Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Makaron azjatycki i jego rodzaje

Smażony makaron z warzywami i sosem sojowym, azjatycka zupa z makaronem mie lub ramen – przepisów jest nieskończenie wiele. Ale czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje makaronu, jakie składniki do nich dobrać i jak je przyrządzić? Mamy odpowiedzi na te pytania i sprawdzone przepisy.

Na białym głębokim talerzu widać smażony makaron azjatycki.
© topntp – stock.adobe.com

Informacje w skrócie

  • Soba, ramen, udon, mie: Wybór makaronów azjatyckich jest ogromny.
  • Różnią się smakami i konsystencją.
  • Tutaj dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas gotowania i jakie rodzaje makaronu są odpowiednie dla poszczególnych potraw.
Definicja

Co to jest makaron azjatycki?

Makaron ma długą tradycję nie tylko w Europie, ale także w kuchni azjatyckiej. Każdy, kto kiedykolwiek był w Azji, zna tradycyjne przydrożne garkuchnie, z których roztaczają się intensywne aromaty. Różnorodność odmian jest taka sama jak w Europie, ale makaron azjatycki różni się pod względem smaku i sposobu przyrządzania. W przeciwieństwie do makaronu europejskiego, jest on zazwyczaj wytwarzany z ryżu i skrobi. Dlatego jest nieco bardziej kleisty i często ma intensywniejszy smak. 


Zalety

Co wyróżnia makaron azjatycki?

Miseczka zupy z makaronem ryżowym, obok sos sojowy
© WONG SZE FEI – stock.adobe.com Doskonały do zup: Makaron ryżowy jest jednym z wielu rodzajów makaronu azjatyckiego.

W porównaniu z makaronem europejskim produkowane z pszenicy durum makarony azjatyckie mają zdecydowaną zaletę: Mimo że w celu dobrego zakonserwowania są również suszone, przyrządza się je bardzo szybko. Zazwyczaj wystarczy kilka minut gotowania w gorącej wodzie lub bulionie. Ponieważ podstawowe składniki w różnym stopniu wchłaniają sosy i przyprawy, ważne jest, aby wiedzieć, jaki makaron pasuje do danego dania.


Rodzaje

Jakie są rodzaje makaronu azjatyckiego?

Azjatyckie odmiany makaronu różnią się wyglądem, składem i konsystencją. Poniżej przedstawiamy przegląd ich popularnych rodzajów:

Makaron ryżowy

Patelnia z makaronem azjatyckim i małe miseczki z różnymi dodatkami
© gkrphoto – stock.adobe.com Makaron azjatycki i warzywa to podstawowe składniki wielu pysznych i zdrowych potraw.

Kształtem przypomina makaron wstążki, ale ma znacznie jaśniejszy kolor – to zasługa mąki ryżowej, z której jest produkowany. Ten bezglutenowy makaron można znaleźć w wielu przepisach kuchni azjatyckiej: Wietnamczycy używają makaronu azjatyckiego na przykład do zupy pho bo, a Tajowie do pad thai, potrawy z sosem rybnym, jajkiem i orzeszkami ziemnymi. Jest to również popularny dodatek do wielu dań z warzyw przygotowywanych w woku.

Makaron szklany

Suche cienkie nitki łatwo się łamią. Jednak po włożeniu do wody szybko miękną i stają się niemal przezroczyste. Ponieważ makaron sojowy składa się ze skrobi z fasoli mung i wody, jego smak jest bardzo neutralny. Jest więc idealny, gdy chcemy, aby przenikał innymi smakami, na przykład w sałatce lub zupie. Ten delikatny makaron azjatycki nadaje się również jako nadzienie do sajgonek i innych azjatyckich pierożków. Smażone w głębokim tłuszczu stanowią ładną dekorację na talerzu.

Makaron ramen

Intensywnie żółty, długi i lekko zawinięty – tak właśnie wygląda makaron serwowany przede wszystkim w japońskich barach ramen. Tam kucharze codziennie przygotowują go z mąki pszennej, jaj, wody i soli. Podaje się go klasycznie w zupie. W Niemczech zwykle sprzedawany jest suchy makaron ramen bez dodatku jajek. Jeśli nie używasz go do zup, usmaż na patelni albo podawaj z mięsem lub rybą. Gotowany w wodzie jest gotowy po okołu pięciu minutach.

Makaron mie

Wywodzący się z kuchni chińskiej długi makaron mie jest sprzedawany głównie jako produkt instant, suszony w blokach. Ta odmiana zawiera mąkę pszenną, wodę, jajko i sól, a wyglądem przypomina spaghetti. Ugotowany makaron dobrze smakuje w rosole z kurczaka lub przyrządzony z sosem w woku. Dzięki swojej chropowatej strukturze makaron mie bardzo dobrze wchłania płyny.

Makaron udon

Makaron udon można łatwo rozpoznać po jego kształcie: Przypomina spaghetti, ale jest znacznie grubszy (około 2 do 4 milimetrów), lżejszy i bardziej elastyczny. Makaron udon produkuje się z mąki pszennej, soli i wody. Jest jędrny, można go więc spożywać w czystej postaci z intensywnym dipem z sosu sojowego, imbiru i pikantnej pasty sambal oelek. Dobrze smakuje udon z warzywami, kurczakiem lub tofu smażony w woku. Dostępny w sprzedaży makaron jest zazwyczaj wstępnie ugotowany i pakowany próżniowo, dlatego wystarczy gotować go przez około trzy minuty.

Makaron soba

Ten brązowoszary japoński makaron robi się z gryki i wody. Wyróżnia go lekko orzechowy smak. Tutaj jest następująca zależność: Im więcej gryki, tym intensywniejszy aromat. Czasami dodaje się wodorosty, które zmieniają kolor makaronu na zielonkawy. Makaron soba podaje się na zimno z różnymi dipami, z sosu sojowego lub wywaru rybnego albo na gorąco jako składnik zup. 

Makaron somen

Ten delikatny makaron jest jednym z najcieńszych w kuchni japońskiej. Jest tradycyjnie wytwarzany z mąki gryczanej lub pszennej i ma podłużny kształt. Charakteryzuje go słodkawy aromat, dlatego makaron somen jest często dodawany do letnich sałatek. Jest szybki w przygotowaniu: wystarczy go gotować przez około dwie minuty.


Przyrządzanie

Jak przyrządzić makaron azjatycki?

Czas gotowania może być różny w zależności od rodzaju makaronu, a także od tego, czy jest on już wstępnie ugotowany czy suszony. Zawsze należy sprawdzić informację na opakowaniu. Istnieje wiele sposobów przyrządzenia pysznego makaronu azjatyckiego. Na pewno znajdziesz je w naszym świecie przepisów!