Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Chili: Najostrzejsza przyprawa w kuchni

Chili zaostrza apetyt: Ta niewielka odmiana papryki nie tylko nadaje gulaszom i sosom ostry smak, ale stanowi często pikantny akcent deserów czekoladowych. Co trzeba wiedzieć o tej najostrzejszej papryce, jej uniwersalnym zastosowaniu, pochodzeniu i różnorodności.

Kilka strąków papryczek chilli ułożonych obok siebie na czerwonym tle
© Mara Zemgaliete - stock.adobe.com

Informacje w skrócie

  • Chili nadaje potrawom wspaniały aromat. Dowiedz się więcej, jakie walory ma ta najostrzejsza papryka.
  • Opiszemy jej odmiany i objaśnimy, co to jest tak zwana skala Scoville'a.
  • Papryczki chili łatwo się suszy i przechowuje. Dobrze komponują się z warzywami, rybami, mięsem i serem.
  • Zaostrzyliśmy ci apetyt? Na końcu artykułu przedstawimy apetyczne przepisy, które warto wypróbować.
Definicja

Co to jest chili?

Chili to tak naprawdę bliski krewniak papryki. Zarówno świeże, jak i suszone jest doskonałą przyprawą, a jego łagodniejsze odmiany są apetyczną przekąską. W zależności od rodzaju, wielkości i stopnia dojrzałości, aromat tych małych pikantnych papryczek może być ostry, dymny, ziemisty, ognisty, owocowy, a czasem nawet słodki. I właśnie za tę różnorodność je kochamy! Doskonale smakują nadziewane, marynowane w occie, suszone w płatkach i sproszkowane jako przyprawa lub przetworzone w ostrych sosach, takich jak sambal oelek i tabasco.


Botanika i pochodzenie

Klasyfikacja botaniczna i pochodzenie

Chili jest rośliną z gatunku Capsicum (papryka) i należy do rodziny psiankowatych. Jej nazwa wywodzi się z azteckiego języka nahuatl, w którym słowo „chili” oznacza „czerwony”. Tutaj dowiesz się, co z botanicznego punktu widzenia jest tak wyjątkowego w tej roślinie i w jaki sposób przed wiekami trafiła do Europy.

Botanika

Rośliny zielne osiągają wysokość od 100 do 150 centymetrów. Istnieją również odmiany okrywowe, krzaczaste i większe. W kuchni owoce chili nazywane są strąkami, ale botanicy klasyfikują je jako jagody. Mają one różne kształty – od okrągłych, po długie spiczaste i cylindryczne. Przybierają kolor czerwony, pomarańczowy, a nawet fioletowy, ale występują też w pięknych odcieniach żółci i zieleni. W zależności od odmiany owoce osiągają długość do 20 cm. Kwiaty tej rośliny są przeważnie białe, czasem fioletowe i zielonkawe, a eliptyczne liście mają soczysty zielony kolor.

Pochodzenie i występowanie

W Ameryce Południowej i Środkowej roślina chili jest uprawiana od 5000 lat. To Krzysztof Kolumb przywiózł ją do Europy na przełomie XV i XVI wieku po odkryciu Nowego Świata. Musiało jednak upłynąć trochę czasu, zanim rozpowszechniła się jako przyprawa. Pierwsze sadzonki roślin trafiły do hiszpańskich ogrodów klasztornych, gdzie były wykorzystywane do celów leczniczych. W XVI wieku to właśnie ich piękny purpurowy kolor sprawił, że sadzono je dla ozdoby w królewskich ogrodach. Dopiero w XIX wieku owoce tej rośliny trafiły do europejskich kuchni. W tym czasie, w efekcie kolonializmu chili dotarło też na kontynenty Afryki i Azji.


Właściwości zdrowotne i odżywcze

Czy chili jest zdrowe?

Chili nadaje potrawom wspaniały aromat i skutecznie pobudza metabolizm. Ale to nie są jedyne właściwości tego warzywa! Tutaj dowiesz się, co zawierają w sobie te ostre papryczki, jakie jest ich działanie w organizmie i kto powinien uważać na ostre potrawy.

Kapsaicyna nadaje ostrość

Ostro, ostrzej, chili: Za pikantny smak odpowiada kapsaicyna, która w naturalnym środowisku chroni roślinę przed zjedzeniem. Z kolei u człowieka substancja ta reguluje wydzielanie potu i temperaturę ciała. Dlatego właśnie ta mała ostra papryczka jest tak popularna w krajach o gorącym klimacie. Kapsaicyna rozszerza również kubki smakowe na języku.

Rezultat: Intensywniejsze doznania smakowe. Owoce papryki poprawiają również krążenie krwi. Osoby o wrażliwym żołądku lub cierpiące na zespół jelita drażliwego powinny unikać tej przyprawy lub stosować ją oszczędnie, ponieważ kapsaicyna podrażnia błony śluzowe. Duże ilości tego warzywa mogą powodować zgagę i problemy trawienne.

Stymulacja spalania tłuszczu

Każdy, kto chce schudnąć, wie, że niektóre produkty spożywcze wspomagają spalanie tłuszczu. Mają one silne działanie termogeniczne. W wyniku termogenezy organizm spala kalorie w celu wytworzenia ciepła. Regularne spożywania takich pokarmów zwiększa ten efekt. Z pewnością kojarzysz, jak chilli rozgrzewa ciało już w trakcie spożywania pikantnego posiłku.

Wartości odżywcze

Świeże papryczki chilli składają się w prawie 90 procentach z wody. Co jeszcze w nich się kryje:

Kalorie i wartości odżywcze na 100 g

Kalorie            38 kcal

Białko               2 g

Tłuszcz                   0 g 

Węglowodany  7 g    

Błonnik     3,6 g

Pozostałe składniki

Chilli dostarcza trzy razy więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Zawiera również witaminy B1 i B6 oraz minerały: potas, wapń, magnez, fosfor i cynk. Pośrednio ta najostrzejsza papryka wyzwala uczucie szczęścia. Nie tylko ze względu na jej niepowtarzalny smak, ale dlatego, że nasz organizm uwalnia adrenalinę i endorfiny, aby złagodzić bodziec bólowy w trakcie jedzenia. 


Odmiany chili

Jakie są odmiany chili?

Małe, średnie lub duże, czerwone, żółte, pomarańczowe albo zielone – i imponująca skala ostrości: Nie ma dwóch takich samych papryczek chili. Na świecie istnieje od 3 do 4 tysięcy rodzajów tego warzywa, które różnią się także smakiem. To, co je łączy, to pikantny smak. Bardziej lub mniej intensywny, w zależności od odmiany. Ostrość potraw zawierających kapsaicynę, obecną np. w papryczkach chili, można określić za pomocą tzw. skali Scoville'a. Podczas gdy papryka jalapeño osiąga wartości od 2500 do 5000 w skali Scoville'a i jest już uważana za dość ostrą, odmiana chili Bhut Jolokia wyróżnia się piekielną wartością 1000 000 jednostek.

Dla porównania: Zwykła słodka papryka ma wartości od 0 do 10, a peperoni od 100 do 500. W handlu często rozróżnia się smak łagodny, ostry i bardzo ostry. Niestety sam kolor nie jest wiarygodnym wskaźnikiem tego, jak pikantne są owoce. Jednak często zastosowanie ma zasada: Im mniejsze papryczki , tym są one ostrzejsze.

Cayenne

Długie owoce tej czerwonej odmiany chili z Meksyku mierzą od 5 do 20 centymetrów i mają dymny, lekko gorzkawy smak. Cayenne jest jedną z najostrzejszych papryk. W skali Scoville'a ma wartość 30 000–50 000 jednostek.

Papryka czereśniowa

Jeśli wolisz łagodniejszy smak, wybierz paprykę czereśniową. Ta okrągła, czerwona i wyjątkowo mięsista odmiana pochodząca z Węgier przypomina pomidorki koktajlowe. Serwuje się ją faszerowaną serem, marynowaną w occie lub jako dodatek do sałatek. Uwaga: Wariant papryki czereśniowej Cherry Bomb jest bardzo ostry. Z kolei zwykłe chili czereśniowe ma tylko 100–500 jednostek w skali Scoville'a.

Zielone jalapeño

Zielone, stożkowate jalapeño z Meksyku to jedna z najbardziej znanych i lubianych odmian chili! Ma długość od siedmiu do ośmiu centymetrów, grubość do dwóch centymetrów, a średnia wartość ostrości wynosi 2500–5000 jednostek w skali Scoville'a. Ta odmiana jest szczególnie popularna w kuchni meksykańskiej, gdzie dodaje się ją do salsy. Robi się z niej przyprawę do nachos lub nadziewa serem i smaży na głębokim tłuszczu w USA. Świetną przystawką są papryczki jalapenos owinięte w bekon.


Inne popularne odmiany to:

  • Anaheim
  • Bird Eye
  • Cayenne
  • Papryka czereśniowa
  • Chile Chipotle
  • De Arbol
  • Habanero
  • Serrano
  • Tabasco
  • Thai Chili

Uprawa i zbiory

Uprawa i zbiory chili

Teoretycznie zawsze możemy się cieszyć ostrym smakiem chilli: Przez cały rok dostępne są świeże strączki z importu, a także suszone – w całości, w płatkach lub mielone. Tutaj dowiesz się, gdzie dokładnie uprawia się te pyszne pikantne warzywa i jak się je zbiera:

Gdzie uprawia się chili?

Nadal powszechnie uprawia się je w krajach, z których pochodzi, czyli w Ameryce Południowej i Środkowej. Jednak główne obszary upraw znajdują się obecnie w Meksyku, Indiach, Indonezji, Tajlandii, Japonii i Chinach. Chili hoduje się także w niektórych krajach afrykańskich, w tym w Nigerii i Tanzanii, w południowej Europie i na południu Ameryki Północnej – często są to uprawy wielkoobszarowe. Przecież na całym świecie jest duże zapotrzebowanie na te ostre odmiany papryki. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu produkuje się z nich nie tylko przyprawę, ale także ogniste salsy i gotowe pasty.

Jak zbiera się paprykę chili?

Gdy owoce są dojrzałe, zwykle nie opadają, lecz wysychają. Ponieważ są one w różnych fazach dojrzałości, zbiera się je ręcznie – w przypadku niektórych odmian nawet niedojrzałe. Przy uprawach wielkoobszarowych do zbiorów wykorzystuje się również maszyny, ale do usuwania łodyg nadal niezbędna jest praca ręczna. Jeśli papryczki są przerabiane na płatki lub proszek, suszy się je na słońcu. W tym celu należy je kilkakrotnie obracać.

Czy można samodzielnie uprawiać chili?

Te papryczki rozgrzewają, ale i same lubią gorący klimat. Dlatego z rozpoczęciem samodzielnej uprawy należy poczekać, aż miną majowe przymrozki. Dopiero wtedy sadzi się je na zewnątrz. Oczywiście własną uprawę można rozpocząć wcześniej w szklarni. Albo na parapecie w specjalnej ziemi hodowlanej. Dobrą porą jest wtedy połowa lutego lub początek marca. Miejsce uprawy nie powinno być zbyt ciepłe, ale musi być jasne i zabezpieczone przed przeciągami.

Aby roślina dobrze rosła na rabacie, potrzebuje najcieplejszego, słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Gleba powinna być luźna, bogata w składniki odżywcze i mieć odczyn od obojętnego do lekko kwaśnego. Rośliny na rabatach należy sadzić w odległości 40–60 cm i dobrze podlewać. Warto podeprzeć je tyczkami. Papryczki chilli zasadzone w doniczce należy dobrze podlewać, ale trzeba uważać, aby ich nie przelać. Najlepiej wybrać doniczkę, która zapewnia odpływ nadmiaru wody.


Przechowywanie

Przechowywanie chili

Przechowywanie świeżej papryki chilli

Chili zachowuje trwałość przez co najmniej tydzień, jeśli jest trzymane w lodówce, najlepiej w szufladzie na warzywa. Świeże papryki można również zamrozić. Małe strączki wystarczy opłukać gorącą wodą i starannie wysuszyć. Następnie włożyć je wraz z łodygami do woreczka do zamrażania. Można je przechowywać do dziesięciu miesięcy przed dalszą obróbką.

Suszenie papryki chilli

Proces suszenia przebiega szczególnie szybko, jeśli mamy dehydrator. Jednak papryczki chilli o cienkiej warstwie miąższu można również suszyć bez użycia tego urządzenia. Nawlecz pojedyncze strąki na sznurek i powieś w suchym, najlepiej ciepłym miejscu. Suszone papryczki można przechowywać przez kilka miesięcy. 


Zastosowanie

Zastosowanie chili

Papryczki chilli są dostępne w postaci strączków, płatków lub proszku i dodają smaku zarówno gorącym, jak i zimnym potrawom. Małe strączki są zwykle siekane i dodawane do potraw. Drobno pokrojone zielone jalapeños i inne odmiany papryki dodają pizzy pikantności. Chili w proszku i płatkach można bezpośrednio dodawać do potraw. Aby goście przy stole mogli według uznania doprawić swoje dania, można rozdrobnić paprykę w shakerze lub młynku i uzyskać w ten sposób subtelne niuanse ostrości. Z kolei płatki chili są doskonałym dodatkiem i efektownym kolorystycznym akcentem wyrafinowanych domowej roboty czekoladek, czekoladowych muffinek oraz deserów. Kontrast słodkich i ostrych akcentów podbija smak.

Gotowanie z chili

Chili dobrze komponuje się z warzywami, rybami, mięsem i serem. Jesteś miłośnikiem ostrych potraw? Dodaj do nich całą paprykę oprócz łodygi. Powszechnie uważa się, że najwięcej substancji nadającej ostrość zawierają nasiona. W rzeczywistości jednak najwięcej jest jej w łożysku, na którym są one osadzone. Osoby o bardziej wrażliwym podniebieniu powinny przed gotowaniem usunąć nasiona i łożysko z warzywa. Jeśli chcesz sprawdzić smak przyprawianej na ostro potrawy, dodaj do niej niewielką ilość papryki i odczekaj około pięciu minut. Tyle czasu potrzeba do uwolnienia się kapsaicyny. Potrawa jest za mało pikantna? Dopraw ją mocniej! Im częściej jesz chili, tym ostrzejsze smaki toleruje twój organizm. Dlatego podczas gotowania można stopniowo zwiększać ilość pikantnej przyprawy.

Ostrożność przy stosowaniu chili

Niektóre papryczki chilli są tak ostre, że nie należy ich dotykać gołymi rękami. Aby usunąć nasiona, załóż rękawice domowe. Jeśli nie masz ich w domu, możesz także posmarować dłonie olejem, aby łatwo usunąć z nich drażniąca substancję. Pomocne są również sok z cytryny i ocet. Woda i mydło nie wystarczą w przypadku bardzo ostrych papryczek. A jeśli przesadzisz z ostrością potrawy: Produkty mleczne, dzięki zawartym w nich tłuszczom działają jak gaśnica i łagodzą podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Rozpuszczają kapsaicynę, podczas gdy woda po prostu ją rozprowadza, co w rzeczywistości zwiększa uczucie pieczenia. Ostrość złagodzą również skrobia i cukier.


Przepisy

Przepisy na pikantne dania z chili do przyrządzenia w domu

Przydatna wskazówka: Jeśli podczas gotowania do garnka dostanie się zbyt dużo chili, możesz złagodzić smak odrobiną śmietany, mleka kokosowego lub crème fraîche. Znając już plan ratunkowy, uda ci się przyrządzić wiele pysznych potraw z tą ostrą przyprawą.