Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
To nie Twój sklep?
Zmień
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Kolumbia... i sztuka gry w piłkę nożną

Reprezentacja Kolumbii, czyli „Los Cafeteros” w 2018 roku pojawi się po raz 6. w tej imprezie sportowej. W historii mundialu szczególnie zapisał się ich zawodnik Carlos Valderrama, piłkarz z charakterystyczną burzą loków, który z drużyną narodową wystąpił aż 111 razy! W roku 1994, w meczu decydującym o awansie, rozgrywanym ze Stanami Zjednoczonymi, samobójczego gola strzelił Andrés Escobar, a Kolumbia ostatecznie przegrała 1:2. Po powrocie do kraju, najprawdopodobniej z tego powodu, piłkarz został zastrzelony przez fanatyka. Na poprzednich mistrzostwach Kolumbijczycy doszli do ćwierćfinału, który ostatecznie przegrali po zaciętej walce w meczu Brazylią – gospodarzem całego turnieju. Znajdująca się na 16. miejscu rankingu FIFA drużyna narodowa Kolumbii ma w swoich szeregach same supergwiazdy europejskich topowych lig, min. Davida Ospinę (Arsenal London), Christiana Zapatę (AC Milan), Juana Cuadrado (Juventus Turyn), Jamesa Rodrigueza (Bayern Monachium), Radamela Falcao (AS Monaco).

Kolumbia… i  sztuka kulinarna 

  • Typowo  kolumbijskim śniadaniem jest changua, czyli zupa mleczna z jajkiem w koszulce
  • płatków owsianych w Kolumbii się nie je, lecz wypija – napój nosi nazwę „avena”
  • kawa pierwotnie nie rosła w Kolumbii, choć obecnie kraj ten eksportuje ponad 800 tys. ton produktu na światowy rynek
  • Kolumbijczycy słyną z ciekawego sposobu podania kawy: do pustej filiżanki wrzucają kawałek słonego sera i zalewają go gorącym napojem, tak by ser go wchłonął
  • napój „aguardiente”, pomimo że dosłownie oznacza ognistą wodę, jest słodkim alkoholem
  • daniem narodowym jest bandeja paisa (dosł. półmisek regionu), który łączy wszystkie potrawy kolumbijskiej kuchni – stek wołowy lub mięso mielone, kiełbaski, kaszankę, smażony boczek wieprzowy, smażone banany, jajko sadzone, czerwoną fasolę, ryż, awokado i arepy (okrągłe placki z mąki kukurydzianej).