Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Kurki: złoto lasu

Deszczowe lato ma przynajmniej jedną zaletę kulinarną: Grzyby obficie kiełkują z ziemi. Szczególnie popularne są kurki ze swoim łagodnym, a jednocześnie przyjemnie pieprzowo-orzechowym aromatem. 

Ciekawostki

Szczególne właściwości kurek 

Świeże kurki – szczegółowe informacje

Charakterystyczną cechą kurki (Cantharellus cibarius) jest jej brązowy kapelusz, który w zależności od wielkości ma falisty brzeg. Ponadto grzyb jest stabilny i suchy. Szczególnie lubi rosnąć na glebach piaszczystych od końca maja, czasami nawet do października. Kurki występują w lasach sosnowych i pod jodłami.


Pochodzenie

Skąd pochodzą kurki?

Kurka nie jest grzybem uprawnym, lecz dziko rosnącym w europejskich lasach liściastych i iglastych. Jeśli chcesz znaleźć kurkę, należy jej szukać przy korzeniach drzew. Ale uwaga: na przykład w Niemczech staje się on coraz rzadszy i może być zbierany tylko w niewielkich ilościach i na własny użytek.


Sezon

Kiedy jest sezon na kurki?

Sezon na świeże kurki rozpoczyna się w lipcu, a kończy w listopadzie. Kurki przeznaczone do sprzedaży pochodzą głównie z Europy Wschodniej. Oprócz świeżych kurek, grzyby te sprzedawane są w słoikach, w puszkach, suszone lub mrożone. Kurka jest dostępna w sprzedaży cały rok. Przed spożyciem zapakowanych produktów warto sprawdzić datę ważności, ponieważ nie należy jej przekraczać.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać kurki i jak je przechowywać?

Świeże kurki – szczegółowe informacje

Kurki zawierają chitynę, która nie jest tolerowana przez ludzi. Dlatego też grzybów nie należy spożywać na surowo, ponieważ może to powodować problemy trawienne. Zanim kurki zostaną przetworzone, muszą zostać oczyszczone. Ponieważ grzyby szybko wchłaniają wodę, należy je tylko w razie potrzeby krótko opłukać pod wodą. Czasami wystarczy oczyścić grzyby ręcznikiem papierowym. Kurki pasują do sosów, mięsa, ryżu i makaronu.

Przechowywanie kurek

Właściwe przechowywanie świeżych grzybów nie jest łatwe, ponieważ temperatura nie może być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. W przeciwnym razie grzyby szybko się zepsują, dlatego lepiej jest przygotować kurki zaraz po zakupie. Jeśli nie masz na to czasu, możesz pomóc w inny sposób. Można je również przechowywać w lodówce, ale pojemnik powinien przepuszczać powietrze. Tak zapakowane grzyby można przechowywać w lodówce przez dwa do trzech dni.



Składniki

Składniki kurek

Kurki zawierają dużo białka, ale są niskotłuszczowe i niskokaloryczne. Ponadto grzyby zawierają żelazo, potas, witaminy A, D i C oraz różne witaminy z grupy B. Są one bardzo korzystne dla zdrowia: Trawienie jest uregulowane i poprawia się sen. Możliwe jest jednak, że grzyby dziko rosnące zawierają ołów lub kadm. Z tego powodu spożycie grzybów dziko rosnących powinno być ograniczone do 200 gramów tygodniowo.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 72 kcal

Węglowodany: 1,96 g

Białko: 2,79 g

Tłuszcze: 5,1 g

Witaminy

 

Witamina A: 0,03 µg

Witamina B1: 0,02 mg

Witamina B2: 0,24 mg

Witamina B6: 0,05 mg

Witamina C: 6,23 mg

Witamina E: 0,18 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 14 mg

Żelazo: 5,81 mg

Potas: 333 mg

Magnez: 16 mg

Sód: 207 mg