Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

To musisz wiedzieć o krewetkach

Małe, smaczne i bogate w białko. Są prawdziwym dobrodziejstwem dla zrównoważonej diety! Ale czym różnią się krewetki, gambas i shrimps? Dowiedz się, jak rozpoznać prawdziwe krewetki, dlaczego uznawane są za zdrowe jedzenie i o czym pamiętać przy ich przyrządzaniu.

Dużo krewetek w szarej prostokątnej misie ustawionej na pasiastym ręczniku kuchennym.
© Kaufland

Informacje w skrócie

  • Czym są krewetki i kiedy mówimy o scampi? Tutaj dowiesz się, jak rozróżniać skorupiaki.
  • Prawidłowa obróbka krewetek zapobiega ich twardnieniu.
  • Tutaj dowiesz się, jak przyrządzić krewetki i co się z nimi dobrze komponuje. 
Definicja

Kraby, gambas, shrimps: Czy to też są krewetki? 

Na początek warto wyjaśnić kilka terminów: Krewetki to ogólne określenie skorupiaków swobodnie pływających lub żyjących przy dnie zbiorników wodnych. Te małe stworzenia o delikatnym mięsie są oferowane pod wieloma nazwami. Na przykład, gdy jemy „kraby” lub „kraby z Morza Północnego”, w rzeczywistości są to krewetki z Morza Północnego – a nie skorupiaki z charakterystycznymi dużymi szczypcami. W języku potocznym kraby i krewetki są często używane jako synonimy. W sprzedaży używane są też określenia shrimps lub prawns. Gambas lub krewetki królewskie to po prostu duże krewetki. Do tej kategorii należą również czarne krewetki tygrysie, które pochodzą głównie z hodowli azjatyckich. Z kolei do krewetek nie zalicza się zwierząt morskich posiadających szczypce, tj. homarów, langust i scampi.


Dostępność

Gdzie kupić krewetki? 

Skorupiaki i inne składniki, skropione olejem i posypane ziołami.
© Kaufland Te skorupiaki są dostępne w pancerzu, obrane, surowe, wstępnie ugotowane, świeże lub mrożone.

Już od dawna krewetki są dostępne nie tylko w wybranych restauracjach lub na targu rybnym, ale także mrożone w supermarkecie. Popyt na nie rośnie, a znaczna jego część jest obecnie pokrywana przez owoce morza hodowane w akwakulturach. Są one ściśle kontrolowane i w niczym nie ustępują smakiem swoim dziko żyjącym gatunkom.

Te bogate w składniki odżywcze skorupiaki są dostępne w pancerzu, obrane, surowe, blanszowane, świeże lub mrożone. Kupione w skorupie pozostaną ładne i soczyste w środku po grillowaniu lub usmażeniu. Ponadto, gotując przez chwilę pancerze w wodzie, można tanio przygotować wywar na przykład do zupy rybnej. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, możesz kupić już obrane i oczyszczone krewetki. Można je bezpośrednio dodać do makaronu lub ryżu na patelni.


Przyrządzanie

O czym pamiętać przy przyrządzaniu krewetek?

Właściwie tylko jedna rzecz może się nie udać podczas przyrządzania krewetek, a mianowicie stopień ich ugotowania. Wystarczy tylko kilku minut, aby były gotowe. Dlatego dodawaj je do pozostałych składników dopiero na koniec. Zbyt długo gotowane będą mieć gumowatą konsystencję. Zasadniczo dłuższa obróbka w wysokiej temperaturze sprawia, że mięso szybko staje się suche i twarde. Z tego względu czas gotowania należy ograniczyć do kilku minut, a mięso powinno być nadal lekko przezroczyste. Są gotowe, gdy stają się różowe i pojawiają się na nich białawe plamki białka.


Aspekt zdrowotny

Czy krewetki są zdrowe?

Zawartość witamin sprawia, że krewetki są elementem zdrowej, zrównoważonej diety: Zawierają witaminy A, B, C, D, E i K oraz kwas foliowy. Pozostałe składniki to żelazo, jod, wapń i magnez. Ponadto skorupiaki te mają dużo białka i mało kalorii. Niewielka zawartość tłuszczu przy wysokim udziale białka sprawia, że stanowią one idealny składnik dla osób na diecie niskowęglowodanowej. 


Przechowywanie i trwałość

Jak przechowywać krewetki?

Ze względu na wysoką zawartość białka krewetki dość szybko się psują. Dlatego należy kupować świeże w dniu, w którym chcemy je przyrządzić i zjeść. Nie wolno ich ponownie zamrażać po uprzednim rozmrożeniu. Lepiej ich też nie odgrzewać. Nie tylko tracą smak, ale również łatwo się psują, gdy łańcuch chłodniczy zostanie przerwany.


Przepisy

Przepisy na krewetki: Z czym się komponują? 

Miska z krewetkami, ryżem i warzywami, w tym groch, fasola i papryka.
© Kaufland Krewetki można serwować na wiele sposobów – na przykład w hiszpańskiej paelli.

Nie tylko idealnie wpisują się w zbilansowaną dietę, ale mają też uniwersalne zastosowanie. Czy to smażone, grillowane, gotowane tradycyjnie czy na parze – przepis z krewetkami zawsze się sprawdza. Podobnie jak ryby, skorupiaki dobrze komponują się z warzywami, ryżem, makaronem i sałatą. Na przykład smażone krewetki na risotto z grzybami to doskonały przepis na szybkie i łatwe danie. Kolejnym klasykiem jest hiszpańska paella. Jeśli lubisz kuchnię azjatycką, wypróbuj przepis na słynny tajski tom kha kung, czyli kokosową zupę podawaną z krewetkami. Smakują również na surowo, na przykład serwowane z delikatnym sosem koktajlowym. Z tymi owocami morza doskonale komponuje się lekkie białe wino. 

Tak podbijesz smak krewetek

Te zdrowe skorupiaki wspaniale harmonizują z przyprawami, takimi jak chili, curry czy wanilia. Jeśli chcesz doprawić je ziołami, najlepiej użyć mięty, kolendry lub bazylii. Doskonale współgra z nimi czerwona cebula. Sok z cytryny lub limonki nadaje ugotowanym skorupiakom przyjemną świeżość. Wyśmienicie smakują w potrawach warzywnych z czosnkiem, cukinią czy papryką. Mogą tworzyć niecodzienne, egzotyczne połączenie ze słodkimi owocami, takimi jak ananas, liczi czy mango. Wielu osobom smakują z mięsem drobiowym, na przykład w szaszłykach z grilla ze świeżą sałatą. Ale można je również łączyć z boczkiem. 

Pyszne przepisy do wypróbowania w domu