Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Pieczarki: niewiele węglowodanów, dużo witaminy D

Pieczarka do jadalny grzyb, który w naturze można bardzo łatwo pomylić z trującym muchomorem wiosennym. Pieczarka należy do klasycznych grzybów uprawnych – a więc takich, które są profesjonalnie uprawiane. Jest grzybem bardzo popularnym w kuchni, ponieważ znajduje zastosowanie w najróżniejszych daniach.

Ciekawostki

Szczególne właściwości pieczarek

Świeże pieczarki – szczegółowe informacje

Pieczarka składa się z kapelusza i nóżki. Skórka kapelusza może być gładka, włóknista lub łuszczyć się, jest ona sucha, ma kolor biały, żółtawy lub brązowy. Gęsto umieszczone blaszki w młodych pieczarkach mają kolor od blado szarego do różowego, a później stają się brązowe lub czarne. Oryginalna nazwa pieczarki „Champignon” funkcjonująca w języku niemieckim i angielskim oznacza po francusku „grzyb”, wskazując na jej kulturowe znaczenie. Z pieczarkami wiąże się historia uprawy grzybów. Rozróżnia się białe i brązowe pieczarki. 


Pochodzenie

Skąd pochodzą pieczarki?

Pieczarki są bardzo popularnymi grzybami, które występują w wielu regionach Europy. Celowa uprawa grzybów do celów kulinarnych w zasadzie rozpoczęła się od pieczarek. Pierwszy raz pieczarki zaczęto uprawiać w roku 1750 we Francji. I jak to zwykle bywa, przypadek odegrał przy tym znaczącą rolę. Pewnego dnia paryscy ogrodnicy odkryli białe pieczarki na oborniku na swoich grządkach. Ogrodnicy bardzo szybko odkryli, że grzyby te można uprawiać. Chociaż ludzie szybko się zorientowali, że grzyby te nie lubią światła i wolą rosnąć w ciemnych piwnicach i podziemiach, uprawa pieczarek, jaką znamy dziś, rozwinęła się dopiero na początku XX wieku. 


Sezon

Kiedy jest sezon na pieczarki?

Należy rozróżnić pieczarki rosnące w naturze i te, które są uprawiane. Dzikie pieczarki rosną przede wszystkim po deszczu. Z dala od lasów można je znaleźć szczególnie latem na polach i łąkach. Sezon na dzikie pieczarki trwa od czerwca do października.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać pieczarki i jak je przechowywać?

Świeże pieczarki – szczegółowe informacje

Pieczarka to klasyczny grzyb jadalny popularny w wielu potrawach. Na pizzy, jako dodatek do dań z makaronu lub składnik sosu do mięsa – pieczarki mają bardzo szerokie zastosowanie. Ich aromat jest na tyle wyrazisty, że można je podawać również jako główne danie.

Przechowywanie pieczarek

Pieczarki są wrażliwymi grzybami i mogą się łatwo zepsuć. Dlatego ważne jest ich prawidłowe przechowywanie. Ciepło im szkodzi. Najlepiej przechowywać pieczarki w zimnym i suchym miejscu. Można je przechowywać w lodówce. Jeśli pieczarki zostały zakupione w szczelnym opakowaniu (na przykład plastikowym), należy je z niego wyjąć i owinąć w czystą ściereczkę.



Składniki

Składniki pieczarek 

Świeże pieczarki – szczegółowe informacje

Pieczarki są dość niskokaloryczne: 100 gramów zawiera około 22 kalorie. Jest tak również dlatego, że ten grzyb składa się w 91 procentach z wody, a w około 4 procentach z białka. Poza tym pieczarki zawierają ważne witaminy (na przykład witaminę K i D), a także składniki mineralne, takie jak żelazo, cynk i potas. 

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 24 kcal

Węglowodany: 0,56 g

Białko: 4,11 g

Tłuszcze: 0,25 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,09 mg

Witamina B2: 0,42 mg

Witamina B6: 0,06 mg

Witamina C: 4,9 mg

Witamina E: 0,08 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 11 mg

Żelazo: 1,19 mg

Potas: 390 mg

Magnez: 14 mg

Sód: 8 mg