Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Trufle: ekskluzywna grzybowa przyjemność

Jest królem grzybów i wprawia smakoszy w doskonały nastrój: Prawdziwe trufle są niezwykle rzadkie i bardzo poszukiwane. Bo choć istnieje około 300 odmian trufli, bardzo niewiele z nich jest jadalnych. W rzeczywistości tylko dwa gatunki mają znaczenie kulinarne: trufle czarne i białe.

Ciekawostki

Szczególne właściwości trufli 

Świeże trufle – szczegółowe informacje

Typową cechą trufli jest marmurkowaty miąższ widoczny w przekroju grzyba. Dla jakości trufli ważne są też kształt, kolor i struktura zewnętrznej skórki z wyrostkami przypominającymi korę. Trufle są dobrej jakości, gdy ich konsystencja jest zwarta, a zapach intensywny. Zapach białej trufli jest silniejszy niż zapach czarnej trufli, ale smak jest bardziej subtelny.

Niektóre gatunki trufli znane są już od 3000 lat p.n.e. W dawnych czasach wierzono, że trufle mają działanie afrodyzjakalne, dlatego były bardzo poszukiwane. Nawiasem mówiąc, ta plotka przetrwała do dziś. Przez wiele lat trufle były także symbolem bogactwa. Tylko królowie i cesarze mogli sobie pozwolić na tę wyjątkową bulwę.


Pochodzenie

Skąd pochodzą trufle?

Trufle często pochodzą z Prowansji we Francji. Występują także na Istrii, w Hiszpanii, we Włoszech i na Węgrzech, a także w Turcji. Uprawia się je także w Australii i Nowej Zelandii oraz w USA. Zaraz po wyciągnięciu trufli z ziemi trzeba je szybko przetworzyć, bo składniki szybko wyparowują, jeśli trufle są zbyt długo przechowywane lub transportowane. Trufle muszą być spożywane nie później niż 14 dni po zbiorze, a niektóre odmiany trufli białej nawet po ośmiu dniach.


Sezon

Kiedy jest sezon na trufle?

Sezon na białe trufle trwa od października do sylwestra. Najlepsze grzyby można znaleźć od połowy listopada do końca roku. Sezon na czarne trufle zaczyna się na początku grudnia, a kończy w połowie marca. Jednak czarne trufle występują też na kontynencie australijskim, więc ze względu na zmiany pór roku istnieją dla nich dwa sezony.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 11.04.2024 do 17.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać trufle i jak je przechowywać?

Świeże trufle – szczegółowe informacje

Trufle muszą być używane świeże. Jeśli białe trufle zostaną podgrzane, ich smak wyparuje. Dlatego też nigdy się ich nie gotuje. Białe trufle są świeżo krojone na gotowe danie przy stole. Dobrze komponują się z jajkami sadzonymi lub jajecznicą, risotto, polentą i daniami z makaronu. Ponieważ czarne trufle mają dużo aromatu, którego nie traci się po podgrzaniu, nadają się też bardzo dobrze do gotowania. Świetnie pasują do ryb, mięsa i dań duszonych.

Najlepszy sposób na przechowywanie trufli

Do przechowywania czarnych trufli bardzo dobrze nadaje się ryż, ponieważ utrzymuje on trufle w suchości, a jednocześnie do ryżu uwalniają się składniki lotne. Dzięki temu ryż nabiera odpowiedniego aromatu potrzebnego do risotto z truflami. Białe trufle są zawijane w papier krepowy, a następnie przechowywane w plastikowym pudełku. Ważne jest, by zmieniać papier krepowy raz lub dwa razy dziennie, aby usunąć z niego wilgoć. Wilgoć pozbawia trufle smaku. Nie wolno jednak przechowywać białych trufli zupełnie na sucho, ponieważ przesuszenie jest dla nich równie szkodliwe jak zbyt duża wilgotność.


Składniki

Składniki trufli

Trufle są bogate w składniki odżywcze, proteiny i błonnik. Zawierają witaminę C, magnez, wapń i żelazo. Są też bogate w antyoksydanty. Pomagają one zwalczać stany zapalne i zabijają komórki rakowe.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 90 kcal

Węglowodany: 7,4 g

Białko: 8,29 g

Tłuszcze: 0,51 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,1 mg

Witamina B2: 0,4 mg

Witamina B6: 0,05 mg

Witamina C: 5 mg

Witamina E: 0,1 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 24 mg

Żelazo: 3,5 mg

Potas: 526 mg

Magnez: 24 mg

Sód: 77 mg