Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Niezbędna wiedza dla miłośników grillowanych warzyw

Chcesz w ramach odmiany od mięsa czy kiełbasek skosztować grillowanych warzyw? Wspaniały pomysł! Zadbasz przy okazji o poziom swojego cholesterolu i równocześnie zrobisz coś dobrego dla figury. Poza tym tak przygotowane warzywa są naprawdę pyszne! Niecierpliwych fanów grilla ucieszy na pewno wiadomość, że warzywa szczególnie szybko się grillują! A dzięki naszym poradom uda Ci się przyrządzić smakowite dania z grilla, które z pewnością wytrzymają konkurencję z soczystym stekiem wołowym.

Z naszego małego leksykonu warzyw dowiesz się, jakie rodzaje warzyw najlepiej nadają się do grillowania i jakie smakowite kompozycje można z nich robić.

Miejsce na brzegu grilla

Warzywa są bardzo podatne na działanie wysokiej temperatury.  Z tego powodu, aby były łagodniej opiekane, najlepiej układać je na brzegu grilla. Idealna temperatura dla nich to ok. 140ºC.

Marynowanie

Chroni grillowane produkty przed nadmiernym wysychaniem i nadaje im delikatną nutę smakową. Do marynowania szczególnie dobrze nadaje się mieszanka z odpornej na wysokie temperatury oliwy z oliwek oraz oleju z orzeszków ziemnych, octu oraz ziół i przypraw, w tym tymianku, rozmarynu, majeranku, czosnku oraz chili w proszku. Zanim warzywo wyląduje na grillu, może spokojnie marynować się kilka godzin w temperaturze pokojowej.

UWAGA!: warzywa solimy dopiero po grillowaniu, gdyż w przeciwnym razie mogą być zbyt suche!

Sposób przyrządzania

Szaszłyki z warzywami wyglądają apetycznie, mają jednak tę wadę, że różne rodzaje warzyw wymagają różnego czasu grillowania. Można tego uniknąć, zestawiając ze sobą warzywa z podobnym czasem grillowania. Można również zapakować produkty do grillowania w folię aluminiową – dzięki temu warzywo nie straci soczystości. Jedyną wada tego rozwiązania jest to, że pozbawimy warzywa smaku grillowanej potrawy. Trzecią możliwością są aluminiowe tacki do grillowania – w ten sposób warzywo nie wchodzi w bezpośredni kontakt z grillem i szybko nie przypala się, ale mimo to zawiera aromat grilla. Przygotowując warzywa, zwróć uwagę, by ułożyć je, tak by jak największą powierzchnią stykały się z rusztem lub tacką aluminiową. Najlepiej też pokroić je na kawałki o tej samej wielkości, aby w jednym czasie były gotowe do spożycia.

Bakłażan

Bakłażany na grillu najlepiej prezentują się pokrojone na cienkie plasterki lub nadziane na patyki do szaszłyków. Zanim trafią na grill, powinny być posmarowane oliwą lub zamarynowane, w przeciwnym razie będą się kleić na ruszcie lub tacce aluminiowej. Po około ośmiu minutach grillowania bakłażany mogą już trafiać na talerze. Bakłażany najlepiej smakują w połączeniu z cukinią, pomidorami i papryką, tworząc przyjemne śródziemnomorskie doznanie smakowe.

WSKAZÓWKA: Jeżeli po spotkaniu przy grillu zostaną nam jeszcze  grillowane plasterki bakłażanu, możemy wykorzystać je na drugi dzień jako rodzaj  smakowitej przystawki w stylu włoskim; wystarczy dodać odrobinę oliwy z oliwek.

Cukinia

Grillowane plasterki cukinii są prawdziwym klasykiem, a do tego można je łatwo przygotować.  Plasterki o grubości  ok. 1 cm  mogą  powędrować na talerze już po ok. 5 min. grillowania w aluminiowej tacce, do tego należy podać lekki dip miętowo-jogurtowy i danie gotowe! Grillowane plasterki można wymieszać w misce z suszonymi pomidorami, makaronem, bazylią i odrobiną oliwy z oliwek i podawać jako pyszną sałatkę śródziemnomorską.

WSKAZÓWKA: również kwiaty roślin dyniowatych są atrakcyjne kulinarnie i, będąc na talerzu, przyciągają wzrok. Wypełnione ricottą i parmezanem lub pieczarkami oraz owinięte folią aluminiową również mogą być grillowane parę minut. 

Czosnek

Czy próbowałeś już może ajillo asado? Ta hiszpańska alternatywa dla masła czosnkowego jest prosta do przygotowania i najbardziej posmakuje wszystkim fanom czosnku z dodatkiem oliwy z oliwek i solą na świeżej ciabatcie. Wystarczy położyć na grillu główki czosnku – bezpośrednio na ruszcie lub owinięte w folię aluminiową. Szczególnie dobrze sprawdza się w takiej potrawie świeży czosnek. Warzywa są gotowe, gdy ząbki staną się miękkie i łatwo można je wycisnąć z łupinki. W zależności od temperatury i wielkości główki czas grillowania czosnku wynosi od 45 do 60 min.

Kukurydza

Kukurydza należy do klasyków dań z grilla. Najlepiej smakuje posmarowana masłem ziołowo-czosnkowym i obgryzana bezpośrednio z kolby. Pomocne przy tym są małe drewniane patyczki do szaszłyków, wbite z prawej i lewej strony kolby. Całą kolbę należy grillować przez około 15 min. Wcześniej można ją namaczać w wodzie przez ok. 10 min. lub chwilę gotować. Skróci to czas grillowania, a kukurydza będzie dzięki temu szczególnie soczysta. Aby słodkie ziarenka nie były skarmelizowane, ani nie sczerniały, kolby kukurydzy można owinąć w folię aluminiową albo położyć je na brzegu rusztu, zostawiając ich naturalne liście. Niezależnie od formy grillowania – aby kukurydza była równomiernie upieczona ze wszystkich stron, należy ją kilka razy obrócić.

Papryczki pepperoni

Kto, korzystając z grillowania, chce zadbać o swój system immunologiczny, ten może położyć na ruszcie świeże lub marynowane w oleju pepperoni. W zależności od rodzaju te ostre strąki zawierają do 150 mg witaminy C na 100 g warzywa. Krewna chili i papryki oferuje spektrum smaku – od słodkawo-łagodnego do ognisto-ostrego. Przy zakupie pepperoni należy pamiętać o zasadzie: im mniejsze warzywo, tym ostrzejsze. Połączone z fetą i czosnkiem, sprawi, że na Twoim talerzu grillowym zagości grecka nuta.

UWAGA!: Po przygotowaniu ostrego pepperoni natrzyj ręce olejem, a następnie umyj mydłem. Zawarta w pepperoni kapsaicyna może bowiem podrażnić śluzówki.

Papryka

Czerwona, żółta albo zielona – owoc jagody z rodziny psiankowatych oferuje nam kolorową paletę barw na ruszcie. Oprócz tego kolor informuje nas o stopniu dojrzałości strąka: zielone papryki są niedojrzałe i łagodniejsze w smaku, dojrzałe – żółte lub czerwone – mają wyraźniejszy aromat i wyższą zawartość witaminy C. Wydrylowane papryki doskonale smakują z nadzieniem z posiekanych oliwek, czosnku, ricotty lub owczego sera. Czas grillowania papryk wynosi ok. 10–15 min.

UWAGA!: przy zbyt wysokiej temperaturze papryki stają się gorzkie.

Pomidory

Nieważne duże czy małe – pomidory lubi właściwie każdy z nas. A więc – pomidory na grill! Większe mięsiste pomidory można łatwo wydrążyć i napełnić kuskusem i serem fetą. Małe – np. cherry, nadziane razem z ciabattą i czosnkiem na drewniany szaszłyk, stworzą włoską atmosferę na grillu. W zależności od wielkości pomidora zmienia się czas grillowania. Gdy skórka lekko pęka, oznacza to, że pomidor jest odpowiednio zgrillowany.

Szparagi

Bez dodatków, w lekkiej marynacie lub owinięte szynką szparagi są pożądanym jedzeniem na grillu. Zielone szparagi lepiej nadają się do grillowania, ponieważ są odrobinę cieńsze. Już po ok. 6 min. bezpośredniego oddziaływania wysokiej temperatury, np. w tacce aluminiowej, są gotowe do spożycia. Kto jednak nie chce zrezygnować z białych szparagów, może je wcześniej zblanszować, aby skrócić ich czas grillowania.

W przypadku szparagów bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Nikt przecież nie lubi włókien, resztek skóry i zdrewniałych kawałków. Szparagi obieramy zawsze od góry – oczywiście zostawiając główkę. Dolną cześć obieramy dokładniej, ponieważ skórka w tej części jest zazwyczaj grubsza. Ważne jest, by odciąć końcówki łodyżek, ponieważ są one w tym miejscu szczególnie włókniste.