Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Seler naciowy: chrupiąca, świeża przekąska

Podobnie jak seler korzeniowy i seler liściasty, seler naciowy należy do rodziny selerowatych. Jego ogonki liściowe są mięsiste i mocne, ale bulwy są bardzo małe. Warzywo to jest dostępne w różnych kolorach – od białawego, przez żółty, po żywy zielony. Jeśli chodzi o smak, kolorystyka nie robi żadnej różnicy. 

Ciekawostki

Szczególne właściwości selera naciowego 

Świeży seler naciowy – szczegółowe informacje

Seler naciowy może osiągnąć wagę do jednego kilograma. Świeżość bylin można rozpoznać po ich bogatej zieleni, a łodygi i liście nie powinny mieć żadnych przebarwień. Łodygi powinny dać się złamać. Jeśli się wyginają, to znaczy, że nie są już takie świeże. Aromat selera naciowego jest nieco łagodniejszy niż selera korzeniowego, ale nadal ma charakterystyczną ostrość. Seler swój charakterystyczny smak zawdzięcza olejkowi eterycznemu zwanemu appiin.


Pochodzenie

Skąd pochodzi seler naciowy?

Seler naciowy pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Kraje takie jak Izrael, Hiszpania i Włochy są nadal jednymi z najważniejszych obszarów uprawy selera. W starożytnym Egipcie kwiaty i liście selera służyły jako roślina lecznicza i wkładano je zmarłym do grobów. Jest uprawiany głównie w krajach Beneluksu, Francji i Niemczech.


Sezon

Kiedy jest sezon na seler naciowy?

Sezon na seler naciowy trwa od maja do listopada. 


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać seler naciowy i jak go przechowywać?

Świeży seler naciowy – szczegółowe informacje

Seler naciowy ma bardzo wiele zastosowań. Można go spożywać na przykład w zupach, jako surowe warzywa z dipami, jako warzywa gotowane na parze, a nawet w postaci soku. Z reguły je się tylko łodygi. Liście zawierają jednak także bardzo zdrowe składniki i mogą być używane na przykład do przyprawiania zup i sosów lub jako zioła do uszlachetniania potraw.

Przechowywanie selera naciowego

Seler naciowy może być przechowywany w lodówce do dwóch tygodni. W tym celu należy go przechowywać w plastikowej torebce w komorze na warzywa. Najlepiej dwukrotnie przeciąć plastikową torebkę, aby skropliny mogły się wydostać, a seler pozostał chrupiący i świeży. Można go też zamrozić w porcjach, zarówno gotowanego, jak i surowego. Można go przechowywać w zamrażarce do dwunastu miesięcy.


Przepisy

Dania z selerem naciowym


Składniki

Składniki selera naciowego

To warzywo łodygowe jest bardzo niskokaloryczne i zawiera wiele wartości odżywczych, a jego działanie jest antyoksydacyjne i zapewnia ochronę naszym komórkom. Poza tym ma działanie detoksykujące i lecznicze, a do tego dobrze smakuje. Ze względu na wysoką zawartość potasu seler naciowy ma działanie moczopędne. 

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 15 kcal

Węglowodany: 2,2 g

Białko: 1,2 g

Tłuszcze: 0,2 g

Witaminy

 

Witamina A: 118 µg

Witamina B1: 0,05 mg

Witamina B2: 0,08 mg

Witamina B6: 0,09 mg

Witamina C: 7 mg

Witamina E: 0,2 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 80 mg

Żelazo: 0,2 mg

Potas: 344 mg

Magnez: 12 mg

Sód: 132 mg