Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Kalafior: mało kalorii, dużo smaku

Kalafior należy do rodziny kapustowatych i jest bliskim kuzynem brokuła, ale w smaku jest jednak trochę delikatniejszy niż jego zielony brat. Dobrze się komponuje z białym mięsem z kurczaka lub z wieprzowiną. 

Ciekawostki

Szczególne właściwości kalafiora 

Świeży kalafior – szczegółowe informacje

Kalafior jest rośliną z rodziny kapustowatych. Może występować w różnych odmianach. Najpopularniejszym rodzajem jest biały kalafior, którego pędy kwiatowe mają okrągły kształt. W tej formie występuje też, choć rzadziej, w kolorze fioletowym lub żółtozielonym. Innym rodzajem kalafiora jest Romanesco. Jego pędy kwiatowe są zielone i rosną w kształcie wieży. Z wyglądu przypomina trochę kalafiora, a trochę brokuła.


Pochodzenie

Skąd pochodzi kalafior?

Jego ojczyzna znajduje się na terenie Azji. Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z VI wieku naszej ery. Do Europy kalafior dotarł w wyniku wypraw krzyżowych. Jego nasiona zostały sprowadzone do Europy i najpierw uprawiany był we Włoszech, a nieco później we Francji. Największymi producentami kalafiora są Chiny, Indie i USA. Kalafior jest jednak rozpowszechniony na całym świecie i jest uprawiany oraz chętnie spożywany w wielu krajach. Najważniejszymi producentami dla eksportu w Europie są: Holandia, Belgia i Francja. 


Sezon

Kiedy jest sezon na kalafiora?

W uprawach gruntowych kalafior jest zbierany od wiosny do jesieni. Uprawy w szklarniach są możliwe przez cały rok. Jeśli w obszarze uprawy klimat jest łagodny również zimą, tak jak na przykład w Hiszpanii i na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego, kalafior może być uprawiany na zewnątrz również zimą.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać kalafior i jak go przechowywać?

Świeży kalafior – szczegółowe informacje

Kalafiora można przyrządzać na różne sposoby. Najczęściej gotuje się go w osolonej wodzie, a następnie podaje z sosem, na przykład z zasmażką. Można go dusić i gotować z niego smaczne zupy. Kalafiora można również smażyć, na przykład w cieście, co jest praktykowane przede wszystkim w kuchni Dalekiego Wschodu.

Jak zachować świeżość kalafiora

Kalafior należy przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej na półce z warzywami w lodówce. Jego trwałość można wydłużyć, gdy się go zapakuje w folię spożywczą lub woreczek. Kalafiora można też mrozić.



Składniki

Składniki kalafiora 

Świeży kalafior – szczegółowe informacje

Kalafior ma dużo witaminy C. Wzmacnia to z jednej strony system odpornościowy, a z drugiej pozytywnie wpływa na tkankę łączną. Poza tym zawiera on dużo potasu. Kalafior jest również idealnym składnikiem diety, ponieważ jest niskokaloryczny i nie zawiera dużo węglowodanów.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 22 kcal

Węglowodany: 2,3 g

Białko: 2,5 g

Tłuszcze: 0,3 g

Witaminy

 

Witamina A: 2 µg

Witamina B1: 0,1 mg

Witamina B2: 0,11 mg

Witamina B6: 0,2 mg

Witamina C: 69 mg

Witamina E: 0,1 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 22 mg

Żelazo: 0,6 mg

Potas: 328 mg

Magnez: 17 mg

Sód: 16 mg