Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Endywia: ekstremalnie niskokaloryczna sałata liściasta

Endywia należy do gatunku cykorii i rodziny astrowatych. Jako typowa sałata letnia endywia rośnie głównie na glebach bogatych w próchnicę, na stanowiskach słonecznych przy średnim zaopatrzeniu w substancje odżywcze.

Ciekawostki

Szczególne właściwości endywii

Świeże endywia – szczegółowe informacje

Endywia (Cichorium endivia) w naturalnej postaci osiąga wielkość od 30 do 70 centymetrów. Liście składają się z grubych i postrzępionych rozetek. Charakterystyczny dla endywii jest poza tym zielony kolor liści oraz białe, dość szerokie łodygi. Endywia ma dość cierpki, lekko gorzkawy smak, typowy dla regionu Morza Śródziemnego. W przeciwieństwie do innych rodzajów sałat endywię można serwować również na ciepło. Endywia jest ściśle spokrewniona z takimi gatunkami sałat jak na przykład cykoria lubradicchio


Pochodzenie

Skąd pochodzi endywia?

Endywia pochodzi ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego, gdzie od dawna jest znana jako roślina uprawna. W XVI wieku rozprzestrzeniła się w pozostałej części basenu Morza Śródziemnego. Dziś endywia jest uprawiana prawie wszędzie w szerokościach podzwrotnikowych i umiarkowanych. Wiodącymi regionami uprawy endywii są obszary południowo-zachodnie Europy, Europa Południowa oraz USA.


Sezon

Kiedy jest sezon na endywię?

W przypadku uprawy endywii w środkowo-europejskich obszarach okres zbioru trwa od czerwca do grudnia. Ponieważ endywia pochodzi jednak głównie z południowych regionów, okres zbioru profesjonalnie uprawianych roślin przesuwa się w kierunku grudnia do stycznia. Tradycyjnie endywia w rejonie Morza Śródziemnego jest uznawana za klasyczną sałatę zimową. Dla nas skutek jest taki, że endywia w świeżej postaci jest dostępna prawie przez cały rok.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać endywię i jak ją przechowywać?

Świeże endywia – szczegółowe informacje

Endywia jest wykorzystywana do przyrządzania różnych sałatek. Poza tym można z niej przygotowywać również ciepłe dania warzywne, takie jak sałatka z duszonej endywii. Endywia jest spożywana głównie na surowo, pokrojona w paski, w formie sałatki. Przyrządzanie jej na ciepło jest również możliwe, a przygotowuje się ją podobnie jak szpinak lub boćwinę.

Gorzki smak można złagodzić poprzez krótkie moczenie liści sałaty w wodzie, a także zneutralizować poprzez dodanie cukru. Ponieważ endywia nie więdnie szybko, można ją poza tym wykorzystywać do dekorowania półmisków z mięsem i desek serów lub przystawek. Endywię należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.



Składniki

Składniki endywii

Endywia jest ekstremalnie niskokaloryczna, dzięki czemu nadaje się doskonale do różnego rodzaju diet. Poza tym świeża endywia zawiera wiele minerałów, takich jak na przykład potas lub fosfor. Wartość zdrowotną zwiększają ponadto liczne substancje odżywcze, które zawiera endywia. Endywia charakteryzuje się wysoką zawartością wapnia i potasu oraz witaminy C, B1, B2 i B6, a także prowitaminy A. Gorzkiej substancji zawartej w soku endywii - inulinie - przypisuje się działanie moczopędne i żółciopędne. 

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 14 kcal

Węglowodany: 1,2 g

Białko: 1,8 g

Tłuszcze: 0,2 g

Witaminy

 

Witamina A: 280 µg

Witamina B1: 0,06 mg

Witamina B2: 0,1 mg

Witamina B6: 0,05 mg

Witamina C: 10 mg

Witamina E: 1 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 54 mg

Żelazo: 1,4 mg

Potas: 346 mg

Magnez: 10 mg

Sód: 53 mg