Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Boćwina: pyszne warzywo

Uwaga: niebezpieczeństwo pomyłki! Boćwina jest bardzo podobna w wyglądzie i smaku do szpinaku, ale botanicznie jest burakiem, a zatem jest spokrewniona z burakiem ćwikłowym. Jednak dziś spożywa się tylko liście i łodygi boćwiny. Zebraliśmy wszystkie ciekawostki na temat letnich warzyw.

Ciekawostki

Szczególne właściwości boćwiny 

Świeża boćwina – szczegółowe informacje

Botwina jest warzywem podobnym do szpinaku, a z botanicznego punktu widzenia jest uprawną odmianą rzepy. Podobnie jak buraki ćwikłowe, cukrowe i pastewne boćwina należy do podrodziny komosowatych i rodziny szkarłatowatych. Boćwina ma swoje korzenie w regionie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie.

Boćwina ma liście o długości do 30 centymetrów. Jadalne są zarówno liście, jak i łodygi. Boćwina występuje w różnych odmianach jasnej, żółtej, jasnozielonej i ciemnozielonej. Liście są gładkie lub pomarszczone. W przeszłości korzenie boćwiny były wykorzystywane do pozyskiwania cukru ze względu na jego wysoką zawartość. Jednak później w tym procesie boćwinę zastąpiono burakiem cukrowym.


Pochodzenie

Skąd pochodzi boćwina?

Boćwina jest uprawiana głównie w krajach śródziemnomorskich i na Bliskim Wschodzie. W Europie boćwina jest uprawiana głównie w południowej Hiszpanii i południowych Włoszech. W pewnych okolicznościach może się również rozwijać w domowej szklarni.


Sezon

Kiedy jest sezon na boćwinę?

Szczyt sezonu w umiarkowanych szerokościach geograficznych przypada na miesiące letnie od czerwca do września, co czyni ją klasycznym warzywem letnim. Jednak świeża boćwina – zwykle importowana – jest dostępna w sprzedaży od marca do października.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 11.04.2024 do 17.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie boćwiny

Świeża boćwina – szczegółowe informacje

Boćwina jest używana głównie jako warzywo w kuchni. Pasuje dobrze do smażonego mięsa, ryb oraz potraw z jajek. Boćwina jest równie smaczna w sałatkach, zapiekankach i na pizzy. Liście stosuje się jak szpinak, natomiast łodygi gotuje się jako osobne warzywo. Smak boćwiny jest wyraźniejszy niż smak pokrewnego szpinaku i charakteryzuje się pikantną, orzechową nutą. Różnice w smaku między poszczególnymi odmianami boćwiny są jednak niewielkie. Boćwina może być przechowywana w komorze warzywnej lodówki przez kilka dni bez żadnych problemów.


Składniki

Składniki boćwiny

Ze względu na wysoką zawartość ważnych substancji i minerałów, dojrzała boćwina jest uważana za niezwykle korzystną dla zdrowia. Roślina ta jest bogata w witaminę K, witaminę A i witaminę E, a także sód, magnez, potas i żelazo. Dlatego boćwina jest często używana w chorobach układu oddechowego, a także jest pomocna w sytuacjach stresowych. Ponadto boćwina jest zalecana przy zaburzeniach pracy jelit. Boćwina wspomaga trawienie tłuszczów, odciąża wątrobę i neutralizuje wolne rodniki. Jednak ze względu na stosunkowo wysoką zawartość azotanów nie zaleca się wielokrotnego odgrzewania boćwiny.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 21 kcal

Węglowodany: 0 069 g

Białko: 2,13 g

Tłuszcze: 0,28 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,1 mg

Witamina B2: 0,16 mg

Witamina B6: 0,09 mg

Witamina C: 39 mg

Witamina E: 1,5 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 103 mg

Żelazo: 2,7 mg

Potas: 376 mg

Magnez: 81 mg

Sód: 90 mg