Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
To nie Twój sklep?
Zmień
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Do it yourself

Sztuka zdobienia pisanek 

Samodzielne przygotowywanie  pisanek jest w wielu rodzinach tradycją wielkanocną. Poniżej znajdziesz pomysły na artystyczne zdobienie jaj, które zaczerpnęliśmy od dwóch niezwykłych artystów. Podajemy również wskazówki, jak farbować jaja. A więc chwyć za pędzle oraz nożyczki i barwniki  - i do pracy!

Sztuka zdobienia pisanek nr 1: miniaturowy świat z papieru

Stefan Linner ma nietypowe hobby: tworzy świat w miniaturze na pisankach wielkanocnych. W tym celu potrzebuje spokojnej ręki, mocnych okularów, pincety, kleju błyskawicznego i skalpela. Tylko w ten sposób może malutkie domy, statki i inne formy z papieru umieścić w dokładnie wyznaczonym punkciku na jajkach. „Kiedy zaczynam wykonywanie ozdób, często nie wiem, jak jajko będzie wyglądało na końcu. Wiele pomysłów przychodzi mi do głowy dopiero w czasie pracy”, opowiada Stefan Linner. Zanim zaczął ozdabiać pisanki papierowymi dziełami sztuki, wykonywał na nich rysunki drewnianymi kredkami. „W pewnym momencie chciałem jednak stworzyć coś nowego. Coś, czego jeszcze nie było i co różniłoby się od tradycyjnych pisanek. I tak wpadłem na pomysł tworzenia miniaturowych światów z papieru”, dodał artysta. W naszej galerii zdjęć znajdziesz kilka jego prac.

https://media.kaufland.com/images/PPIM/AP_Content_150/pol/06/45/Asset_2140645.jpg
https://media.kaufland.com/images/PPIM/AP_Content_150/pol/07/74/Asset_2140774.jpg
https://media.kaufland.com/images/PPIM/AP_Content_150/pol/05/99/Asset_2140599.jpg
https://media.kaufland.com/images/PPIM/AP_Content_150/pol/09/41/Asset_2140941.jpg

Sztuka zdobienia pisanek nr 2: pisanki z przesłaniem  

https://media.kaufland.com/images/PPIM/AP_Content_150/deu/18/66/Asset_1981866.jpg
© Jeannine Platz

Kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania, ma dla Jeannine Platz, artystki z Hamburga, szczególną wartość: „Przez jedno pociągnięcie piórem pojedyncze słowo nabiera takiej samej siły oddziaływania, jak cały wiersz”, mówi Jeannine. Z tego powodu ozdabia w ten sposób nie tylko swoje obrazy i zaproszenia, lecz właściwie wszystko, co wpadnie jej w ręce: ściany, parasole albo właśnie jajka.

Pod kątem techniki trochę inny, ale obecnie bardzo modny, jest tzw. „hand lettering”. Polega on na tym, że kaligrafia jednej litery polega na jednym pociągnięciem pióra: litera pisana jest w sposób kontrolowany i z rozwagą, sprawia wrażenie lekkości. Nie jest tu możliwa korekta, gdyż zaburzyłaby ona kształt litery.

W przypadku techniki typu „hand lettering” litery są raczej rysowane, a ich kształt tworzony za pomocą pisaków z pędzelkiem i cienkopisów. Linie są łączone, a puste przestrzenie malowane. „W obu metodach ważna jest jednak zasada: Ćwiczenie czyni mistrza. Poza tym polecam wypróbowanie różnych „narzędzi”, mówi Jeannine Platz. I jeszcze jedna rada artystki dotycząca pokrywania napisami jajek: zawsze należy używać wodoodpornego pisaka. Kto zaś używa farby akrylowej, powinien jajko w jakiś sposób przymocować, np. w odpowiednich uchwytach, gdyż w przeciwnym razie przekręcanie go w dłoni przy malowaniu może spowodować rozmazanie się farby.

Sztuka zdobienia pisanek nr 3: Farbowanie za pomocą naturalnych barwników

Jeżeli jednak ktoś woli ozdabiać pisanki w tradycyjny sposób i na kolorowo, może sięgnąć po barwniki. Wiele artykułów spożywczych może zafarbować pisanki w naturalny – idealny dla alergików sposób, i co ważne, nie barwiąc przy tym białka jajka.

Poniższe artykuły spożywcze mogą posłużyć do farbowania pisanek*:

burak czerwony (250 g) – kolor czerwony  

szpinak lub pietruszka (20 do 50 g) – kolor zielony

borówka czarna (20 do 50 g) – kolor niebieski  

kurkuma (1 do 3 łyżeczek) lub marchewka (250 g)  – kolor żółto-pomarańczowy  

łupiny cebuli (20 do 50 g)  – kolor brązowy  

kapusta czerwona (500 g) – kolor liliowy  

*Masa w gramach na 1 l wody. Jeżeli ktoś chce uzyskać intensywniejszy kolor, powinien włożyć do wody większą ilość danego składnika.

Czas gotowania: 30 do 60 minut, w zależności od pożądanej intensywności danego koloru.

 

Jak farbować pisanki

Krok 1: przed farbowaniem umyć jajka odrobiną wody z octem. Ocet spowoduje, że skorupka jajka dobrze się zabarwi.

Krok 2: składniki takie jak burak, marchewkę czy czerwoną kapustę grubo posiekać. Dla każdego składnika osobno napełnić garnek wodą i zagotować.

Krok 3: po ugotowaniu wyjąć składniki i poczekać, aż wywar trochę ostygnie.

Krok 4. świeżo ugotowane jajka włożyć na pół godziny do barwnika. W tym czasie można je od czasu do czasu wyjąć łyżką sprawdzając intensywność koloru. Wydmuszki na krótko zanurzyć w wywarze, następnie osączyć i opłukać w zimnej wodzie.

Krok 5: jajka ułożyć na kratce kuchennej wyłożonej ręcznikiem papierowym i poczekać, aż wyschną.

Krok 6: aby matowym kolorom nadać nieco więcej blasku, wyschnięte pisanki natrzeć odrobiną oleju jadalnego.

Pomysł nr 1  

https://media.kaufland.com/images/PPIM/AP_Content_150/deu/18/92/Asset_1981892.jpg

Patyczek higieniczny zamoczyć w soku cytrynowym i na niepomalowanych skorupkach jajek narysować nim punkciki, linie etc. Następnie włożyć jajka do barwnika. Miejsca, które miały kontakt z sokiem cytrynowym, nie pokryją się kolorem.

Pomysł nr 2

https://media.kaufland.com/images/PPIM/AP_Content_150/deu/18/93/Asset_1981893.jpg

Do ozdobienia pisanek naturalnymi wzorami można wykorzystać liście bluszczu, paproci lub pietruszki. W tym celu należy je położyć na jajku, włożyć w pończochy nylonowe albo owinąć nitką i zanurzyć w wywarze z barwnikiem. Uwaga: pończochy i liście usunąć dopiero wtedy, gdy wszystko całkowicie wyschnie (najlepiej zostawić na noc).

Pomysł nr 3

https://media.kaufland.com/images/PPIM/AP_Content_150/std.lang.all/54/17/Asset_995417.jpg

Równie piękne wzory można uzyskać, owijając jajka przed farbowaniem gumkami i wkładając je w tej postaci do garnka z barwnikiem. Także tutaj obowiązuje zasada: poczekać, aż wszystko dobrze wyschnie i dopiero potem ściągnąć gumki.