Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Awokado: tłuste, ale nie tuczy

Bogate w witaminy, błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe – awokado to odpowiedni owoc do zdrowiej i wyważonej diety. Połowa awokado ma wprawdzie około 200 kalorii i 23 gramy tłuszczu, ale nie odkłada się w postaci tłuszczu na biodrach. Ponieważ zawiera tylko zdrowe tłuszcze, nawet pomaga zapobiegać zachciankom kulinarnym.

Ciekawostki

Szczególne właściwości awokado

Świeże awokado – szczegółowe informacje

Awokado należy do rodziny wawrzynowatych. Drzewo może mieć wysokość do 15 metrów i pierwotnie pochodzi z południa Meksyku. Olej z awokado był już wykorzystywany przez Azteków, a ze względu na wysoką zawartość tłuszczu owoc ten znajduje również zastosowanie w branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Awokado dostarcza wielu ważnych substancji odżywczych. Oprócz zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych zawiera również wiele ważnych składników mineralnych. Warto wymienić witaminę B i K oraz witaminę E i C. Do tego dochodzi potas i miedź.


Pochodzenie

Skąd pochodzi awokado?

Awokado pochodzi z południowego Meksyku, gdzie było wykorzystywane od dziesiątek tysięcy lat. Dziś awokado jest znane na całym świecie i można je znaleźć na przykład w rejonach Ameryki Południowej, w Chile i Peru, na południu USA, w Australii oraz południowej Hiszpanii w okolicach Malagi i Granady. 


Sezon

Kiedy jest sezon na awokado?

Sezon na awokado trwa od sierpnia do maja, ale w handlu jest dostępne przez cały rok. W zależności od pory roku owoce pochodzą z różnych obszarów upraw.

Nasza oferta świeżych owoców i warzyw

Oferta ważna od 11.04.2024 do 17.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać awokado i jak je przechowywać?

Świeże awokado – szczegółowe informacje

Miąższ można zjadać na surowo. Jest on często podawany w formie przystawki, a lekko posolony może służyć jako smarowidło do chleba. Miąższ awokado można w różny sposób doprawiać, przyrządzając z niego dipy. Tak powstaje guacamole, częsty składnik nadzienia tortilli. Awokado jest wykorzystywane w kuchniach na całym świecie. Awokado można przechowywać w temperaturze pokojowej. Jeśli przekroimy owoc, druga połowa powinna być przechowywana w opakowaniu w lodówce, ponieważ miąższ brązowieje pod wpływem powietrza.

Wykorzystanie awokado w innych krajach

W Brazylii awokado jest na przykład wykorzystywane do przyrządzania koktajli mlecznych. W Japonii natomiast wykorzystuje się je do przygotowywania wegetariańskiego sushi. W Tajwanie i na Filipinach podawane jest z cukrem i mlekiem jako pyszny deser. 



Składniki

Składniki awokado 

Świeże awokado – szczegółowe informacje

Awokado zawiera szereg ważnych witamin i substancji mineralnych, takich jak witamina E, D i B6. Awokado może pomagać w przypadku niewielkich zaburzeń psychicznych lub stresu. Dzieje się tak dzięki witaminie B, E i kwasom tłuszczowym Omega 3. Nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają koncentrację i poprawiają pamięć. Kto chce zwalczyć popołudniową zachciankę niewielką przekąską, może sięgnąć po pełnoziarnisty chleb z awokado.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 221 kcal

Węglowodany: 0,4 g

Białko: 1,9 g

Tłuszcze: 23,5 g

Witaminy

 

Witamina A: 12 µg

Witamina B1: 0,08 mg

Witamina B2: 0,15 mg

Witamina B6: 0,5 mg

Witamina C: 13 mg

Witamina E: 1,3 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 12 mg

Żelazo: 0,6 mg

Potas: 487 mg

Magnez: 29 mg

Sód: 3 mg