Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
To nie Twój sklep?
Zmień
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Anglia... i sztuka gry w piłkę nożną

„Ojczyzna piłki nożnej” – Anglia do MŚ w Rosji zakwalifikowała się nie przegrywając żadnego meczu w swojej grupie. W tym roku Lwy Albionu po raz 15. wezmą udział w mistrzowskim turnieju. Po raz pierwszy pojechali na mundial dopiero w 1950 r., ponieważ wcześniej nie przyjmowali do wiadomości, że muszą kwalifikować się do turnieju w sporcie, który sami wynaleźli. Występ Anglii na zeszłych MŚ skończył się już w fazie grupowej, ale na pozostałych 13 turniejach Anglicy niemal zawsze liczyli się w rozgrywkach, dwa razy grając w półfinale, a raz sięgając po tytuł mistrza świata (1966 rok).

Jednym z najsłynniejszych angielskich piłkarzy jest Gary Lineker, król strzelców Mistrzostw Świata w 1986 roku, podczas których zdobył 6 bramek, z czego 3 gole strzelił Polsce! Piłkarz znany był ze swojej wyjątkowo czystej gry – w całej swojej karierze nigdy nie otrzymał żółtej kartki (!), choć w Polsce kojarzy się głównie jako „kat polskiej reprezentacji”  – na pięć rozegranych meczów strzelił nam aż sześć bramek. Lineker znany jest także ze swojego powiedzenia, że „piłka nożna to gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy”.

Anglia i sztuka kulinarna

  • Pierwsza restauracja typu fish’n’chips w Anglii została otwarta w 1860 r. przez żydowskiego imigranta
  • do angielskich specjałów, oprócz fish & chips, zalicza się jagnięcinę z miętą oraz wieprzowinę z musem jabłkowym
  • największa indyjska restauracja świata nazywa się Aakash Restaurant i znajduje się w przebudowanym kościele z XIX w. w Cleckheaton w West Yorkshire
  • mince pies to słodkie ciasteczka z pasztetem, nadziewane mieszanką owoców, które w Anglii je się tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia i w sylwestra
  • 25% wszystkich Anglików ma nadwagę
  • w Anglii pije się najwięcej herbaty na świecie
  • W 1814 r. Londyn został zalany piwem! 1,4 mln litrów tego trunku płynęło ulicami stolicy, po tym jak pękła olbrzymia kadź warzelna.