Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Jarmuż: odżywcza potęga na chłody

Jarmuż, kapusta brunatna, kapusta liściasta: Istnieje wiele regionalnych nazw tego pożywnego warzywa. Na naszych talerzach gości głównie w chłodnych porach roku z różnymi dodatkami – od klasycznych po egzotyczne.

Ciekawostki

Szczególne właściwości jarmużu

Świeży jarmuż – szczegółowe informacje

Jarmuż, nazywany również kapustą liściastą lub brunatną, został wyhodowany z kapusty (Brassica oleracea L.). Szczególnie smaczny robi się dopiero po pierwszych przymrozkach. Pod wpływem mrozu zwiększa się w nim zawartość cukru, co znacznie wzmacnia jego smak. Kontrastują w nim łagodne, słodkie i wytrawne, pikantne aromaty. Jarmuż jest wyjątkowo zdrowy. Zawiera wiele cennych witamin i minerałów. 


Pochodzenie

Skąd pochodzi jarmuż?

Jarmuż pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Już starożytni Rzymianie doceniali jego walory. W późniejszym okresie został rozpowszechniony w całej Europie przez podróżujących Brytyjczyków, Portugalczyków, Hiszpanów i Holendrów, także w Ameryce. Niemieccy kronikarze donoszą, że pierwsza biesiada, na której królował jarmuż miała miejsce w 1545 r.


Sezon

Kiedy jest sezon na jarmuż?

Jarmuż jest zbierany od września do marca. Ale jest dostępny przez cały rok jako produkt mrożony lub konserwowany.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać jarmuż i jak go przechowywać?

Świeży jarmuż – szczegółowe informacje

Jarmuż zwykle jest obecny w menu w chłodnych porach roku. Z tym superwarzywem dobrze komponują się wędzone i peklowane policzki wieprzowe oraz gotowana kiełbasa, jak również karmelizowane, małe, pieczone w całości ziemniaki. Aromatyczne łodygi z liśćmi można elegancko podawać z porem i przyrządzić z goździkami oraz smalcem z gęsi lub wieprzowiny („sposób holsztyński”). Inne popularne dania to zupy z jarmużu i pikantny azjatycki jarmuż z woka. Poza pieprzem i solą, jarmuż doprawia się kminkiem, gałką muszkatołową i zielem angielskim.  

Jak przechowywać jarmuż

Jarmuż można przechowywać w szufladzie na warzywa w lodówce przez około tydzień. Aby na dłużej zachować jego przydatność do spożycia, można go włożyć do przedłużających świeżość woreczków. Można go również zamrozić. Ze względu na długie i pierzaste liście jarmuż należy dokładnie wyczyścić i umyć.


Przepisy

Dania z jarmużu


Składniki

Składniki jarmużu

Świeży jarmuż – szczegółowe informacje

Jarmuż jest niskokaloryczny i zawiera dużo błonnika. Jest wyjątkowo zdrowy, ponieważ zawiera wartościowe białko, wzmacniający kości wapń, dużo potasu, magnezu i witaminy C, której zawartość jest równie wysoka jak w papryce. Ponadto jarmuż zawiera dużą ilość witaminy E, która chroni przed wolnymi rodnikami i przedwczesnym starzeniem się, a także witaminy A, która działa korzystnie na skórę i oczy. 

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 37 kcal

Węglowodany: 2,5 g

Białko: 4,3 g

Tłuszcze: 0,9 g

Witaminy

 

Witamina A: 1447 µg

Witamina B1: 0.1 mg

Witamina B2: 0,2 mg

Witamina B6: 0,25 mg

Witamina C: 105 mg

Witamina E: 1,7 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 212 mg

Żelazo: 1,9 mg

Potas: 490 mg

Magnez: 31 mg

Sód: 44 mg