Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
To nie Twój sklep?
Zmień
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Francja... i sztuka gry w piłkę nożną

Francuzi wielokrotnie tworzyli historię MŚ, min. strzelili pierwszego gola MŚ (Lucien Laurent, 1930 rok, mecz z Meksykiem), ich bramkarz Alex Thépot jako pierwszy obronił karnego (1930 rok, mecz z Chile), Peter Shilton i Fabien Barthez mają na swoim koncie największą liczbę rozegranych meczów na MŚ bez straty bramki – aż 10, a Just Fontaine strzelił jak dotąd największą liczbę bramek w jednym turnieju – 13 w 1954 roku. Oprócz tego Francja, mistrz świata z 1998 r. i wicemistrz świata z 2006 r., jest jedyną europejską drużyną, która zgłosiła się do wszystkich eliminacji tego turnieju. Do tegorocznych rozgrywek reprezentacja zakwalifikowała się jako pierwsza z grupy A i to mimo wyniku 0:0 w meczu z Białorusią, 0:0 z Luksemburgiem i porażki 2:1 ze Szwecją.  

Francja… i  sztuka kulinarna 

  • Francja jest krajem, w którym odnotowuje się największe na świecie spożycie serów – prawie 26 kg na osobę w skali roku. Tu też najwięcej produkuje się tego produktu – z Francji pochodzi ponad 1200 różnych gatunków sera!
  • 16% wszystkich win świata pochodzi z Francji (tylko we Włoszech produkuje się więcej, bo aż 18%)                                                                                                                                                                                                                                                                      
  • Największą kwotę, jaką kiedykolwiek wydano na butelkę wina, przeznaczono na trunek pochodzący z Francji – było to 304 000 USD za Château Cheval Blanc z 1947 roku za 6-litrową butelkę. Wśród sprzedaży butelek wina o standardowej pojemności (0,75 ml) także królują francuskie wina – w 2010 roku Château Lafite-Rothschild z 1869 r. na aukcji w Hongkongu osiągnęło wartość 232 692 dolarów, a sprzedano wówczas aż trzy butelki
  • Francuzi wypijają rocznie ok. 179 mln butelek szampana!
  • we Francji sprzedaje się 10 mld bagietek rocznie!