Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
To nie Twój sklep?
Zmień
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Nigeria... i sztuka gry w piłkę nożną

Po pierwszym awansie do mundialu w 1994 r. Nigeria kwalifikowała się do wszystkich MŚ, z wyjątkiem 2006 r. w Niemczech. W 2002 r. w Japonii/Korei Płd oraz w 2010 r. w RPA drużyna "Super Eagles" zakończyła swój udział w turnieju w fazie grupowej. W pozostałych rozgrywkach, w których brała udział zajmująca obecnie 48. miejsce w światowym rankingu FIFA drużyna nigeryjska kończyła swój udział w MŚ w 1/8 finału. Udział w tegorocznym turnieju w Rosji umożliwiła Nigeryjczykom min. wygrana z Kamerunem, obecnym mistrzem Afryki. Najbardziej znani piłkarze nigeryjscy to Jay-Jay Okocha oraz Chinedu Obasi.                

Nigeria… i  sztuka kulinarna 

  • Piwo nigeryjskie warzone jest z sorgo
  • Zobo to nigeryjski napój bezalkoholowy, przygotowywany z suszonych liści afrykańskiej malwy
  • Nigeryjskie specjały kulinarne to min.: suya  (grillowana wątróbka i wołowina w formie szaszłyków), kilishi (suszne, przyprawione mięso), zupa pieprzowa, egussi (mięsne danie jednogarnkowe z suszonym mięsem i ziarnami melona), ikokore (zupa z ryby i batatów) i deser boli (pieczone banany).                                                                                                                                                                            
  • Nigeryjczycy nie słyną z punktualności. Mówi się nawet o „afrykańskim pojęciu czasu”. Im wyższy status społeczny reprezentuje nasz gość, tym bardziej może się spóźnić. Za przejaw nieuprzejmości uchodzi patrzenie prosto w oczy.