Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Fasola kidney: moc w strączkach

Fasola kidney, nazywana przez wielu czerwoną, jest spokrewniona z bardzo popularną fasolą zieloną. Wiadomo, że fasola kidney pochodzi z Peru, skąd z czasem rozprzestrzeniła się w całej Ameryce Środkowej. Do Europy dotarła w wyniku kolonizacji.

Ciekawostki

Szczególne właściwości fasoli kidney 

Świeża fasola kidney – szczegółowe informacje

Fasola kidney jest powszechnie występującym warzywem strączkowym, które swoją nazwę zawdzięcza nerkowatemu kształtowi (z ang. kidney, czyli nerka). Oprócz charakterystycznego wyglądu, ma również specyficzny smak. Wyróżnia go miękka, mączna i lekko słodka nuta. Fasola kidney jest uważana za bardzo sycącą. Jej ziarna mają dość cienką, czerwonawą lub purpurową skórkę. Wnętrze jest białe. Warzywo można gotować tradycyjnie albo na parze lub smażyć. Dojrzała fasola kidney ma długość od jednego do pięciu centymetrów. Zawiera fitohemaglutyninę, dlatego należy ją spożywać wyłącznie po ugotowaniu.


Pochodzenie

Skąd pochodzi fasola kidney?

Fasola kidney wymaga piaszczystej, luźnej gleby na nasłonecznionym, ciepłym i osłoniętym od wiatru obszarze. Główne obszary upraw znajdują się w Afryce, Ameryce Południowej – zwłaszcza w Peru – oraz w Chinach, skąd eksportuje się ją na cały świat.


Sezon

Kiedy jest sezon na fasolę kidney?

Fasola kidney lubi ciepły, wilgotny klimat i jest zbierana prawie przez cały rok w strefie podrównikowej. Warzywo pochodzi z Ameryki Południowej. Do Europy i Afryki przywędrowało wraz z odkryciem kontynentów Ameryki Północnej i Południowej. Obecnie fasolę kidney uprawia się niemal na całym świecie. W związku z tym jest ona dostępna przez cały rok, zarówno świeża, jak i konserwowa.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać fasolę kidney i jak ją przechowywać?

Świeża fasola kidney – szczegółowe informacje

Fasola kidney jest popularnym warzywnym dodatkiem do pożywnych dań. Jest również chętnie dodawana do sałatek warzywnych. Można z niej zrobić puree na placki warzywne. Wstępnie ugotowana fasola kidney jest zazwyczaj sprzedawana w puszkach lub słoikach, dzięki czemu można ją długo przechowywać. Po otwarciu zawartość należy szybko wykorzystać. Suszona fasola kidney ma długi termin przydatności, ale musi być dobrze zamknięta i przechowywana w suchym miejscu.



Składniki

Składniki fasoli kidney

Świeża fasola kidney – szczegółowe informacje

Fasola kidney zawiera duże ilości węglowodanów i dlatego stanowi roślinne źródło energii. Ponadto zawartych jest w niej wiele składników mineralnych, takich jak magnez, wapń i potas, dzięki czemu jest chętnie spożywana przez sportowców. 

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 292 kcal

Węglowodany: 36,5 g

Białko: 22,1 g

Tłuszcze: 1,4 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,65 mg

Witamina B2: 0,19 mg

Witamina B6: 0,4 mg

Witamina C: 4 mg

Witamina E: 0,52 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 100 mg

Żelazo: 6,4 mg

Potas: 1370 mg

Magnez: 150 mg

Sód: 18 mg