Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
To nie Twój sklep?
Zmień
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Dania... i sztuka gry w piłkę nożną

Dania w MŚ pojawiła się po raz pierwszy w 1986 roku. Po wygranych ze Szkocją 1:0, Urugwajem 6:1 i RFN 2:0, duńska reprezentacja wyszła z pierwszego miejsca w grupie do 1/8 turnieju, po czym przegrała z Hiszpanią 1:5 i pożegnała się z rozgrywkami. W kolejnych mistrzostwach Duńczycy wzięli udział dopiero po 12 latach. Wygrywając z Nigerią 4:1, dotarli na nich do ćwierćfinału, w którym przegrali z Brazylią 2:3 i odpadli z turnieju. Na MŚ w 2002 roku Dania w 1/8 finału przegrała z Anglią 0:3, odpadając z turnieju. Osiem lat później w RPA Duńczycy nie wyszli z fazy grupowej. Do tegorocznych rozgrywek Dania zakwalifikowała się z drugiego miejsca. Drużyna zajmuje 12. miejsce w rankingu FIFA.

Dania… i  sztuka kulinarna 

  • Co roku w Danii sprzedaje się ok. 3 mln rød pølse – dosłownie "czerwone kiełbaski", grillowane  podłużne kiełbasy wieprzowe, serwowane najczęściej z musztardą lub keczupem                                                                                                                                                                                                                      
  • w Danii płaci się dodatkowy podatek od słodyczy 
  • duńska restauracja „Noma“ uznawana jest za „najlepszą restaurację świata” – od 2010 r. czterokrotnie została odznaczona tym tytułem.  W 2016 r. w Kopenhadze to miejsce zamknięto, ale w lutym 2018 r. ponownie otwarto w Wolnym Mieście Christiania (część Kopenhagi). W 2015 r. powstał film dokumentalny pt. „Noma My Perfect Storm“, w którym można było zobaczyć, jak wygląda najlepsza restauracja świata od kuchni. Obraz na ekranach polskich kin był wyświetlany w 2017 r.