna wiedza dla miłośników grillowanych warzyw
Chcesz w ramach odmiany od mięsa czy kiełbasek skosztować grillowanych warzyw? Wspaniały pomysł! Zadbasz przy okazji o poziom swojego cholesterolu i równocześnie zrobisz coś dobrego dla figury. Poza tym tak przygotowane warzywa są naprawdę pyszne! Niecierpliwych fanów grilla ucieszy na pewno wiadomość, że warzywa szczególnie szybko się grillują! A dzięki naszym poradom uda Ci się przyrządzić smakowite dania z grilla, które z pewnością wytrzymają konkurencję z soczystym stekiem wołowym.
Z naszego małego leksykonu warzyw dowiesz się, jakie rodzaje warzyw najlepiej nadają się do grillowania i jakie smakowite kompozycje można z nich robić.
Warzywa są bardzo podatne na działanie wysokiej temperatury. Z tego powodu, aby były łagodniej opiekane, najlepiej układać je na brzegu grilla. Idealna temperatura dla nich to ok. 140ºC.
Chroni grillowane produkty przed nadmiernym wysychaniem i nadaje im delikatną nutę smakową. Do marynowania szczególnie dobrze nadaje się mieszanka z odpornej na wysokie temperatury oliwy z oliwek oraz oleju z orzeszków ziemnych, octu oraz ziół i przypraw, w tym tymianku, rozmarynu, majeranku, czosnku oraz chili w proszku. Zanim warzywo wyląduje na grillu, może spokojnie marynować się kilka godzin w temperaturze pokojowej.
UWAGA!: warzywa solimy dopiero po grillowaniu, gdyż w przeciwnym razie mogą być zbyt suche!
Szaszłyki z warzywami wyglądają apetycznie, mają jednak tę wadę, że różne rodzaje warzyw wymagają różnego czasu grillowania. Można tego uniknąć, zestawiając ze sobą warzywa z podobnym czasem grillowania. Można również zapakować produkty do grillowania w folię aluminiową – dzięki temu warzywo nie straci soczystości. Jedyną wada tego rozwiązania jest to, że pozbawimy warzywa smaku grillowanej potrawy. Trzecią możliwością są aluminiowe tacki do grillowania – w ten sposób warzywo nie wchodzi w bezpośredni kontakt z grillem i szybko nie przypala się, ale mimo to zawiera aromat grilla. Przygotowując warzywa, zwróć uwagę, by ułożyć je, tak by jak największą powierzchnią stykały się z rusztem lub tacką aluminiową. Najlepiej też pokroić je na kawałki o tej samej wielkości, aby w jednym czasie były gotowe do spożycia.